Kompletní služby už i pro Čechy

13. listopadu 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
13. listopadu 2006, 00:00

PLATBY PŘES PAYPALPlatební portál PayPal.com začal v Česku umožňovat i přijímání plateb a vedení účtu v korunách. Pro řadu firem to může být nová příležitost při prodeji zboží přes internet.Virtuální elektronické peněženky jsou v západní Evropě velmi populární. Do Česka však jejich boom ještě nedorazil.

PLATBY PŘES PAYPAL Platební portál PayPal.com začal v Česku umožňovat i přijímání plateb a vedení účtu v korunách. Pro řadu firem to může být nová příležitost při prodeji zboží přes internet.

Virtuální elektronické peněženky jsou v západní Evropě velmi populární. Do Česka však jejich boom ještě nedorazil. Kromě čistě tuzemské Monetky je od loňského července v Česku dostupný i mezinárodní platební systém PayPal. Tuzemští uživatelé ovšem dlouhou dobu mohli peníze touto cestou pouze posílat. Letos v říjnu se však situace změnila.

„Doposud šlo tímto způsobem zboží pouze nakupovat, teď ho lze i prodávat. Znamená to velké možnosti s obchodováním na internetu,“ říká David Románek, jednatel společnosti IMFsoft. Tuzemským uživatelům se otevírá možnost uskutečňovat takzvané mikroplatby - posílat a inkasovat malé částky peněz, pro které se kvůli vysokým poplatkům nevyplatí například bankovní převod.

Společnost PayPal navíc začala podporovat účty v českých korunách. Doposud umožňovala Čechům platby pouze v šesti měnách - eurech, amerických dolarech, britských librách, japonských jenech, australských a kanadských dolarech.

BEZ KARTY TO NEJDE

Aby zájemce o virtuální transakce mohl platební portál využívat, musí si v první řadě založit a zaregistrovat účet na adrese paypal. com. K tomu potřebuje bankovní účet s kartou, na které je povoleno obchodování na internetu (embosovanou kartu VISA, American Express, MasterCard nebo Discover). Účet PayPal se pak s touto kartou sváže.

„Takto vytvořený účet je potřeba aktivovat. Při registraci strhne PayPal z bankovní karty 1,5 eura, které následně při uskutečnění transakce vrátí. Na výpisu z bankovního účtu bude u provedené PayPal transakce čtyřmístné identifikační číslo, kterým se ověří, že je uživatel PayPal účtu skutečně uživatelem zadané bankovní karty. Toto číslo se zadá po přihlášení do systému pro verifikaci,“ vysvětluje Románek.

Tento kód slouží jako ochrana proti zneužívání kradených karet. Kdo nemá přístup k výpisu z účtu, nemůže kartu v systému PayPal používat. Tady registrace končí a uživatel může odesílat i přijímat platby, přičemž peníze odcházejí nebo přicházejí přímo na bankovní účet.

TŘI A KAŽDÝ JINÝ

Pay Pal nabízí klientům tři typy účtů - osobní, prémiový a podnikatelský (Personal Account, Premier Account a Business Account). Nejrozšířenější je první typ, u kterého se neplatí nic jak za založení, tak vedení i zrušení účtu. Neplatí se ani za odesílání či příjem peněz. Žádný poplatek nezaplatíte ani za převod zůstatku z účtu na bankovní účet uživatele vedený v české bance. Pouze výběr nižší částky než 3000 korun je zpoplatněn 30 korunami. Uživateli ale může naúčtovat poplatek jeho banka, která peníze přijme.

Osobní účty jsou nejvhodnější pro převody peněz mezi členy PayPalu. U prémiových a podnikatelských účtů je příjem peněz zpoplatněn od 1,9 do 3,4 procenta z dané částky. Na druhou stranu tyto účty nabízejí daleko více funkcí a mimo jiné umožňují vedení účetnictví.

PŘES PAYPAL PENÍZE NEVYPERETE

Jednou z českých firem, která platbu přes PayPal nabízí, je i IMFsoft. „K zavedení této možnosti plateb nás vedl zvýšený zájem o naše produkty ze zahraničí. Zejména zákazníci z Kanady a Ameriky si tento druh platby oblíbili a hojně jej používají. Systém PayPal jsme tedy začali používat na doporučení a přání našich zákazníků. Výhodu spatřujeme v on-line platbě a v okamžitém provedení transakce mezi lidmi a firmami po celém světě. Navíc je tento systém hodně známý a rozšířený,“ říká jednatel firmy Románek.

PayPal však nelze použít vždy. Hodí se především pro platby mezi jednotlivci a obchodními partnery, poslat si ale peníze například na účet u makléřské společnosti není přes PayPal možné. Vzhledem k nutnosti přesně identifikovat plátce a zabránit praní špinavých peněz, finanční instituce ve většině případů platby přes prostředníky odmítají. PayPal tedy není možné chápat jako alternativu k bankovnímu účtu, ale jen jako nástroj pro převody peněz.

STO MILIONŮ ÚČTŮ

PayPal vznikl v roce 1998 jako samostatná firma. Tu v roce 2002 koupil internetový aukční dům eBay a učinil z ní svůj preferovaný platební systém. Dnes spravuje PayPal více než 100 milionů účtů lidem z celého světa. Vzhledem ke své rozšířenosti bývá častým terčem útoku podvodníků, kteří se prostřednictvím spamu snaží z uživatelů vylákat osobní údaje a hesla k účtům.

„Při dodržování bezpečnostních zásad, jako je zabezpečený protokol, používání certifikátů a silných hesel, je tato služba bezpečná,“ uzavírá Románek.

KDE A JAK

PayPal účet se zakládá na adrese www. paypal.com v sekci Sign Up Now! Potřebujete k tomu účet kartou, na které je povoleno obchodování na internetu. Na stránkách je přehledný dotazník, který vás dovede až k aktivaci účtu. Vyplníte nacionále, a poté „svážete“ PayPal účet se svou platební kartou. PayPal odečte z vašeho bankovního účtu částku v hodnotě jednoho a půl eura. Na vyúčtování poté naleznete čtyřmístný kód, který musíte zadat do systému pro verifikaci účtu.

VIRTUÁLNÍ MONETKA

Monetku provozuje od roku 2002 společnost Computer Press. Na rozdíl od PayPalu je určena výhradně pro platby v Česku a v českých korunách. Peníze musí její uživatel poslat na virtuální účet -Monetka neumí strhávat peníze z bankovního účtu automaticky. Monetku také není možné použít k platbě mezi uživateli. Jejím prostřednictvím můžete platit jen za zboží a služby společnosti Computer Press a jejích obchodních partnerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít