Komodity - pozvolný růst

30. prosince 2008, 18:13 - Karel Zaoral
30. prosince 2008, 18:13

Ceny zatím brzdí nižší poptávka

Prudký pád cen komodit, pro většinu lidí reprezentovaný dramatickým poklesem cen ropy o více než sedmdesát procent za půl roku, je zřejmě u konce. Většina analytiků ale očekává ještě další mírný pokles v prvním pololetí letošního roku, za nějž bude odpovědná nižší poptávka z důvodu pokračující krize. Druhé pololetí by mělo být již v duchu opačného trendu.
Ceny ropy okolo úrovně čtyřiceti dolarů za barel jsou fundamentálně neopodstatněné a podhodnocené nejméně stejně tak jako ceny kolem 150 dolarů za barel z loňského léta. Těžba je už při padesáti dolarech za barel například ve většině Ruska nerentabilní a nízké ceny mohou vést k omezení nebo úplnému zastavení těžby. To by mělo na cenu podpůrný vliv. Nízké ceny se nelíbí obecně žádné zemi, která ropné zdroje vlastní. OPEC považuje za ideální rozmezí sedmdesát až osmdesát dolarů za barel, což reprezentuje jak dostatečnou marži, tak odstup od důrazu na alternativní zdroje energie, které se obzvláště při letním stopadesátidolarovém dobrodružství dostaly do popředí zájmu. „Domnívám se, že ve střednědobém horizontu vzrostou ceny ropy zpět k hranici devadesáti dolarů za barel. Očekávám, že průměrná cena ropy se v příštím roce bude pohybovat blízko sedmdesáti dolarů za barel,“ říká analytik skupiny Fio Josef Novák.
Přesto bude muset zapracovat poptávka, jejíž pokles dostal například ceny mědi na historické minimum pod 1,3 dolaru za libru. „Bez nastartování poptávky se komodity hned tak nevzpamatují. Až se ale objeví, začnou se ceny pomalu vracet na předchozí úrovně, kromě těch několika málo vyhnaných uměle,“ říká Matt Zeman, hlavní obchodník chicagské společnosti LaSalle Futures. Naráží na ceny ropy a obilí, které loni dosáhly až abstraktních výšin.
Z investorského hlediska je nutné brát v potaz měnové riziko. Komodity se obchodují v dolarech a jak americká měna posledního půlroku posilovala, v současné době jeví opět tendenci zamířit dolů. Důvodem je měnová politika tamní centrální banky Fed a současná hospodářská situace v USA, což se může jevit jako krátkodobé faktory, avšak příčiny pádu dolaru v předchozím několikaletém období nezmizely. Pouze je překryly výraznější faktory, které po odeznění krize opět odhalí problémy s obrovským rozpočtovým schodkem a s deficitem obchodní bilance. Současné téměř nulové sazby Fedu pravděpodobně také jen tak brzy nevzrostou na úroveň, která by dolar podpořila. Proto se snadno může stát, že měnové riziko smaže podstatnou část zisků.

Graf:
Ceny zlata

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít