Kolik lidí, tolik bytů?

10. dubna 2006, 00:00 - (pb)
10. dubna 2006, 00:00

Základní demografické údaje Česka jsou dnes snadno k zapamatování. Česká republika má zhruba 10 milionů obyvatel, každým rokem se narodí 100 tisíc dětí, ovšem stejný počet osob zemře. Sečteno: česká populace co do počtu stagnuje. Na tom se pravděpodobně v příštích letech mnoho nezmění.

Naopak počet bytů roste: Cenzus z roku 2001 uváděl počet 4,369 milionu bytových jednotek. Přitom se v posledních pěti letech poměrně hodně stavělo. Loni přibylo 33 tisíc nových bytů, rok předtím byl přírůstek víceméně stejný, v předchozím období se ročně postavilo kolem 25 tisíc bytů.

Cenzus z roku 2001 také možná poprvé zmapoval úroveň využívání bytového fondu. Pro leckoho zněly závěry tohoto průzkumu trochu překvapivě: trvale neobydlených bylo v té době 540 tisíc bytů, tedy přes 12 procent všech. Jde hlavně o byty využívané k rekreačním účelům, které z nějakých důvodů nebyly z bytového fondu vyjmuty, vedle toho se jedná také o přechodná bydliště.

S bytovým fondem rovněž souvisí značně rozšířený fenomén: chalupaření. V počtu rekreačních objektů jsme evropskou dvojkou (primát drží Švédsko), Češi jich mají zhruba 430 tisíc. Už počátkem minulé dekády se někteří realitní odborníci domnívali, že nastolení tržních poměrů na rezidenčním trhu počet chalup a chat zredukuje. Počítali s tím, že méně majetní občané nebudou schopni „táhnout“ zároveň bydlení ve městě a na venkově. Počet rekreačních objektů ale nakonec stále roste.

Relaci mezi populací a počtem bytů razantně komentuje Robert Axamit z Občanského sdružení majitelů domů: „Vzhledem k ekonomické úrovni bylo a je u nás bytů dost. Jsou jenom kvůli politice vlády neefektivně využívány a tím vzniká umělý nedostatek bytů zejména ve velkých městech. Každý z nás zná ve svém okolí byty, kde nikdo po celý rok nebydlí, nadměrné byty i rodinné domky, kde by se snadno mohl vyčlenit samostatný nájemní byt. Na vině je neschopnost vlády deregulovat nájemné a přijmout normální občanský zákoník na místo otřesného komunistického Občanského zákona z roku 1964, jehož jediným cílem bylo potlačovat vlastnická práva.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít