Komu hrozí krach? Podívejte se

23. září 2009, 11:20 - Veronika Skálová, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
23. září 2009, 11:20

Na povadlém stromě americké ekonomiky sice vyrašilo několik zelených haluzí, ale ve Spojených státech jsou stále ještě velké společnosti, pro které je slovo bankrot noční můrou všedních dní.

Autor: Profit

Server The Business Insider sestavil seznam deseti největších amerických firem, kterým bankrot hrozí. Při jeho sestavování vycházeli autoři ze zprávy účetní a analytické společnosti Audit Integrity. V ní zveřejnila postup, jak si spočítat u libovolného veřejně obchodovaného podniku riziko jeho krachu.

Spolu s návodem zveřejnila i seznam podniků u nichž je toto riziko vysoké. „My jsme odstranili ze seznamu všechny firmy s majetkem menším než 3 miliardy dolarů a ohodnotili je podílem jejich veškerého majetku a hodnotou podniku. Výsledkem je procento rizika krachu,“ vysvětlili v článku Vincent Fernando a Joe Wiesenthal, autoři žebříčku.

Nejlépe si mezi desítkou vybraných firem vedla síť autopůjčoven Herz. I když se musí popasovat s tunami dluhů, díky nimž vybavila své půjčovny stovkami vozů, hrozí jí bankrot jen se dvaatřicetiprocentní pravděpodobností. Do žebříčku se Herz dostal navzdory tomu, že letos v květnu zvýšil své základní jmění, aby si vytvořil manévrovací prostor.

To dvojka na seznamu se přesvědčuje, že prodávat v ekonomické krizi obchodní tryskáče se prostě nevyplácí. Společnost Textron tak zkrachuje s pravděpodobností 39 procent.

Zákazníci odtékají jako životodárná tekutina také z telekomunikační společnosti Sprint Nextel. Je to o to větší problém, oč větší jsou dluhy, které nyní operátor splácí. Riziko bankrotu nijak nesnížil ani vadnoucí zájem Deutche Telecomu, který chtěl ještě před nedávnem operátora odkoupit. Výsledkem je 41 procentní riziko krachu.

O mnoho lépe si nevedl ani světoznámý obchodní dům Macys. „Nakupuje dnes vůbec ještě někdo?“ ptají se Fernando s Wiesenthalem. Ale přiznávají, že by se zákazníci do obchodních domů více než 150 let staré značky mohli vrátit. Dokud to neudělají, firma Macys krachne s pravděpodobností 47 procent.

Riziko krachu více než 50%

Záhuba hrozí na 51 procent i farmaceutickému kolosu Mylan. Před dvěma lety totiž podle autorů žebříčku zaplatil příliš vysokou cenu za nákup generického oddělení společnosti Merck a zůstal mu dluh ve výši 5 miliard dolarů. „Vzhledem k tomu, že společnost dokázala letos vydělat 300 milion, příští rok to bude muset být mnohem víc, aby tento dluh dokázala zvládnout,“ komentovali Fernando a Wiesenthal situaci.

Do desítky se dostal i světoznámý výrobce pneumatik Goodyear. Pravděpodobnost jeho krachu je 53 procent. Příliš nepomáhá ani to, že odboráři brání společnosti v kontrole výdajů tím, že ji nutí, aby své továrny nechala za každou cenu otevřené.

Riziko bankrotu se ale nevyhýbá ani televiznímu gigantovi CBS. Mizející inzerenti a slábnoucí proud poplatků zahubil naděje na letošní zisk. Pokud se televizní síť brzy nevzpamatuje, bude mít problém s refinancováním dluhu ve výši 3,2 miliardy dolarů. Podle Fernanda a Wiesenthala zkrachuje s 55 procentní pravděpodobností.

Ani k výrobci procesorů a dalších technologií AMD nebyla krize milosrdná. Vzhledem k tomu, že třímiliardovou ztrátu už společnost utržila v minulých dvou letech, analytikové předpovídají ještě větší ztráty v letošním a příštím roce. Jak se asi AMD vypořádá se svým pětimiliardovým dluhem? Stejně jako u CBS je riziko bankrotu 55 procent.

Prodávat sny a GM se nevyplácí

Písky Las Vegas, neboli Las Vegas Sands. Za tímto názvem se nemůže skrývat nic jiného než řetězec kasin. Kromě města uprostřed pouště má podniky také v Macau a Singapuru. A právě příliš překotná a předimenzovaná expanze se podle obchodního blogu The Business Insider společnosti vymstí. Musí totiž poplatit 10 miliard dolarů dluhů. V době, kdy lidem nezbývá peněz ani na auta, natož na kasina to znamená 60 procent na stupnici rizika krachu.

Ještě hůř než nejistá výhra se ale ve Spojených státech prodává cizí jméno. Což pocítila jedna z největších reklamních a marketingových agentur Interpublic Group. Vlna ekonomické krize ji podle Fernanda a Wiesenthala úplně smetla. Příjmy poklesly dvouciferně, a pozitivní vliv neměl ani fakt, že největším klientem společnosti byl nechvalně proslulý gigant General Motors. Pravděpodobnost krachu 80 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít