Komu uletěly včely?

20. června 2008, 16:19 - Martin Rychlík
20. června 2008, 16:19

Glosa

S českými médii je švanda. Ukažme si to na jediné prkotině. A pojďme novináře trochu popíchnout, vždyť jde o včely! Ano, ráno 11. června v 8:55 hodin vydala Česká tisková kancelář obsáhlou zprávu s přitažlivým titulkem „The Independent: Decimují mobily včelstva? ptají se vědci“. Zní to prý jako zápletka hororového filmu: badatelé naznačují, že láska k mobilním telefonům může způsobit nedostatek potravin úměrný poklesu úrody. Mizení včel údajně souvisí se zářením z mobilů, jež ovlivňuje navigaci včel – a ty pak netrefí do úlů. Hm.
Zprávu ČTK přejaly v plném znění servery Týden, Ekolist.cz, četkařské Finanční noviny, ale třeba i portál iHNed. Přidala se některá rádia. Korunu mediálnímu letu nasadilo Právo, v němž autor se zkratkou (aa) rozvíjí agenturní článek až za pozemskou mez: „Bez včel zbudou lidstvu tak čtyři roky života, prohlásil kdysi geniální fyzik Albert Einstein. Nyní včelaři v Americe, střední a jižní Evropě bijí na poplach: už se to blíží!“
Co to tu plácám? K výše napsanému mám tři poznámky. Podle Alice Calapriceové, která napsala pět knih o Einsteinovi (jedna vyšla i v češtině), nikdy taková slova nevyřkl. Za druhé: že by mobilní signál souvisel s úhynem včelstev, vyvrátil pro Associated Press i Stefan Kimmel, jeden z autorů studie, na niž se list The Independent odvolával. A konečně za třetí: informace, které ČTK v půli června vydala a tuzemská média houfně citovala, vyšly v Británii už 15. dubna… Jenže roku 2007!
Nebuďme nepokorní, chybují i velcí (Petrové) Čechové. Citování zpráv je ale v ČR vůbec zvláštní disciplína: když loni v prosinci přinesl týdeník EURO reportáž z epochálního objevu hrobky egyptského kněze Neferínpua, agentura zaslaný podnět ignorovala. Ale když s „novinkou“ přišla Mladá fronta DNES, všimla si jí. Přesně po jednom měsíci.

Martin Rychlík

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít