Komu jdou poslanci na ruku?

25. prosince 2008, 00:00 - Martin Hanák
25. prosince 2008, 00:00

Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, který ukládá dodavateli tepla povinnost zajistit v každém odběrném místě dodávky měření dodaného množství teplé užitkové vody pro poměrné rozúčtování nákladů na tepelnou energii, na její přípravu a rozvod.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo posun konečného termínu pro instalaci „patních měřičů“ na 1. 9. 2011. Tento návrh je v souladu se stanoviskem ministra Martina Římana, který ve svém dopise adresovaném předsedovi Svazu českých a moravských bytových družstev Vítu Vaníčkovi ubezpečil, že povinnost instalace měření dodané tepelné energie bude zachována.

Členové a pracovníci bytových družstev tuto informaci s povděkem přijali, protože instalace měření dodané tepelné energie na patě objektu je jedním z mála dostupných nástrojů, kterým je možno alespoň částečně zpomalit každoroční spirálu nárůstu cen tepla dodávaného ze systémů centrálního zásobování tepla. Tyto ceny každoročně rostou v průměru o 10 až 15 procent, a stávají se tak, společně s rostoucími cenami elektrické energie, zásadní položkou v nákladech na bydlení.

Je tedy velice nepříjemným překvapením, že v rámci projednávání návrhu stranický kolega pana ministra, poslanec Oldřich Vojíř, uplatnil pozměňující návrh, jehož obsahem je zrušení povinnosti instalace měření. Je těžké hledat důvod a motivaci, která přiměla poslance k předložení tohoto pozměňujícího návrhu. Možná v jeho pohledu převážily zájmy a potřeby lokálně-monopolních dodavatelů tepla nad zájmy a potřebami drobných odběratelů, tedy domácností. Je evidentní, že dodavatelé tepelné energie zastoupení v Teplárenském sdružení České republiky nemají zájem instalovat měření. Vyhovuje jim, mohou-li rozúčtovávat dodané teplo na jednotlivá odběrná místa bez adekvátního měření, což mimo jiné umožňuje částečně skrýt tepelné ztráty v rozvodných sítích. Naopak bytová družstva toto měření požadují, protože pouze na jeho základě je možno „spravedlivě“ rozdělit náklady mezi jednotlivé objekty, zohlednit jejich technický stav, chování jejich obyvatel, a tedy celkovou spotřebu tepla. Požadavek měření spotřeby je též uveden ve Směrnici Evropského parlamentu a Rady a odběratelé jím mají být vybaveni proto, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě.

Obrátili jsme se s žádostí zachovat povinnost instalace měření dodaného tepla na patě objektu na ministra průmyslu a obchodu. Věříme, že když ne u poslanců, tak alespoň v kancelářích ministerstva převáží zájmy odběratelů tepla nad zájmy dodavatelů tepelné energie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít