Kombinujeme kamenný obchod s internetovým

27. února 2006, 00:00 - KATEŘINA PELÁNOVÁ
27. února 2006, 00:00

DUŠAN DOLNÍČEK A LUDĚK BEJČEK, SPOLEČNOST D. V. F: Současně s kamennou prodejnou rovnou otevřeli i internetový obchod. Malý obchodník podle nich může konkurovat řetězcům. Dokáže totiž pružně reagovat na změnu poprávky. Dva prodavači elektroniky Dušan Dolníček a Luděk Bejček dlouho snili o vlastní firmě.

„Prodává se hodně, ale s čím dál nižšími maržemi,“ shodují se oba majitelé obchodu.  foto: Kateřina Pelánová

DUŠAN DOLNÍČEK A LUDĚK BEJČEK, SPOLEČNOST D. V. F: Současně s kamennou prodejnou rovnou otevřeli i internetový obchod. Malý obchodník podle nich může konkurovat řetězcům. Dokáže totiž pružně reagovat na změnu poprávky.

Dva prodavači elektroniky Dušan Dolníček a Luděk Bejček dlouho snili o vlastní firmě. Svůj sen si splnili v březnu roku 2003, když v Brně našli malý krámek, který se uvolnil po prodejci potřeb pro klasické fotografy.

Firmu pojmenovali D. V. F. jako zkratku slov „Digitální videokamery a fotoaparáty“. Se sortimentem váhali, nejdříve se chtěli specializovat pouze na kamery, ale boom digitálních fotoaparátů byl na spadnutí a oni ho chytli v nejlepším. „Dnes i zarytí klasici přecházejí k digitálům. Chtěli jsme mít kamery, a foťáky jen okrajově, ale už od začátku jsme tu díky velké poptávce měli více fotoaparátů,“ líčí Dolníček.

Nemají žádné zaměstnance a v nejbližší době o nich neuvažují. „Zatím vše zvládáme sami, pomáhá nám pár dobrovolných spolupracovníků z řad kamarádů a známých a účetní, ale v budoucnu budou možná potřeba,“ vysvětluje Bejček.

VZHŮRU NA INTERNET

Současně s kamennou prodejnou založili i internetový obchod, který sami spravují. Tato paralela je podle nich naprosto ideální. Existence kamenné prodejny totiž v očích internetových zákazníků zvyšuje serióznost obchodu. Zároveň ti, kteří si zboží našli na webu, mají možnost přijít osobně. „Určitě je ale dost lidí, které zajímá jenom cena, foťáky si tady ošahají a pak jdou koupit k jinému internetovému prodejci, protože to nabízí o dvě stovky levněji. Možná je v Čechách takových lidí více než jinde, protože my jsme takový vychytralý národ. Ale s tím se dá už těžko co dělat,“ tvrdí Bejček.

Náklady na internetový obchod a kamennou prodejnu má firma D. V. F. téměř stejné. I když samotné zřízení a chod obchodu se obecně považuje za mnohem levnější způsob prodeje, bez reklamy by to prý nešlo. „Jde nejen o dobře udělané stránky a dobré ceny, ale i o propagaci. Když o vás na internetu nebude nikdo vědět, tak nic neprodáte,“ vysvětluje Dolníček.

K navracení stálých zákazníků pak ale na internetu dochází stejně tak jako ve skutečném obchodě. „Zákazník pak už dále nehledá, jde přímo k nám, protože byl spokojen. Neřeší, jestli to někde stojí o něco míň,“ míní Luděk Bejček. Návštěvníky na stránkách je proto dobré udržet zajímavými informacemi, i když nechtějí zrovna v tu danou chvíli nakupovat.

Z CENTRA NA OKRAJ

Podle Bejčka a Dolníčka však situace na trhu s elektronikou není zrovna nejpříznivější. „Obecně se prodává hodně, ale s čím dál tím nižšími maržemi. Tím, že to prodává každý, tak to není tak výdělečný proces, jako tomu bylo dřív,“ myslí si Bejček. Kromě toho, že je na trhu velké množství internetových prodejců, kteří své obchody mohou řídit s minimálními náklady takzvaně „z obýváku“, v Brně je i velký přetlak supermarketů. „Drobní prodejci byli z centra vytlačeni, protože lidé jezdí nakupovat prostě jinam. Prodejci proto neměli důvod v něm zůstávat,“ vysvětluje.

Mnoho obchodníků zkrachovalo, mnoho z nich to přestalo bavit. Anebo se přesouvají do zajímavějšího oboru. Výhody malých obchodů podle obou podnikatelů spočívají především ve schopnosti pružněji reagovat na změny a poskytnou svým zákazníkům služby v podobě kvalifikovaných rad a případného servisu.

„Naše výhoda je i to, že nemáme zaměstnance. Vím, podle sebe, že když jsem byl zaměstnanec, tak jsem mnohdy neměl náladu se se zákazníkem bavit, někdy jsem ho i odbyl, ale když je to teď moje, tak si ho odbýt dovolit nemohu,“ přiznává se Dušan Dolníček. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít