Komunisté jsou znovu ve hře

28. srpna 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
28. srpna 2006, 00:00

POVOLEBNÍ SITUACE Moravští lidovci se bouří. Pakt svého šéfa Miroslava Kalouska se sociálními demokraty s podporou komunistů považují za neodpustitelnou zradu. I podle něj šlo o nejtěžší rozhodnutí v jeho životě. Věří ale, že tak zachrání lidovcům místo na politické scéně.

POVOLEBNÍ SITUACE Moravští lidovci se bouří. Pakt svého šéfa Miroslava Kalouska se sociálními demokraty s podporou komunistů považují za neodpustitelnou zradu. I podle něj šlo o nejtěžší rozhodnutí v jeho životě. Věří ale, že tak zachrání lidovcům místo na politické scéně.

Povolební vyjednávání vstupuje do nešťastného třináctého týdne - tak to alespoň vnímají ti, kteří věří na numerologii a podobná znamení. I bez toho je ale faktem, že není žádný důvod k optimismu. Jmenovaný premiér Mirek Topolánek (ODS) bez funkčního kabinetu se zdá už jen loutkou na politické scéně, kde hlavní podmínky diktuje šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Představitelé ČSSD a KDU-ČSL se v noci na minulý pátek dohodli na některých prioritách možného koaličního programu. Největším zádrhelem je zde uvažovaná podpora ze strany komunistů, kterou až dosud lidovecký předseda Miroslav Kalousek striktně odmítal. Jde o kompromis, který má zachránit lidovce, aby na české politické scéně vůbec přežili, říká Kalousek. Podle něj je to nejtěžší politické rozhodnutí, které musel v životě udělat.

LIDOVCI Z MORAVY DÁVAJÍ OD KOMUNISTŮ RUCE PRYČ A členská základna to svému vedení možná spočítá. Takový kompromis totiž řadě lidovců velice vadí. Někteří ještě osobně pamatují léta strávená v komunistických věznicích, zábor církevního majetku a šikanu v osobním životě - například při příjímání na vysoké školy. První zareagovali brněnští lidovci a vyzvali předsedu strany Miroslava Kalouska a celé předsednictvo k okamžitému odstoupení. Na stejném kroku se během pátku usnesl také krajský výbor KDU-ČSL ve Zlínském kraji. Navíc požadují i okamžitou změnu vyjednavačů zastoupených stranou v jednáních o povolebním uspořádání. „Některým lidem bychom se nemohli podívat do očí,“ řekl předseda brněnské organizace Jan Holík.

„Pokládám jeho rozhodnutí za osudové, které může českou společnost ovlivnit na léta. Doufám, že se mi ho podaří ještě zvrátit,“ prohlásil k uvažovanému Kalouskově kompromisu Topolánek.

KSČM ČEKÁ NA KONKRÉTNÍ NABÍDKY OSTATNÍCH STRAN Komunisté navíc těsně před víkendem neměli žádné oficiální zprávy o změně v sestavování kabinetu. „Nikdo nás oficiálně o podporu nepožádal, ale věřím, že taková jednání se povedou. Pro nás je důležitý i postoj případné vlády k protiraketové základně USA v Česku nebo další privatizaci klíčových státních firem,“ řekl Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM. Jak dodal, Miroslav Kalousek předvedl jeden ze svých veletočů, ale tentokrát k prospěchu celé společnosti.

Komunisté si ale za určitých podmínek dokáží představit i podporu vlády občanských demokratů. „Podpora vlády ODS pro nás programově nepřipadá v úvahu. Snad jen na jeden rok, kdy by byl tento kabinet schopen zajistit fungování rozpočtu a poté vyhlásil předčasné nové volby,“ vysvětlil Kováčik.

ČSSD VSADILA NA LEVOU STRANU SPEKTRA Aktivity sociální demokracie se v závěru minulého pracovního týdne zaměřily na výrazně levicovou politiku, která počítá i s lidovci - výměnou za dlouho neřešené problémy státu a církví. Cenou ale bude (minimálně tichá) spolupráce s komunisty.

Jasně to vyplývá z páteční noční dohody ČSSD a KDU-ČSL. Dohoda je o zrušení posledního církevního zákona, ratifikaci smlouvy s Vatikánem a o tom, že se obě strany zasadí o definitivní a spravedlivé řešení vztahu státu a církví.

„Tyto dohody pokládám za výrazný kompromis na straně ČSSD,“ řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Mezi další priority, na kterých se zástupci obou stran dohodli, patří novela volebního zákona a Ústavy, která by vedla k poměrnému zastoupení ve sněmovně a lichému počtu poslanců. Strany také budou usilovat o novelizaci zákona o neziskových organizací ve zdravotnictví a o novou úpravu pracovněprávních vztahů.

Z politického hlediska je v navržené koaliční smlouvě pro lidovce nejdůležitější podpora sociálních demokratů v úpravě ústavního zákona pro poměrný počet hlasů při volbách a lichý počet poslanců. To zajistí do budoucna možnost být v aktivní sněmovní politice i menším stranám, jako jsou právě lidovci. Lichý počet poslanců by měl navíc zajistit, že nedojde k podobné patové situaci půl na půl při hlasování. Právě letošní rozložení politických sil ve Sněmovně 100:100 působí největší problémy při sestavování vlády od roku 1990.

O ČEM JEDNAJÍ Navržené ústupky ČSSD vůči KDU-ČSL

  • zrušení posledního církevního zákona
  • ratifikace smlouvy s Vatikánem
  • lichý počet poslanců
  • změna volebního zákona

Společná témata 

  • boj proti korupci a organizovanému zločinu
  • příprava důchodové reformy
  • posílení zaměstnanosti
  • příprava předsednictví Unie
  • příprava čerpání prostředků z unijních fondů
  • podpora rodin s dětmi a rozvoj sociálně tržní ekonomiky

Pramen: zjištění Profitu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít