Komu jdou poslanci na ruku?

25. prosince 2008, 00:00 - Martin Hanák
25. prosince 2008, 00:00

Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, který ukládá dodavateli tepla povinnost zajistit v každém odběrném místě dodávky měření dodaného množství teplé užitkové vody pro poměrné rozúčtování nákladů na tepelnou energii, na její přípravu a rozvod.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo posun konečného termínu pro instalaci „patních měřičů“ na 1. 9. 2011. Tento návrh je v souladu se stanoviskem ministra Martina Římana, který ve svém dopise adresovaném předsedovi Svazu českých a moravských bytových družstev Vítu Vaníčkovi ubezpečil, že povinnost instalace měření dodané tepelné energie bude zachována.

Členové a pracovníci bytových družstev tuto informaci s povděkem přijali, protože instalace měření dodané tepelné energie na patě objektu je jedním z mála dostupných nástrojů, kterým je možno alespoň částečně zpomalit každoroční spirálu nárůstu cen tepla dodávaného ze systémů centrálního zásobování tepla. Tyto ceny každoročně rostou v průměru o 10 až 15 procent, a stávají se tak, společně s rostoucími cenami elektrické energie, zásadní položkou v nákladech na bydlení.

Je tedy velice nepříjemným překvapením, že v rámci projednávání návrhu stranický kolega pana ministra, poslanec Oldřich Vojíř, uplatnil pozměňující návrh, jehož obsahem je zrušení povinnosti instalace měření. Je těžké hledat důvod a motivaci, která přiměla poslance k předložení tohoto pozměňujícího návrhu. Možná v jeho pohledu převážily zájmy a potřeby lokálně-monopolních dodavatelů tepla nad zájmy a potřebami drobných odběratelů, tedy domácností. Je evidentní, že dodavatelé tepelné energie zastoupení v Teplárenském sdružení České republiky nemají zájem instalovat měření. Vyhovuje jim, mohou-li rozúčtovávat dodané teplo na jednotlivá odběrná místa bez adekvátního měření, což mimo jiné umožňuje částečně skrýt tepelné ztráty v rozvodných sítích. Naopak bytová družstva toto měření požadují, protože pouze na jeho základě je možno „spravedlivě“ rozdělit náklady mezi jednotlivé objekty, zohlednit jejich technický stav, chování jejich obyvatel, a tedy celkovou spotřebu tepla. Požadavek měření spotřeby je též uveden ve Směrnici Evropského parlamentu a Rady a odběratelé jím mají být vybaveni proto, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě.

Obrátili jsme se s žádostí zachovat povinnost instalace měření dodaného tepla na patě objektu na ministra průmyslu a obchodu. Věříme, že když ne u poslanců, tak alespoň v kancelářích ministerstva převáží zájmy odběratelů tepla nad zájmy dodavatelů tepelné energie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít