Kolínská auta ukázala tvář

06. prosince 2004, 00:00 - ERICH HANDL
06. prosince 2004, 00:00

NOVINKA Dlouho střežené tajemství se stalo veřejnou informací - malé vozy z Kolína odhalily tvář. Jasno je také v ceně - 230 tisíc korun. Jak auta vypadají? Čtyřmístné toyoty, peugeoty i citroeny, které vyjedou z TPCA na jaře, jsou si dost podobné. Odlišuje je přední maska a tvar zadních světel, z boku jako by si z oka vypadly.

**NOVINKA

Dlouho střežené tajemství se stalo veřejnou informací - malé vozy z Kolína odhalily tvář. Jasno je také v ceně - 230 tisíc korun. Jak auta vypadají?

Čtyřmístné toyoty, peugeoty i citroeny, které vyjedou z TPCA na jaře, jsou si dost podobné. Odlišuje je přední maska a tvar zadních světel, z boku jako by si z oka vypadly. Peugeoty mají nejvýše posazena přední světla, jinak jsou všechny tři čelní masky dost strohé. Rozměry všech tří aut jsou stejné - délka 3,4, šířka 1,6 a výška 1,4 metru. Pod kapotou můžou mít buďto benzinový motor o objemu jeden litr, nebo diesel 1.4 litru. Jména strojů byla avizována již dříve - Peugeot 107, Toyota Aygo a Citroen C1, premiéru si odbudou na autosalonu v Ženevě. Všechny tři vozy, vystavěné na společné platformě, začnou opouštět montážní linky TPCA příští rok v březnu. A ceny? Měly by se pohybovat kolem 7500 eur, tedy 230 tisíc korun. A bude 300 000 vozidel, z toho 200 000 pro značky Peugeot a Citroen a 100 000 pro značku Toyota. Pro místní rozvoj má projekt znamenat vytvoření tisíců přímých i nepřímých pracovních příležitostí. K minulému týdnu do závodu přišlo 1500 zaměstnanců a do září 2005 přibude ještě dalších 1500 pracovních míst, celkem tedy najde přímo ve výrobním závodu zaměstnání tři tisíce lidí. Celkové investiční náklady, včetně nákladů na výzkum a vývoj vozů a vytvoření výrobního závodu, jsou odhadovány na 1,5 miliardy euro.

foto: PSA Peugeot Citroen/Toyota

Mohlo by vás zajímat

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče