KOMISE VARUJE: Pozor na schodky veřejných financí!

31. ledna 2005, 00:00 - (ina, čtk)
31. ledna 2005, 00:00

Evropská komise má obavy o dlouhodobou udržitelnost veřejných financí ve čtrnácti z pětadvaceti unijních států. Včetně čtyř středoevropských zemí. Komisaři mají totiž pochybnosti, zda se tyto státy dokáží vyrovnat se stárnutím populace.

Evropská komise má obavy o dlouhodobou udržitelnost veřejných financí ve čtrnácti z pětadvaceti unijních států. Včetně čtyř středoevropských zemí. Komisaři mají totiž pochybnosti, zda se tyto státy dokáží vyrovnat se stárnutím populace.

Analýza Evropské komise ukazuje, že navzdory nedávným snahám o zajištění dlouhodobé životnosti veřejných financí zůstává tato oblast vážným problémem ve většině členských států. Mezi zeměmi s dlouhodobými problémy jsou vedle České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska také Francie, Německo, Itálie, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Slovinsko a Malta.

MINISTERSTVO: MŮŽEME PŘIJÍT O MILIARDY

Pokud Česko a další země nebudou plnit maastrichtská kritéria nutná pro vstup do eurozóny, přijdou o část peněz z fondů Unie. Například v samotném dokumentu českého ministerstva financí se uvádí, že vysoké schodky státních rozpočtů by nás mohly připravit o miliardy korun z evropských fondů. Evropská komise podle dokumentu navrhuje, aby od roku 2007 mohly čerpat peníze z Fondu soudržnosti pouze státy, jejichž schodek veřejných rozpočtů nepřekročí tři procenta HDP. Zatímco loni byl schodek českých veřejných financí podle odhadů mezi 4,0 a 4,5 procenta HDP, na požadovaná tři procenta by měl klesnout v roce 2008.

Nicméně Evropská komise minulý týden potvrdila, že pokud Česko splní makroekonomický program zaměřený na kritéria pro vstup do eurozóny (takzvaný konvergenční program), nehrozí mu krácení peněz z Fondu soudržnosti, i kdyby v roce 2007 rozpočtový schodek země překračoval zmíněné tříprocentní maximum. Mluvčí komisaře pro finanční záležitosti Amelia Torresová připomněla, že komise už souhlasila s českým záměrem stlačit schodek pod tři procenta HDP až v roce 2008. „Považujeme tento cíl za dosažitelný. Jakékoli úvahy o pozastavení plateb z Fondu soudržnosti jsou za stávajících okolností a v dnešní době absurdní,“ řekla.

Fond soudržnosti je určen pro země, kde se hrubý domácí produkt na hlavu pohybuje pod 90 procenty průměru Unie. To se dotýká všech deseti nových zemí včetně Česka, dále pak Španělska, Portugalska a Řecka. Fond podporuje stamilionové projekty z dopravy a životního prostředí a Česko by z něj podle odhadů mohlo v roce 2007 čerpat až 44,5 miliardy korun. Kromě toho čerpáme ještě dotace ze strukturálních unijních fondů.

Ministerstvo financí zatím odhaduje, že Česko bude mít od roku 2007 nárok na mnohem více peněz z rozpočtu Unie než dnes. Zatímco letos může ze strukturálních fondů získat asi 17,5 miliardy korun a z Fondu soudržnosti přibližně 8,5 miliardy, za dva roky to může být 133,5 miliardy korun a v roce 2013 přes 200 miliard. Tím vzrostou i náklady na spolufinancování evropských fondů, které finančně pokrývá především stát a regiony. Zatímco loni činily kolem osmi miliard korun, za dva roky to může být 37,5 miliardy a v roce 2013 téměř 58 miliard.

ČESKO MÁ ZŮSTAT ČISTÝM PŘÍJEMCEM

Rozpočet Unie pro léta 2007 až 2013 projednají členské státy ještě letos. „Evropská komise navrhuje zvýšit objem rozpočtu, který se nyní pohybuje kolem 100 miliard eur, na 125 miliard v roce 2007 a na 143 miliard v roce 2013,“ upozorňuje šéf eurokanceláře České spořitelny Petr Zahradník. To by podle něho znamenalo udržení výdajů z unijního rozpočtu do roku 2013 na úrovni 1,14 procenta hrubého národního důchodu Unie.

Nadcházející jednání o tom, kolik kdo zaplatí a co dostane ze společné pokladny po roce 2006, bude mít vliv i na nás: Česko v letech 2007 až 2013 zůstane čistým příjemcem peněz. „V žádném případě se nám nemůže stát, že bychom se stali čistým přispěvatelem. I když bychom neudělali vůbec nic, nemůže to pro nás dopadnout špatně,“ řekla k českým vyhlídkám mluvčí stálého zastoupení České republiky při Evropské unii Petra Mašínová.

„V případě, že členské země schválí takzvaný korekční mechanismus pro čisté přispěvatele do rozpočtu Unie, zůstaneme čistým příjemcem prostředků z rozpočtu Unie,“ potvrzuje Zahradník. Rozdíl mezi příspěvkem Česka do rozpočtu a příjmy z něho by pak měl činit v průměru 3,2 procenta hrubého národního důchodu ročně.

Podrobnosti o rozpočtu Unie na období 2007 až 2013 přinese Profit v příštím čísle.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít