Komu jdou poslanci na ruku?

25. prosince 2008, 00:00 - Martin Hanák
25. prosince 2008, 00:00

Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, který ukládá dodavateli tepla povinnost zajistit v každém odběrném místě dodávky měření dodaného množství teplé užitkové vody pro poměrné rozúčtování nákladů na tepelnou energii, na její přípravu a rozvod.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo posun konečného termínu pro instalaci „patních měřičů“ na 1. 9. 2011. Tento návrh je v souladu se stanoviskem ministra Martina Římana, který ve svém dopise adresovaném předsedovi Svazu českých a moravských bytových družstev Vítu Vaníčkovi ubezpečil, že povinnost instalace měření dodané tepelné energie bude zachována.

Členové a pracovníci bytových družstev tuto informaci s povděkem přijali, protože instalace měření dodané tepelné energie na patě objektu je jedním z mála dostupných nástrojů, kterým je možno alespoň částečně zpomalit každoroční spirálu nárůstu cen tepla dodávaného ze systémů centrálního zásobování tepla. Tyto ceny každoročně rostou v průměru o 10 až 15 procent, a stávají se tak, společně s rostoucími cenami elektrické energie, zásadní položkou v nákladech na bydlení.

Je tedy velice nepříjemným překvapením, že v rámci projednávání návrhu stranický kolega pana ministra, poslanec Oldřich Vojíř, uplatnil pozměňující návrh, jehož obsahem je zrušení povinnosti instalace měření. Je těžké hledat důvod a motivaci, která přiměla poslance k předložení tohoto pozměňujícího návrhu. Možná v jeho pohledu převážily zájmy a potřeby lokálně-monopolních dodavatelů tepla nad zájmy a potřebami drobných odběratelů, tedy domácností. Je evidentní, že dodavatelé tepelné energie zastoupení v Teplárenském sdružení České republiky nemají zájem instalovat měření. Vyhovuje jim, mohou-li rozúčtovávat dodané teplo na jednotlivá odběrná místa bez adekvátního měření, což mimo jiné umožňuje částečně skrýt tepelné ztráty v rozvodných sítích. Naopak bytová družstva toto měření požadují, protože pouze na jeho základě je možno „spravedlivě“ rozdělit náklady mezi jednotlivé objekty, zohlednit jejich technický stav, chování jejich obyvatel, a tedy celkovou spotřebu tepla. Požadavek měření spotřeby je též uveden ve Směrnici Evropského parlamentu a Rady a odběratelé jím mají být vybaveni proto, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě.

Obrátili jsme se s žádostí zachovat povinnost instalace měření dodaného tepla na patě objektu na ministra průmyslu a obchodu. Věříme, že když ne u poslanců, tak alespoň v kancelářích ministerstva převáží zájmy odběratelů tepla nad zájmy dodavatelů tepelné energie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít