Kolik stojí klid?

30. října 2009, 17:29 - István Lékó
30. října 2009, 17:29

Výměna majetku by pro ČEZ nepřinesla strategické výhody

Zpráva o plánované výměně majetku mezi firmami ČEZ a Czech Coal – elektrárna Počerady za důl Československé armády (ČSA) – překvapila všechny aktéry energetického trhu, ale i českou politickou scénu. Transakce má za cíl přinést mír mezi oběma válčícími firmami. Jenže obchod není uzavřen, v ČEZ o něm doposud nerozhodovalo ani představenstvo.
Takovouto transakci by navíc musela posvětit dozorčí rada, kde má stát jako majoritní vlastník své zástupce. „Zatím to neumím hodnotit, protože nemám k tomu dost informací. ČSSD to ještě neprojednávala,“ řekl týdeníku EURO stínový ministr průmyslu Milan Urban.
Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek chystaný obchod nechce komentovat. „Na jednověté komentáře kašlu. Mé názory na tuto potenciální transakci nejsou černobílé,“ stojí v jeho sms zprávě. Na nabídku týdeníku EURO, aby napsal vícevětý komentář, už Topolánek nereagoval… Jisté je, že s nápadem uskutečnit tuto transakci přišli lidé ze společnosti Czech Coal. Týdeníku EURO to potvrdil člen dozorčí rady ČEZ, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován. Podle něj dohoda závisí na mnoha okolnostech. „Je třeba velice pečlivě zvážit, jaké strategické výhody tím ČEZ získá. Transakce souvisí s prolomením těžebních limitů i s dalším vývojem na trhu s elektřinou,“ dodává člen dozorčí rady ČEZ.
Samozřejmě že základní cíl, tedy ukončit dlouhotrvající válku a nastolit klid, je rozumný a legitimní. Jenže je také potřeba spočítat, kolik takový – možná, jen krátkodobý – klid stojí, a proto se na transakci nelze dívat – slovy Topolánka – černobíle.
Co strategického tento obchod může přinést uhlobaronům? Hodně. Zbaví se dolu ČSA, kde se nebudou muset starat o problém prolomení limitů, ale ani o následnou investici do těžby ve výši desítek miliard korun. Získají největší a aktuálně nejlepší uhelnou elektrárnu v České republice. Tím dlouhodobě vyřeší odbyt pro své uhlí, jelikož Počerady odebírají více než šest milionů tun ročně. A nakonec to nejdůležitější: Czech Coal se ze dne na den stane druhým největším hráčem na českém trhu ve výrobě elektřiny. Elektrárna v Počeradech totiž vyrobí za rok zhruba sedm terawatthodin energie, což odpovídá asi jedenácti procentům celé české produkce.
Co transakce přinese – kromě ukončení války – pro ČEZ? Dostane důl ČSA, čímž by posílil pozici v klasickém uhelném byznysu. Bude však muset odehrát souboj o prolomení limitů. Strategická by ale pro ČEZ tato akvizice nebyla, protože další novou elektrárnu v této lokalitě už postavit nemůže. „Co by ČEZ touto výměnou získal? Dostane louky, vesnice a zásoby uhlí. Jenže aby mohl v budoucnu těžit, musí jít za limity, což je problém. Okamžitě po zveřejnění této zprávy nám volali nervózní starostové a ptali se, co to znamená,“ tvrdí člen dozorčí rady ČEZ.
Kdyby chtěl ČEZ na trhu s uhlím udělat krok strategického významu, logicky se nabízí dokoupení polovičního podílu ve východoněmeckém hnědouhelném dolu Mibrag, který nedávno firma získala společně s finanční skupinou J&T. V této lokalitě by pak mohly postavit velkou elektrárnu.
Podle člena dozorčí rady může být obchod pro ČEZ výhodný, pokud firma od Czech Coalu kromě dolu ČSA dostane i peníze, které pak může investovat do strategických projektů. Byla by to cena za klid a v tomto případě by akcionářům nevadilo, že ČEZ přijde o svoji nejlepší uhelnou elektrárnu. „Proto bude důležité, jak se jednotlivá aktiva ocení. Je třeba vše férově spočítat,“ dodává. Z hlediska toho, jak byly karty rozdány (ČEZ v jednání s firmou Czech Coal mohl nadiktovat, co chtěl), by pro ČEZ tato transakce znamenala ústup, jelikož podnik vedený Martinem Romanem by pouštěl velké aktivum, čímž by výrazně posílil pozici Czech Coalu v energetickém sektoru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít