"Komerční" vína z Nového světa

02. června 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
02. června 2003, 00:00

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhyVětšina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhy

Většina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

Kromě tradičních vinařských zemí se réva pěstuje v mnoha dalších oblastech celého světa, z nichž mnohé znějí uším českého milovníka vína přímo neuvěřitelně - kdo by také očekával révu v Indii, Číně, Japonsku, Jordánsku nebo třeba Zimbabwe? Přitom mnohá z těchto exotických vín mají velmi dobrou pověst - například ta z Libanonu nebo Izraele. Pod termínem Nový svět se ale rozumí vína z několika málo zemí Jižní a Severní Ameriky spolu s Austrálií a Novým Zélandem, která přibližně ve stejnou dobu vtrhla na (do té doby poklidný) vinařský trh a způsobila malou obchodní revoluci. V inařství těchto zemí je založeno na velkoplošném způsobu produkce. Horké slunce pálí do nekonečných řad keřů vinné révy a hrozny každoročně dosahují zralosti, o jaké se našim vinařům může jen zdát. Opačný problém, dostatek vláhy, vyřešily systémy umělého zavlažování. Díky rovinatým terénům lze bez problémů využívat mechanizovanou údržbu vinic i následnou sklizeň, čímž se výrazně snižují výrobní náklady. V ýsledkem je syté, technologicky čisté a relativně levné víno, které si zákazníka získává mohutným výrazem a příznivou cenou.

Vlaštovka z Chile

Jako první vlaštovka se u nás objevilo víno z Chile. To má mezi „pravověrnými“ vinaři ze zemí Nového světa nejlepší pověst. Tamní vinice jsou nejen nádherně položeny pod vysokými Andami, ale těží z jejich přítomnosti i vláhu a specifické mikroklima, které přece jen zdejším vínům propůjčuje větší míru originality než je tomu u ostatních konkurentů. K pití potěší již základní (a nikoli drahý) Merlot či Cabernet-Sauvignon. Těžší „Reserva“, školená v dubových sudech, potřebuje několik let vyzrávat. Argentina se rozprostírá na opačné straně hor, ale klimaticky je na tom z vinařského pohledu podstatně hůře. Zdejší vína mají větší punc průmyslové velkovýroby a - ačkoli je vzhledem k cenové relaci rozhodně nelze zatratit - za svými chilskými sousedy přeci jen o krůček zaostávají. Americká vína - to je především Kalifornie, i když vinnou révu nalezneme v dalších čtyřiceti státech U nie. Kalifornská vína mají obrovskou škálu poloh a typů, od lehoučkých až po velmi hutné a těžké. Totéž se týká kvality. V našich krajích ale najdeme obvykle jen základní reprezentanty té nejnižší kategorie, které k pití příliš doporučit nelze. Za zkoušku stojí americká specialita - odrůda Zinfandel.

Vína od klokanů

Austrálie není zdaleka jen rozpálenou polopouští. Mezi zdejšími víny převažují mocná a výrazná červená vína z odrůd Cabernet a Shiraz a pro našince jsou vděčným nákupním magnetem - i základní vína v sobě jasně nesou paprsky jižního slunce a svým aroma dokáží okouzlit hned při prvním nádechu. Nejsou to vína komplikovaná a snadno si na svou stranu získají i vinařského laika. Nový Zéland disponuje nádhernými přírodními scenériemi i vděčným klimatem. Jestliže na horké australské půdě je mezi bílými víny typické hutné a plné Chardonnay, novozélandští vinaři vám nabídnou krásný a svěží Müller-Thurgau či Sauvignon. A nejen ten, ale třeba i voňavý Pinot Noir. Byť jsou mnohými označována za „průmyslová“ či „technologická“, obsadila vína Nového světa díky promyšlené obchodní strategii velkou část vinařského trhu. Francie spolu s dalšími tradičními výrobci uhájila své pozice především v oblasti dražších vín, kde zákazníci žádají větší míru individuality původu a rafinovanosti samotného produktu. Nový svět boduje především v kategorii levnějších vín a na tomto poli si postupně získává ičeského klienta.

Chilské víno má u „pravověrných“ vinařů nejlepší pověst mezi zeměmi Nového světa.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV (2x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít