Komu slouží Herman I.?

01. června 2012, 14:11 - Johanna Grohová
01. června 2012, 14:11

euroglosa

Už téměř dva a půl roku máme evropského prezidenta. Jmenuje se Herman Van Rompuy a budeme ho ve svém čele mít další stejně dlouhé období. Je vůbec k něčemu dobrý?
Když si Van Rompuye lídři Evropské unie před časem vybrali, aby zaplnil nový post nejvyššího velitele EU, byl spíše terčem posměšků. Neznámý a nevýrazný Belgičan, který více než světového politika postavou připomínal hlavního hrdinu filmu E. T. – Mimozemšťan. Nejzajímavější na tehdejším belgickém premiérovi bylo, že s oblibou píše básně v japonské formě haiku a rád čas od času medituje v některém z vlámských klášterů.
Jenže tento nemastný neslaný, na první pohled asketicky vyhlížející muž prokázal, že nechce být figurkou na šachovnici. Začal k nelibosti dalších „prezidentů“ aktivně zasahovat do politiky, svolávat summity a navrhovat „svá“ řešení neustále se zhoršující ekonomické situace v Evropě.
Van Rompuy prokázal, že i díky zkušenostem ze spletité belgické politiky je mistrným manipulátorem. Vágně popsaná role mu umožnila znatelně rozšířit pole působnosti, takže se mimo jiné montuje i do zahraničních záležitostí, ač mu přímo nenáležejí.
A také kvůli tomu narazil. Vzájemně na sebe žárlí s kolegy na nejvyšších unijních postech – předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem i euroministryní zahraničí baronkou Ashtonovou – takže si dělají naschvály. Van Rompuy například nenabídl Barrosovi místo v letadle poskytnuté belgickou letkou. Každý z nich tak letěl z Bruselu na summit s Ruskem svým letadlem, což v době snahy šetřit nevypadá v očích daňových poplatníků příliš dobře. Barrosovi lidé Van Rompuye obviňují, že vzájemné dohody a postupy často bez mžiknutí oka porušuje. Z druhé strany se zase ozývá, že komise se snaží zviditelnit Barrosa tak vehementně, že jeho lidé zatajují a nekoordinují své tiskové výstupy.
I Van Rompuyova skromnost a plachost je možná předstíraná. Má početnější kabinet než Barroso, potrpí si na to, aby snad každý jeho krok zaznamenaly televizní kamery, a nepokrytě se těší, až mu dostaví v Bruselu nový palác. I když má vyšší plat než americký prezident, nechal sebe a svoji rodinu odvézt pěti pracovními limuzínami do Paříže, aby tam nastoupil na letadlo do Karibiku.
Těm, kteří ho na vrchol dosadili, francouzskému prezidentovi a německé kancléřce, se ale sázka na Hermana I. vyplatila. Bruselští pozorovatelé o něm posměšně mluví jako o poslušném Sarkozyho pejsánkovi. V týmu evropského prezidenta je řada Francouzů, hlavní ekonomický poradce je také Francouz a prý stačí, aby Sarkozy zavolal, a Van Rumpuy svolává další summit. Menší výhrou je evropský prezident pro menší a nové členské státy, k nimž se chová podobně přehlíživě jako ten, kdo ho vytáhl nahoru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít