Komu jdou poslanci na ruku?

25. prosince 2008, 00:00 - Martin Hanák
25. prosince 2008, 00:00

Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, který ukládá dodavateli tepla povinnost zajistit v každém odběrném místě dodávky měření dodaného množství teplé užitkové vody pro poměrné rozúčtování nákladů na tepelnou energii, na její přípravu a rozvod.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo posun konečného termínu pro instalaci „patních měřičů“ na 1. 9. 2011. Tento návrh je v souladu se stanoviskem ministra Martina Římana, který ve svém dopise adresovaném předsedovi Svazu českých a moravských bytových družstev Vítu Vaníčkovi ubezpečil, že povinnost instalace měření dodané tepelné energie bude zachována.

Členové a pracovníci bytových družstev tuto informaci s povděkem přijali, protože instalace měření dodané tepelné energie na patě objektu je jedním z mála dostupných nástrojů, kterým je možno alespoň částečně zpomalit každoroční spirálu nárůstu cen tepla dodávaného ze systémů centrálního zásobování tepla. Tyto ceny každoročně rostou v průměru o 10 až 15 procent, a stávají se tak, společně s rostoucími cenami elektrické energie, zásadní položkou v nákladech na bydlení.

Je tedy velice nepříjemným překvapením, že v rámci projednávání návrhu stranický kolega pana ministra, poslanec Oldřich Vojíř, uplatnil pozměňující návrh, jehož obsahem je zrušení povinnosti instalace měření. Je těžké hledat důvod a motivaci, která přiměla poslance k předložení tohoto pozměňujícího návrhu. Možná v jeho pohledu převážily zájmy a potřeby lokálně-monopolních dodavatelů tepla nad zájmy a potřebami drobných odběratelů, tedy domácností. Je evidentní, že dodavatelé tepelné energie zastoupení v Teplárenském sdružení České republiky nemají zájem instalovat měření. Vyhovuje jim, mohou-li rozúčtovávat dodané teplo na jednotlivá odběrná místa bez adekvátního měření, což mimo jiné umožňuje částečně skrýt tepelné ztráty v rozvodných sítích. Naopak bytová družstva toto měření požadují, protože pouze na jeho základě je možno „spravedlivě“ rozdělit náklady mezi jednotlivé objekty, zohlednit jejich technický stav, chování jejich obyvatel, a tedy celkovou spotřebu tepla. Požadavek měření spotřeby je též uveden ve Směrnici Evropského parlamentu a Rady a odběratelé jím mají být vybaveni proto, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě.

Obrátili jsme se s žádostí zachovat povinnost instalace měření dodaného tepla na patě objektu na ministra průmyslu a obchodu. Věříme, že když ne u poslanců, tak alespoň v kancelářích ministerstva převáží zájmy odběratelů tepla nad zájmy dodavatelů tepelné energie.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít