"Komerční" vína z Nového světa

02. června 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
02. června 2003, 00:00

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhyVětšina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhy

Většina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

Kromě tradičních vinařských zemí se réva pěstuje v mnoha dalších oblastech celého světa, z nichž mnohé znějí uším českého milovníka vína přímo neuvěřitelně - kdo by také očekával révu v Indii, Číně, Japonsku, Jordánsku nebo třeba Zimbabwe? Přitom mnohá z těchto exotických vín mají velmi dobrou pověst - například ta z Libanonu nebo Izraele. Pod termínem Nový svět se ale rozumí vína z několika málo zemí Jižní a Severní Ameriky spolu s Austrálií a Novým Zélandem, která přibližně ve stejnou dobu vtrhla na (do té doby poklidný) vinařský trh a způsobila malou obchodní revoluci. V inařství těchto zemí je založeno na velkoplošném způsobu produkce. Horké slunce pálí do nekonečných řad keřů vinné révy a hrozny každoročně dosahují zralosti, o jaké se našim vinařům může jen zdát. Opačný problém, dostatek vláhy, vyřešily systémy umělého zavlažování. Díky rovinatým terénům lze bez problémů využívat mechanizovanou údržbu vinic i následnou sklizeň, čímž se výrazně snižují výrobní náklady. V ýsledkem je syté, technologicky čisté a relativně levné víno, které si zákazníka získává mohutným výrazem a příznivou cenou.

Vlaštovka z Chile

Jako první vlaštovka se u nás objevilo víno z Chile. To má mezi „pravověrnými“ vinaři ze zemí Nového světa nejlepší pověst. Tamní vinice jsou nejen nádherně položeny pod vysokými Andami, ale těží z jejich přítomnosti i vláhu a specifické mikroklima, které přece jen zdejším vínům propůjčuje větší míru originality než je tomu u ostatních konkurentů. K pití potěší již základní (a nikoli drahý) Merlot či Cabernet-Sauvignon. Těžší „Reserva“, školená v dubových sudech, potřebuje několik let vyzrávat. Argentina se rozprostírá na opačné straně hor, ale klimaticky je na tom z vinařského pohledu podstatně hůře. Zdejší vína mají větší punc průmyslové velkovýroby a - ačkoli je vzhledem k cenové relaci rozhodně nelze zatratit - za svými chilskými sousedy přeci jen o krůček zaostávají. Americká vína - to je především Kalifornie, i když vinnou révu nalezneme v dalších čtyřiceti státech U nie. Kalifornská vína mají obrovskou škálu poloh a typů, od lehoučkých až po velmi hutné a těžké. Totéž se týká kvality. V našich krajích ale najdeme obvykle jen základní reprezentanty té nejnižší kategorie, které k pití příliš doporučit nelze. Za zkoušku stojí americká specialita - odrůda Zinfandel.

Vína od klokanů

Austrálie není zdaleka jen rozpálenou polopouští. Mezi zdejšími víny převažují mocná a výrazná červená vína z odrůd Cabernet a Shiraz a pro našince jsou vděčným nákupním magnetem - i základní vína v sobě jasně nesou paprsky jižního slunce a svým aroma dokáží okouzlit hned při prvním nádechu. Nejsou to vína komplikovaná a snadno si na svou stranu získají i vinařského laika. Nový Zéland disponuje nádhernými přírodními scenériemi i vděčným klimatem. Jestliže na horké australské půdě je mezi bílými víny typické hutné a plné Chardonnay, novozélandští vinaři vám nabídnou krásný a svěží Müller-Thurgau či Sauvignon. A nejen ten, ale třeba i voňavý Pinot Noir. Byť jsou mnohými označována za „průmyslová“ či „technologická“, obsadila vína Nového světa díky promyšlené obchodní strategii velkou část vinařského trhu. Francie spolu s dalšími tradičními výrobci uhájila své pozice především v oblasti dražších vín, kde zákazníci žádají větší míru individuality původu a rafinovanosti samotného produktu. Nový svět boduje především v kategorii levnějších vín a na tomto poli si postupně získává ičeského klienta.

Chilské víno má u „pravověrných“ vinařů nejlepší pověst mezi zeměmi Nového světa.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV (2x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít