"Komerční" vína z Nového světa

02. června 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
02. června 2003, 00:00

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhyVětšina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

aneb levná vína ze zámoří dobývají trhy

Většina z nás si pod pojmem Nový svět představí dokonalé tóny Dvořákova díla. Ale vedle toho existuje i jiná novosvětská symfonie, složená z rubínové jiskry kalifornského Cabernetu, měkké plnosti chilského Merlotu, hloubky argentinského Malbeku a syté drsnosti australského Syrahu.

Kromě tradičních vinařských zemí se réva pěstuje v mnoha dalších oblastech celého světa, z nichž mnohé znějí uším českého milovníka vína přímo neuvěřitelně - kdo by také očekával révu v Indii, Číně, Japonsku, Jordánsku nebo třeba Zimbabwe? Přitom mnohá z těchto exotických vín mají velmi dobrou pověst - například ta z Libanonu nebo Izraele. Pod termínem Nový svět se ale rozumí vína z několika málo zemí Jižní a Severní Ameriky spolu s Austrálií a Novým Zélandem, která přibližně ve stejnou dobu vtrhla na (do té doby poklidný) vinařský trh a způsobila malou obchodní revoluci. V inařství těchto zemí je založeno na velkoplošném způsobu produkce. Horké slunce pálí do nekonečných řad keřů vinné révy a hrozny každoročně dosahují zralosti, o jaké se našim vinařům může jen zdát. Opačný problém, dostatek vláhy, vyřešily systémy umělého zavlažování. Díky rovinatým terénům lze bez problémů využívat mechanizovanou údržbu vinic i následnou sklizeň, čímž se výrazně snižují výrobní náklady. V ýsledkem je syté, technologicky čisté a relativně levné víno, které si zákazníka získává mohutným výrazem a příznivou cenou.

Vlaštovka z Chile

Jako první vlaštovka se u nás objevilo víno z Chile. To má mezi „pravověrnými“ vinaři ze zemí Nového světa nejlepší pověst. Tamní vinice jsou nejen nádherně položeny pod vysokými Andami, ale těží z jejich přítomnosti i vláhu a specifické mikroklima, které přece jen zdejším vínům propůjčuje větší míru originality než je tomu u ostatních konkurentů. K pití potěší již základní (a nikoli drahý) Merlot či Cabernet-Sauvignon. Těžší „Reserva“, školená v dubových sudech, potřebuje několik let vyzrávat. Argentina se rozprostírá na opačné straně hor, ale klimaticky je na tom z vinařského pohledu podstatně hůře. Zdejší vína mají větší punc průmyslové velkovýroby a - ačkoli je vzhledem k cenové relaci rozhodně nelze zatratit - za svými chilskými sousedy přeci jen o krůček zaostávají. Americká vína - to je především Kalifornie, i když vinnou révu nalezneme v dalších čtyřiceti státech U nie. Kalifornská vína mají obrovskou škálu poloh a typů, od lehoučkých až po velmi hutné a těžké. Totéž se týká kvality. V našich krajích ale najdeme obvykle jen základní reprezentanty té nejnižší kategorie, které k pití příliš doporučit nelze. Za zkoušku stojí americká specialita - odrůda Zinfandel.

Vína od klokanů

Austrálie není zdaleka jen rozpálenou polopouští. Mezi zdejšími víny převažují mocná a výrazná červená vína z odrůd Cabernet a Shiraz a pro našince jsou vděčným nákupním magnetem - i základní vína v sobě jasně nesou paprsky jižního slunce a svým aroma dokáží okouzlit hned při prvním nádechu. Nejsou to vína komplikovaná a snadno si na svou stranu získají i vinařského laika. Nový Zéland disponuje nádhernými přírodními scenériemi i vděčným klimatem. Jestliže na horké australské půdě je mezi bílými víny typické hutné a plné Chardonnay, novozélandští vinaři vám nabídnou krásný a svěží Müller-Thurgau či Sauvignon. A nejen ten, ale třeba i voňavý Pinot Noir. Byť jsou mnohými označována za „průmyslová“ či „technologická“, obsadila vína Nového světa díky promyšlené obchodní strategii velkou část vinařského trhu. Francie spolu s dalšími tradičními výrobci uhájila své pozice především v oblasti dražších vín, kde zákazníci žádají větší míru individuality původu a rafinovanosti samotného produktu. Nový svět boduje především v kategorii levnějších vín a na tomto poli si postupně získává ičeského klienta.

Chilské víno má u „pravověrných“ vinařů nejlepší pověst mezi zeměmi Nového světa.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV (2x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít