Kolik lidí, tolik bytů?

10. dubna 2006, 00:00 - (pb)
10. dubna 2006, 00:00

Základní demografické údaje Česka jsou dnes snadno k zapamatování. Česká republika má zhruba 10 milionů obyvatel, každým rokem se narodí 100 tisíc dětí, ovšem stejný počet osob zemře. Sečteno: česká populace co do počtu stagnuje. Na tom se pravděpodobně v příštích letech mnoho nezmění.

Naopak počet bytů roste: Cenzus z roku 2001 uváděl počet 4,369 milionu bytových jednotek. Přitom se v posledních pěti letech poměrně hodně stavělo. Loni přibylo 33 tisíc nových bytů, rok předtím byl přírůstek víceméně stejný, v předchozím období se ročně postavilo kolem 25 tisíc bytů.

Cenzus z roku 2001 také možná poprvé zmapoval úroveň využívání bytového fondu. Pro leckoho zněly závěry tohoto průzkumu trochu překvapivě: trvale neobydlených bylo v té době 540 tisíc bytů, tedy přes 12 procent všech. Jde hlavně o byty využívané k rekreačním účelům, které z nějakých důvodů nebyly z bytového fondu vyjmuty, vedle toho se jedná také o přechodná bydliště.

S bytovým fondem rovněž souvisí značně rozšířený fenomén: chalupaření. V počtu rekreačních objektů jsme evropskou dvojkou (primát drží Švédsko), Češi jich mají zhruba 430 tisíc. Už počátkem minulé dekády se někteří realitní odborníci domnívali, že nastolení tržních poměrů na rezidenčním trhu počet chalup a chat zredukuje. Počítali s tím, že méně majetní občané nebudou schopni „táhnout“ zároveň bydlení ve městě a na venkově. Počet rekreačních objektů ale nakonec stále roste.

Relaci mezi populací a počtem bytů razantně komentuje Robert Axamit z Občanského sdružení majitelů domů: „Vzhledem k ekonomické úrovni bylo a je u nás bytů dost. Jsou jenom kvůli politice vlády neefektivně využívány a tím vzniká umělý nedostatek bytů zejména ve velkých městech. Každý z nás zná ve svém okolí byty, kde nikdo po celý rok nebydlí, nadměrné byty i rodinné domky, kde by se snadno mohl vyčlenit samostatný nájemní byt. Na vině je neschopnost vlády deregulovat nájemné a přijmout normální občanský zákoník na místo otřesného komunistického Občanského zákona z roku 1964, jehož jediným cílem bylo potlačovat vlastnická práva.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít