KOMORA NESOUHLASÍ S NOVELOU ZÁKONA

21. listopadu 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
21. listopadu 2005, 00:00

HOSPODÁŘSKÁ KOMORAOd začátku příštího roku začne platit novela zákona o daních z příjmů, díky níž dojde ke snížení daní některým příjmovým skupinám obyvatel. Sociální demokracie, která prosadila toto opatření i přes počáteční odpor opozice, tak udělala gesto, které nelze než nazvat předvolebním.

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o daních z příjmů, díky níž dojde ke snížení daní některým příjmovým skupinám obyvatel. Sociální demokracie, která prosadila toto opatření i přes počáteční odpor opozice, tak udělala gesto, které nelze než nazvat předvolebním. Gesto, které by mělo přesvědčit váhavého voliče nižší či střední příjmové skupiny o tom, která ze stran to s ním vlastně myslí upřímně nejlépe.

Naše vláda si to ale uměla velmi dobře spočítat. Původní předpoklad na výběr daní bude v letošním roce pravděpodobně překročen o úctyhodných dvacet miliard korun, a to díky loňským změnám v sazbách DPH. Pokud tedy nyní snížením daní bude vybráno o 14 miliard korun méně, státní kasa na tom škodná nebude.

Druhý argument, který mě nutí nesouhlasit s předloženým zněním novely zákona, je fakt, že nebude mít absolutně žádný vliv na rozvoj ekonomiky. Je to opravdu pouhé gesto, jehož jediným efektem je to, že ušetří vybraným skupinám obyvatel několik set korun měsíčně, což jim ale ve výsledku nepostačí například ani na pokrytí zvýšení cen energií.

Proti vstřícnému kroku vůči lidem s nižšími příjmy nemohu říct ani popel, musím se ale zeptat, proč tato selekce. Za nešťastnou považuji sociální politiku, která dnes v mnohém překračuje zvyklosti a pravidla platná v ostatních státech starého kontinentu a která se stala alfou a omegou priorit této vlády. Tato politika nemotivuje lidi k tomu, aby byli více aktivní, aby si zvyšovali kvalifikaci, průběžně se vzdělávali, více pracovali a více vydělávali. To deklaruje právě znění novely tohoto zákona, která jasně ukázala, které skupiny jsou pro tuto vládu prioritní, komu je ochotna tak trochu přilepšit. Novela také deklaruje, že v tomto státě není žádoucí příliš se drát dopředu, protože tam už jsou ti, kteří se musí postarat sami.

Tento přístup považuji za vysoce nebezpečný. Při vnímání tohoto kroku v kontextu s dalšími, se záměr současné vlády zdá jasný. Česká republika má být výspou nemotivujích sociálních dávek a úlev, ačkoli právě od tohoto modelu se již nějaký ten pátek celá Evropa odvrací. 

Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít