Kolik stojí klid?

30. října 2009, 17:29 - István Lékó
30. října 2009, 17:29

Výměna majetku by pro ČEZ nepřinesla strategické výhody

Zpráva o plánované výměně majetku mezi firmami ČEZ a Czech Coal – elektrárna Počerady za důl Československé armády (ČSA) – překvapila všechny aktéry energetického trhu, ale i českou politickou scénu. Transakce má za cíl přinést mír mezi oběma válčícími firmami. Jenže obchod není uzavřen, v ČEZ o něm doposud nerozhodovalo ani představenstvo.
Takovouto transakci by navíc musela posvětit dozorčí rada, kde má stát jako majoritní vlastník své zástupce. „Zatím to neumím hodnotit, protože nemám k tomu dost informací. ČSSD to ještě neprojednávala,“ řekl týdeníku EURO stínový ministr průmyslu Milan Urban.
Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek chystaný obchod nechce komentovat. „Na jednověté komentáře kašlu. Mé názory na tuto potenciální transakci nejsou černobílé,“ stojí v jeho sms zprávě. Na nabídku týdeníku EURO, aby napsal vícevětý komentář, už Topolánek nereagoval… Jisté je, že s nápadem uskutečnit tuto transakci přišli lidé ze společnosti Czech Coal. Týdeníku EURO to potvrdil člen dozorčí rady ČEZ, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován. Podle něj dohoda závisí na mnoha okolnostech. „Je třeba velice pečlivě zvážit, jaké strategické výhody tím ČEZ získá. Transakce souvisí s prolomením těžebních limitů i s dalším vývojem na trhu s elektřinou,“ dodává člen dozorčí rady ČEZ.
Samozřejmě že základní cíl, tedy ukončit dlouhotrvající válku a nastolit klid, je rozumný a legitimní. Jenže je také potřeba spočítat, kolik takový – možná, jen krátkodobý – klid stojí, a proto se na transakci nelze dívat – slovy Topolánka – černobíle.
Co strategického tento obchod může přinést uhlobaronům? Hodně. Zbaví se dolu ČSA, kde se nebudou muset starat o problém prolomení limitů, ale ani o následnou investici do těžby ve výši desítek miliard korun. Získají největší a aktuálně nejlepší uhelnou elektrárnu v České republice. Tím dlouhodobě vyřeší odbyt pro své uhlí, jelikož Počerady odebírají více než šest milionů tun ročně. A nakonec to nejdůležitější: Czech Coal se ze dne na den stane druhým největším hráčem na českém trhu ve výrobě elektřiny. Elektrárna v Počeradech totiž vyrobí za rok zhruba sedm terawatthodin energie, což odpovídá asi jedenácti procentům celé české produkce.
Co transakce přinese – kromě ukončení války – pro ČEZ? Dostane důl ČSA, čímž by posílil pozici v klasickém uhelném byznysu. Bude však muset odehrát souboj o prolomení limitů. Strategická by ale pro ČEZ tato akvizice nebyla, protože další novou elektrárnu v této lokalitě už postavit nemůže. „Co by ČEZ touto výměnou získal? Dostane louky, vesnice a zásoby uhlí. Jenže aby mohl v budoucnu těžit, musí jít za limity, což je problém. Okamžitě po zveřejnění této zprávy nám volali nervózní starostové a ptali se, co to znamená,“ tvrdí člen dozorčí rady ČEZ.
Kdyby chtěl ČEZ na trhu s uhlím udělat krok strategického významu, logicky se nabízí dokoupení polovičního podílu ve východoněmeckém hnědouhelném dolu Mibrag, který nedávno firma získala společně s finanční skupinou J&T. V této lokalitě by pak mohly postavit velkou elektrárnu.
Podle člena dozorčí rady může být obchod pro ČEZ výhodný, pokud firma od Czech Coalu kromě dolu ČSA dostane i peníze, které pak může investovat do strategických projektů. Byla by to cena za klid a v tomto případě by akcionářům nevadilo, že ČEZ přijde o svoji nejlepší uhelnou elektrárnu. „Proto bude důležité, jak se jednotlivá aktiva ocení. Je třeba vše férově spočítat,“ dodává. Z hlediska toho, jak byly karty rozdány (ČEZ v jednání s firmou Czech Coal mohl nadiktovat, co chtěl), by pro ČEZ tato transakce znamenala ústup, jelikož podnik vedený Martinem Romanem by pouštěl velké aktivum, čímž by výrazně posílil pozici Czech Coalu v energetickém sektoru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít