Komora chce přistřihnout křídla exekutorům

20. ledna 2010, 13:05 - Martina Martinovičová
20. ledna 2010, 13:05

Konec velkého byznysu pro vyvolené, anebo záruka výdělku pro ty méně schopné? K exekuci by se mělo chodit jako k soudu, tedy podle místa, kde dlužník bydlí. Takový je záměr nového vedení ­Exekutorské komory.

Nová pravidla hodlá prosadit šéfka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Autor: Jakub Hněvkovský

Doba „vlastních“ exekutorů, kteří pro věřitele vymáhají dluhy po celé republice, se zřejmě chýlí ke konci. Místo bydliště nebude důležité jen pro oslovení správného soudu, ale i správného exekutora v případě, že se věřitel rozhodne vymáhat svůj dluh cestou exekuce. Princip takzvané teritoriality chce prosadit nová prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Považuje jej za férovější. Vyloučí prý přátelské vazby velkých věřitelů či jejich advokátů s exekutory a měl by i snížit náklady na exekuci, které platí dlužníci. Zavedení tohoto principu by znamenalo, že exekuci by prováděl vždy exekutor v obvodu soudu, který ji nařídil.

Šikovný exekutor je dnes milionář. Nejen odbornými znalostmi, ale i správnými kontakty může vyřizovat exekuce pro velké věřitele po celém česku. A tím i mít slušné výnosy. Pokud vymůže na dlužníkovi tři miliony korun, náleží mu z nich 15 procent, což je 450 tisíc korun. Do 40 milionů soudní exekutor dostane částku rovnou deseti procentům vymáhané sumy, tedy až čtyři miliony korun, nad 50 milionů jedno procento.

Větší exekutorské úřady uskutečňují alespoň dvakrát týdně dražby nemovitostí, měsíčně to představuje kolem padesáti šedesáti nemovitostí. V Česku je podle údajů Exekutorské komory 128 exekutorů.

Je to záměr nového vedení

Zavedení principu teritoriality komora dříve – ještě pod vedením Juraje Podkonického – odmítala. Naopak nová prezidentka jej chce prosadit. „Prezidium Exekutorské komory přichází s touto myšlenkou proto, že se velmi živě diskutuje v rámci exekutorského stavu a většina exekutorů po zavedení principu teritoriality volá. Předchozí vedení veškerou debatu odmítalo s tím, že tento princip není politicky průchodný a není ani vůle o něm diskutovat,“ říká Tvrdková.

Princip teritoriality je podle nové prezidentky v zájmu jak dlužníků, tak věřitelů. „Dlužník má právo vědět, kdo bude jeho exekutor, tak jako má právo znát svého zákonného soudce. Dlužník má také právo mít ke svému exekutorovi blízko, musí mít možnost se k němu bez problémů dopravit. Podle zákona má právo nahlížet do spisu, ale jak má toto své právo využít, když je exekutor na druhém konci republiky?“ říká Tvrdková.

Kdyby exekuce proti jednomu dlužníkovi prováděl jeden exekutor, sbíhaly by se u něj všechny informace. Kdežto dnes podle prezidentky komory váznou na nemovitosti dlužníka nebo na mzdě exekuční příkazy několika exekutorů a neplatící dlužník je nucen komunikovat s několika exekutory, často v různých koutech republiky.

Banky jsou proti

Nová prezidentka může se svým návrhem narazit na místě, odkud řada podnětů k exekucím vychází, tedy u bank. Ty totiž už skutečně mají svůj „tým“ exekutorů a lehce se jej nebudou chtít vzdát. „Máme svůj seznam exekutorů, se kterými spolupracujeme, návrh teritoriálního uspořádání nepodporujeme,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Proti zavedení principu teritoriality stojí i Komerční banka. „Spolupracujeme s několika stálými exekutory, z nichž každý pokrývá určitou část republiky. Konkrétní exekutor tak dostává případy zejména s ohledem na místo bydliště, sídla nebo umístění nemovitostí povinných. Návrhy na zavedení striktně teritoriálního principu ale považujeme za neefektivní vzhledem k odlišnosti kvalit jednotlivých exekutorských úřadů,“ říká Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.

Velcí: Nechceme socialismus

Plán nového vedení komory vyvolává mezi exekutory velké diskuse. Pochopitelně. Zamlouvá se malým exekutorským úřadům, jimž by nový zákon zajistil pevně daný trh. Ti velcí s prošlapanými kontakty po celé české kotlině jsou většinou proti. „Exekutor má dnes možnost oslovit a kvalitou své práce přesvědčit věřitele i z opačného koutu republiky. Zavedením principu teritoriality by došlo k omezení věřitelovy možnosti svobodně si zvolit exekutora, který bude vymáhat jeho pohledávky. Jsme naprosto jednoznačně proti teritorialitě, protože v jejím eventuálním zavedení vidíme socialistický princip,“ říká Robert Rutnák, ředitel Exekutorského úřadu Přerov.

„Drtivá většina exekutorů ­rozhodně podporuje princip teri­­toriality. Ti zbývající – to jsou pře­vážně velké úřady, které zaměstnávají ­desítky zaměstnanců,“ tvrdí pre­­zidentka komory. Připouští, že velké exekutorské úřady jsou za své ­zaměstnance odpovědné a mají oprávněný strach z toho, že by je museli propouštět a vyplácet ­odstupné. „To, co dělá exekutor, ale není primárně jeho byznys, to je především jeho služba, služ­ba oprávněnému, který se nemůže domoci svých pohledávek,“ do­­dává Jana Tvrdková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít