Komodity - pozvolný růst

30. prosince 2008, 18:13 - Karel Zaoral
30. prosince 2008, 18:13

Ceny zatím brzdí nižší poptávka

Prudký pád cen komodit, pro většinu lidí reprezentovaný dramatickým poklesem cen ropy o více než sedmdesát procent za půl roku, je zřejmě u konce. Většina analytiků ale očekává ještě další mírný pokles v prvním pololetí letošního roku, za nějž bude odpovědná nižší poptávka z důvodu pokračující krize. Druhé pololetí by mělo být již v duchu opačného trendu.
Ceny ropy okolo úrovně čtyřiceti dolarů za barel jsou fundamentálně neopodstatněné a podhodnocené nejméně stejně tak jako ceny kolem 150 dolarů za barel z loňského léta. Těžba je už při padesáti dolarech za barel například ve většině Ruska nerentabilní a nízké ceny mohou vést k omezení nebo úplnému zastavení těžby. To by mělo na cenu podpůrný vliv. Nízké ceny se nelíbí obecně žádné zemi, která ropné zdroje vlastní. OPEC považuje za ideální rozmezí sedmdesát až osmdesát dolarů za barel, což reprezentuje jak dostatečnou marži, tak odstup od důrazu na alternativní zdroje energie, které se obzvláště při letním stopadesátidolarovém dobrodružství dostaly do popředí zájmu. „Domnívám se, že ve střednědobém horizontu vzrostou ceny ropy zpět k hranici devadesáti dolarů za barel. Očekávám, že průměrná cena ropy se v příštím roce bude pohybovat blízko sedmdesáti dolarů za barel,“ říká analytik skupiny Fio Josef Novák.
Přesto bude muset zapracovat poptávka, jejíž pokles dostal například ceny mědi na historické minimum pod 1,3 dolaru za libru. „Bez nastartování poptávky se komodity hned tak nevzpamatují. Až se ale objeví, začnou se ceny pomalu vracet na předchozí úrovně, kromě těch několika málo vyhnaných uměle,“ říká Matt Zeman, hlavní obchodník chicagské společnosti LaSalle Futures. Naráží na ceny ropy a obilí, které loni dosáhly až abstraktních výšin.
Z investorského hlediska je nutné brát v potaz měnové riziko. Komodity se obchodují v dolarech a jak americká měna posledního půlroku posilovala, v současné době jeví opět tendenci zamířit dolů. Důvodem je měnová politika tamní centrální banky Fed a současná hospodářská situace v USA, což se může jevit jako krátkodobé faktory, avšak příčiny pádu dolaru v předchozím několikaletém období nezmizely. Pouze je překryly výraznější faktory, které po odeznění krize opět odhalí problémy s obrovským rozpočtovým schodkem a s deficitem obchodní bilance. Současné téměř nulové sazby Fedu pravděpodobně také jen tak brzy nevzrostou na úroveň, která by dolar podpořila. Proto se snadno může stát, že měnové riziko smaže podstatnou část zisků.

Graf:
Ceny zlata

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít