Kolik zaplatíte za volání z dovolené?

19. června 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
19. června 2006, 00:00

ROAMING Počasí už dává tušit, že se blíží čas dovolených. Mobilní operátoři proto přicházejí s letními nabídkami roamingu. Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou a chcete s sebou vzít mobilní telefon, pak určitě zbystřete pozornost. Jako každý rok, i letos tuzemští operátoři připravili pro zákazníky novinky v oblasti takzvaného roamingu.

ROAMING

Počasí už dává tušit, že se blíží čas dovolených. Mobilní operátoři proto přicházejí s letními nabídkami roamingu. Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou a chcete s sebou vzít mobilní telefon, pak určitě zbystřete pozornost.

Jako každý rok, i letos tuzemští operátoři připravili pro zákazníky novinky v oblasti takzvaného roamingu. Ten volající využívají při telefonování ze zahraničí, ať již z dovolené, nebo z pracovních cest. Co konkrétně operátoři nabízejí?

AKČNÍ CENY V MNOHA ZEMÍCH

Eurotel před prázdninami přichystal první překvapení pramenící z členství v nadnárodní skupině. Je jím výrazné snížení cen roamingu a zjednodušení ceníku. Nově nezáleží na síti, do které se v roamingu přihlašujete, na době, kdy voláte, a ani na tarifu, který máte. Ceny jsou pro tarifní zákazníky vždy stejné.

Kromě toho je pro zákazníky Eurotelu od 15. června do 31. srpna přichystána akční nabídka. S tou můžete z Chorvatska, Slovenska, Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska, Irska, Velké Británie, Turecka, Maďarska, Bulharska, Řecka, Egypta a Tuniska volat za 14,90 koruny za minutu bez DPH. Cena se týká odchozích i příchozích hovorů. Tuto akční nabídku je však třeba si nejprve aktivovat, a to například zasláním SMS ve tvaru LETO na číslo 999 111.

TŘI ROAMINGOVÉ TARIFY

T-Mobile nabízí tarifním zákazníkům tři možnosti využití roamingu. Vedle standardního Happy roamingu, který má aktivovaný každý zákazník, je možné si aktivovat také dvě tarifní zvýhodnění - Cestovatel a WorldClass. Ta využívají výhod plynoucích z členství ve skupině T-Mobile.

ROAMING CESTOVATEL

Zvýhodnění Cestovatel je možné využívat v Chorvatsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rakousku, Slovensku, Velké Británii a USA, vždy pouze v síti T-Mobile. Po aktivaci služby Cestovatel, která stojí 29 korun bez DPH, získají zákazníci možnost telefonovat za výrazně nižší ceny než standardně. Cena je ovšem vždy složena z jednorázového sestavovacího poplatku 29 korun a minutové sazby. Ta je v případě příchozích hovorů nulová.

ZVÝHODNĚNÍ WORLDCLASS Tarif WorldClass přináší ve vybraných partnerských sítích ve většině států Unie, USA, Monaku, San Marinu a Norsku nižší cenu za odchozí volání do zemí, kde je dostupný tarif WorldClass. Za odchozí hovor z WorldClass sítě do WorldClass země zaplatíte 19 korun za minutu bez DPH a za minutové volání z WorldClass země (avšak jiné než partnerské sítě) do WorldClass země 40 korun.

Tarif WorldClass tak snižuje i cenu za volání do jiných zemí. Roamingové zvýhodnění WorldClass je třeba aktivovat například odesláním SMS ve tvaru ROA A WOR (u uživatelů Happy roamingu) a ROA A WHO (u uživatelů Happy Holiday roamingu) na číslo 4603. Tarif WorldClass není možné kombinovat se zvýhodněním Cestovatel.

VODAFONE - STEJNÉ CENY PRO VŠECHNY

Vodafone jako jediný z českých operátorů nabízí stejné roamingové ceny pro tarifní i předplacené zákazníky. I u této firmy se setkáte s výhodami plynoucími z členství v nadnárodní skupině. V partnerských sítích Vodafone tak můžete získat 15procentní slevu na odchozí hovory. Přesný seznam států zahrnutých do jednotlivých zón naleznete na webu www.vodafone.cz.

 PRAKTICKÉ RADY:* Zkontrolujte si na infolince či v internetové samoobsluze, že máte opravdu aktivovaný roaming a případně, jaký roamingový tarif právě využíváte. * Při cestě do USA a Kanady si ověřte, že váš telefon podporuje pásmo GSM 1900 (PCS). * Zrušte si všechna podmíněná přesměrování, platili byste za ně jako za příchozí hovor + odchozí hovor do Česka. * Zvažte možnost blokování hovorů. * Pokud se za hranicemi ocitnete v tísni a potřebujete záchrannou službu, policii či hasiče, můžete kdekoliv a zdarma volat číslo 112 (i když nemáte aktivní roaming). * Při volání či posílání zpráv do Česka nezapomínejte mezinárodní předvolbu +420. * Zjistěte si na www.mzv.cz kontakt na českou ambasádu. * Informujte se o typu zásuvek a o napětí v elektrorozvodné síti a případně si kupte příslušný adaptér.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít