Komu uletěly včely?

20. června 2008, 16:19 - Martin Rychlík
20. června 2008, 16:19

Glosa

S českými médii je švanda. Ukažme si to na jediné prkotině. A pojďme novináře trochu popíchnout, vždyť jde o včely! Ano, ráno 11. června v 8:55 hodin vydala Česká tisková kancelář obsáhlou zprávu s přitažlivým titulkem „The Independent: Decimují mobily včelstva? ptají se vědci“. Zní to prý jako zápletka hororového filmu: badatelé naznačují, že láska k mobilním telefonům může způsobit nedostatek potravin úměrný poklesu úrody. Mizení včel údajně souvisí se zářením z mobilů, jež ovlivňuje navigaci včel – a ty pak netrefí do úlů. Hm.
Zprávu ČTK přejaly v plném znění servery Týden, Ekolist.cz, četkařské Finanční noviny, ale třeba i portál iHNed. Přidala se některá rádia. Korunu mediálnímu letu nasadilo Právo, v němž autor se zkratkou (aa) rozvíjí agenturní článek až za pozemskou mez: „Bez včel zbudou lidstvu tak čtyři roky života, prohlásil kdysi geniální fyzik Albert Einstein. Nyní včelaři v Americe, střední a jižní Evropě bijí na poplach: už se to blíží!“
Co to tu plácám? K výše napsanému mám tři poznámky. Podle Alice Calapriceové, která napsala pět knih o Einsteinovi (jedna vyšla i v češtině), nikdy taková slova nevyřkl. Za druhé: že by mobilní signál souvisel s úhynem včelstev, vyvrátil pro Associated Press i Stefan Kimmel, jeden z autorů studie, na niž se list The Independent odvolával. A konečně za třetí: informace, které ČTK v půli června vydala a tuzemská média houfně citovala, vyšly v Británii už 15. dubna… Jenže roku 2007!
Nebuďme nepokorní, chybují i velcí (Petrové) Čechové. Citování zpráv je ale v ČR vůbec zvláštní disciplína: když loni v prosinci přinesl týdeník EURO reportáž z epochálního objevu hrobky egyptského kněze Neferínpua, agentura zaslaný podnět ignorovala. Ale když s „novinkou“ přišla Mladá fronta DNES, všimla si jí. Přesně po jednom měsíci.

Martin Rychlík

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít