Koncem roku čekáme růst

23. března 2009, 00:00 - Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance
23. března 2009, 00:00

Zdá se, že úsilí středoevropských autorit zastavit další propad regionálních měn, které vyvrcholilo nedávnou společnou slovní intervencí centrálních bankéřů, začíná slavit úspěchy.

Přesto tyto autoritynepolevují. Guvernér polské centrální banky Slawomir Skrzypek se nechalslyšet, že banka by mohla dokonce intervenovat na devizovém trhu napodporu oslabujícího zlotého. Je to sice v realitě málo pravděpodobné,ale postrašit zlobivé hráče na devizovém trhu občas stačí. Českýministr financí Miroslav Kalousek se zase vyjádřil v tom smyslu, ževláda zvažuje všechny možné nástroje, jak pomoci podhodnocené koruně.Je to z větší části jen proklamace, protože kurz měny ovlivňujecentrální banka, ne vláda – ta jej může jen popostrčit (ne)šikovnýmvyjádřením; ale nad tím většina investorů ani nepřemýšlí. A konečněMaďarsko přispělo svou malou trochou do mlýna „aspoň“ tím, že dálenesnížilo klíčové úrokové sazby – čímž se také snažilo forint podpořit.Toto „přemlouvání“ hráčů, že se jim již nevyplatí středoevropské měnydále prodávat, by mohlo během týdne až měsíce korunu k euru opětvýrazněji posílit. Tedy za předpokladu, že ještě mezitím nebude sníženrating Česka, čemuž dáváme asi dvacetiprocentní pravděpodobnost.Epizoda prudkého oslabování koruny by tak tedy mohla pomalu končit.

Momentální vývoj kurzu koruny je hezkým příkladem, jak cenami či kurzyobčas nehýbou fundamenty, ale jen davová psychóza. Jiným příkladem zestejného soudku jsou ceny nemovitostí. Například průzkum CERGE potvrdilto, co realitní kanceláře cítí již dávno: drtivá většina společnostivěří, že ceny tuzemských realit jsou nadhodnoceny. A musí protoklesnout. Ponechme stranou, zda z fundamentálního hlediska to je činení pravda. Samotný fakt, že většina lidí, která plánuje do jednohoroku koupit nemovitost, věří v pokles cen, vede k odkladu této koupě navýhodnější dobu. A tento odklad snižuje poptávku po nemovitostecha v konečném důsledku vede

ke skutečnému poklesu cen.

Může se nám zdát, že po letech, kdy nebyl výjimkou dvouciferný růst, jeto obrat o 180 stupňů. Ale stůjme nohama na zemi. V USA jižv posledních třech měsících loňského roku ceny nemovitostí ve 20sledovaných velkoměstech meziročně klesaly o 18,2 procenta, v některýchoblastech ale propad překročil i 30 procent. A pokles stále pokračuje. Také Velká Británie čelí doslova pádu cen. Česká republika byv tomto kontextu možná měla hovořit spíš o stagnaci nebo jen o velmimalém poklesu. Vývoj cen realit je ale velmi dobře korelováns hospodářským cyklem. Lze čekat, že již konec tohoto roku přinesezastavení poklesu cen tuzemských nemovitostí, protože také pro konectohoto roku předpokládáme obnovení hospodářského růstu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít