Kompromisy dle lidovců

28. listopadu 2008, 10:58 - Anna Klepalová
28. listopadu 2008, 10:58

Intervence KDU-ČSL vnese do reformy zdravotnictví více problémů než prospěchu

Asi nikdo z ODS by si nepřál víc jednobarevnou vládu než ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jeho největším nepřítelem při prosazování reforem totiž nejsou opoziční poslanci, ale členové malých stran vládní koalice. Jen co se mu podařilo lidovecké zástupce ve vládě přesvědčit o podpoře tří reformních zákonů - o záchranné službě, zdravotních službách a o specifických zdravotních službách -, ozvalo se „svědomí“ poslaneckého klubu KDU-ČSL. A požaduje vzít rozhodnutí nazpět. Nelíbí se mu novela o specifických zdravotních službách, která umožňuje příslušnicím ostatních států Evropské unie podstoupit potrat v České republice. Lidovci na svém stanovisku trvají, přestože hrozí žaloba nebo pokuta ze strany EU, protože by neschválení novely mohla považovat za diskriminaci svých občanů.
Další důležitou součástí reformy, která lidovcům činí problémy, je novela zákona o veřejném pojištění. Ta určuje nejen zákroky, na něž má pacient právo, ale i jejich časovou lhůtu. A rovněž přesně stanoví standardní služby a ty, za něž si pacienti budou muset připlatit.
Potřebu novely zdůvodňuje ministerstvo tím, že pacienti, kteří dnes platí stejné pojištění, mají rozdílný přístup ke zdravotní péči. Situace se liší nejen dle pojišťovny, u které je pacient registrován, ale i podle kraje. „Někdo dostane špičkovou endoprotézu, jiný tu nejlevnější. To je dnes naprosto běžné. A nenalhávejme si, že tyto služby nejsou předmětem korupce,“ tvrdí první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Stanovení jasných limitů mělo tento stav změnit. KDU-ČSL na zákoně vadil paragraf, který vymezoval úhradové standardy. Lidovci nepovažovali tuto definici za dostatečnou a minulý čtvrtek během jednání vlády o zdravotních reformách požadovali příslušnou část vypustit. V odstavci ministerstvo navrhovalo, aby v případě několika adekvátních léčebných postupů se srovnatelnými výsledky zvolily zdravotní pojišťovny ten levnější. KDU-ČSL na to nechtělo přistoupit. Podle ní by hrozilo, že by pacienti nemuseli dostat nejlepší, ale nejlevnější léčbu. Julínkovo ministerstvo nakonec lidovcům ustoupilo a sporný paragraf změnilo. Nyní se v paragrafu uvádí, že pacient má dostat péči odpovídající jeho zdraví a účelu, kterého se má dosáhnout. Navzdory tomuto vstřícnému kroku se předseda lidovců Jiří Čunek při jednání vlády o zdravotních reformách zdržel hlasování a nezaručil jejich podporu poslanci vlastní strany.
Ústupky k politice nepochybně patří. Otázkou však zůstává, jak velké by měly být, aby se zákony mohly honosit přívlastkem „reformní“. Náměstek Šnajdr přiznává, že občas je jeho úřad kritizován za příliš velké kompromisy. „V zákonech jako takových problém není. Jde spíše o politikaření a snahu oslabit premiéra a vládu. Zdravotnictví je vhodné sousto a bylo použito jako kladivo ve vnitrostranických sporech,“ tvrdí Šnajdr.
V souvislosti s problémy kvůli přijetí reformy se nabízí otázka, zda ministr Julínek neudělal strategickou chybu, když jako první bod reformy prosadil regulační poplatky. „Kdo tohle říká, neví vůbec nic o politické realitě. Každá rozumná vláda na počátku svého vládnutí dělá nejméně populární kroky a pozitivní spíše v jeho druhé části,“ odmítá nařčení náměstek ministra Marek Šnajdr. Přiznává však, že největším problémem je rozmělnění procesu přijímání reformních zákonů. Právě to je asi největší potíž reformy. Lidé ji mají stále spojenou pouze s poplatky, protože nic dalšího se zatím nepodařilo prosadit.
Odhlédneme-li od toho, kde berou lidovci, kteří dnes mohou na osmiprocentní podporu voličů už jen nostalgicky vzpomínat, mandát ovlivňovat takovým zásadním způsobem politiku, je na pováženou, že o reformě zdravotnictví rozhoduje strana, jejíž politické ideály zamrzly v první polovině 20. století. Cena za neúspěch reforem je však vysoká. S jejich osudem je totiž spojena nejen budoucnost ministra Julínka a jeho lidí, ale i celé vlády. A to už se nějaké ústupky vyplatí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít