Komnat jako v Shaolinu

12. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
12. března 2007, 00:00

VILA V POHŘEBAČCE Opatovice nad Labem leží deset kilometrů jižně od Hradce Králové. Jejich součástí je i obec Pohřebačka, ve které stojí honosná, více než sto let stará vila. Kdysi bývala luxusní rezidencí, dnes ale chátrá a čeká na nové využití.

VILA V POHŘEBAČCE Opatovice nad Labem leží deset kilometrů jižně od Hradce Králové. Jejich součástí je i obec Pohřebačka, ve které stojí honosná, více než sto let stará vila. Kdysi bývala luxusní rezidencí, dnes ale chátrá a čeká na nové využití.

Rozlehlá vila v obci Pohřebačka postavená v italském stylu se nachází v blízkosti plánované rychlostní komunikace R35. Je to dvoupodlažní budova tvořená třemi dominantními věžemi, které jsou propojeny v jeden celek. Každá část má však vlastní vchod, a je tedy možné je využívat i samostatně.

Objekt kdysi sloužil jako luxusní rezidence, v přízemí se proto nacházejí obytné místnosti, kuchyně a sociální zařízení, v patře pak ložnice a salony. Rozsáhlé půdní prostory nebyly kromě malých částí nikdy využívány.

Stavba vypadá na první pohled zachovale, při bližším prozkoumání je ale zřejmé, že potřebuje celkovou rekonstrukci. Prodejní cena je proto stanovena na přijatelných 4,9 milionu korun.

NEVDĚČNÝ BOŘEK

První zmínka o vsi Opatovice se váže k roku 1073, který je uveden na falzu zakládací listiny zdejšího kláštera. Údaje na něm se podle historiků shodují s realitou a v době vlády Vratislava II. obec nejspíš skutečně vznikla.

Dříve samostatná víska Pohřebačka se poprvé připomíná roku 1420, kdy český a uherský král Zikmund daroval klášter i jeho majetky Diviši Bořkovi z Miletínka. Ten se ale záhy přidal k husitům a klášter roku 1421 paradoxně sám vyplenil. Opatovičtí mniši sice stačili ještě na poslední chvíli utéct do Pruska, klášterní budovy ale nebyly již nikdy obnoveny. Pohřebačka následně sdílela osudy Opatovic a později s větší obcí zcela splynula.

DEŠŤOVÁ HROZBA

O historii honosné vily v Pohřebačce toho mnoho známo není. Postavena byla roku 1906 v tehdy moderním stylu kopírujícím italské vzory. Až do konce druhé světové války sloužila původním reprezentativním účelům, za dob socialismu byla ale využívána účelově a začala chátrat.

Dnes má poškozené krovy, jejichž konstrukce je již dávno za hranicí životnosti. Do objektu na několika místech zatéká a hrozí tak devastace zachovalých interiérů. Na zdech jsou navíc ještě původní štukové omítky.

Liberecká realitní kancelář Genera, která prodej zprostředkovává, ale doufá, že se černé prognózy nakonec nevyplní a nový majitel budovu před zkázou zachrání. Nabízí se vybudování několika bytových jednotek nebo přestavba na luxusní penzion či hotel. Pokojů má vila dost - šestatřicet jako legendární shaolinský klášter.

|POPIS OBJEKTU název vila v Pohřebačce místo Opatovice nad Labem kraj Pardubický lokace obec Pohřebačka typ vila stav chátrající využití žádné kult. památka ne nabízí Genera, s. r. o. cena** 4,9 milionu Kč |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít