Kompost jako benefit?

16. října 2008, 12:32 - Anna Klepalová
16. října 2008, 12:32

Norská poradenská firma přispívá svým zaměstnancům na ekologické projekty

Stravenky, týden dovolené navíc, služební telefon, auto… Nudí vás současná nabídka firemních výhod a žádáte od svého zaměstnavatele něco originálnějšího, nebo dokonce ekologičtějšího? A co třeba příspěvek na jízdní kolo, solární panely nebo založení kompostu? Právě na takové a další ekologické snahy přispívá formou zaměstnaneckých benefitů norská poradenská firma Det Norske Veritas (DNV). DNV je nezávislou nadací s téměř stopadesátiletou historií. Poskytuje služby týkající se řízení rizik v průmyslových odvětví. Má kolem 8000 zaměstnanců a působí ve více než stovce zemí. Základní filozofií společnosti je podpora odpovědnosti za životní prostředí, ke které se snaží přivést i své zaměstnance. Originální ekologickou iniciativu pro zaměstnance nazvala firma podle interního časopisu We Do. „Jde o globální projekt a myslím si, že je ve své podstatě ojedinělý, a to hlavně mírou zainteresovanosti samotných zaměstnanců. Už jenom fakt, že peníze jsou poskytnuty na soukromé účely, pomůže snížit emise plynoucí z našeho každodenního života,“ vysvětlila týdeníku EURO jedna z autorek projektu Karin Ulrichová, marketingová ředitelka DNV.

JINÁ ZEMĚ, JINÝ PROJEKT

Právě aktivní zapojení zaměstnanců je jedním z hlavních cílů iniciativy. Pracovníci ze všech světových poboček firmy mohli podle svého nominovat různé projekty, které by v důsledku vedly k redukci skleníkových plynů, jak v soukromém, tak v pracovním životě. Celkem se zaregistrovalo 500 návrhů a počátkem února letošního roku byl vydán katalog všech podporovaných projektů. Většina z nich je zaměřena na soukromý život zaměstnanců a pro každou zemi existuje trochu jiná verze podle preferencí místních pracovníků. (Angličany s pečlivě pěstěnými trávníky možná nenadchnete příspěvkem na kompost a Češi pravděpodobně nezajásají nad kurzy efektivní jízdy z hlediska produkce emisí.) Hlavní podmínkou podpory jednotlivých návrhů byla kromě ochrany životního prostředí také co nejjednodušší administrativa. „Záměrně jsme nevymýšleli žádná složitá kritéria, aby co nejvíce financí bylo použito přímo na samotné projekty a ne na administrativní podporu,“ poznamenává Ulrychová. Každý pracovník firmy může získat zpět až dvě třetiny celkových nákladů na opatření, které si z katalogu vybral. Maximální suma je však omezena částkou deset tisíc norských korun (při současném kurzu to odpovídá zhruba 30 tisícům českých korun) na jednoho zaměstnance. Obecně jsou bez ohledu na národ nejčastěji využívány příspěvky na jízdní kolo, energeticky úsporná okna a dveře nebo průkazky městské hromadné dopravy. V České republice se do projektu zatím zapojili čtyři zaměstnanci z celkových 32. Jednou z nich je Lubomíra Polínková, jež v DNV pracuje jako manažerka prodeje. Z firemního rozpočtu si pořídila kolo. „Vzhledem k husté a stále narůstající automobilové dopravě v Praze je někdy mnohem rychlejší překonávat krátké vzdálenosti na kole než popojíždět „krokem“ od semaforu k semaforu,“ vysvětluje svůj výběr. Dalším cílem této „zelené“ iniciativy kromě aktivního zapojení zaměstnanců je inspirovat ostatní firmy, aby se také přihlásily k odpovědnosti za životní prostředí. Zatím přislíbil podporu projektu například Björn Stigson, prezident Světové obchodní rady pro udržitelný rozvoj. „Naše iniciativa tak může přinést užitek i řadě jiných mezinárodních organizací,“ je přesvědčen Henrik O. Madsen, výkonný ředitel DNV.

TABULKA Jaké ekologické benefity využívají zaměstnanci DNV Název* počet zaměstnanců (v procentech) Jízdní kolo*25,7 Nízkoenergetické spotřebiče*23,7
Energeticky úsporná okna a dveře*9,4
Instalace tepelného čerpadla*6,8
Tepelná izolace domu*3,5
Elektrický skútr*3,2
Výměna starých kamen nebo bojleru*3,0 Solární systém na ohřev vody*2,7 Auta s produkcí emisí pod 109 g/km*1,5
Spociální toaleta*1,3 Větrná turbína*0,1 Kompost*0,8
Pramen: Det Norske Veritas

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít