Kolik dáte za velké sportovní divadlo

19. června 2011, 09:36 - Tomáš Nohejl
19. června 2011, 09:36

Chcete uspořádat exhibici světových sportovních hvězd? Připravte si až sto milionů, když na to máte. Za mezistátní fotbalový zápas dáte zhruba dva miliony, ať tu kope španělský mistr světa nebo lichtenštejnský trpaslík.

Foto: Michal šula/MF Dnes/Profimedia

Sportovní podniky můžeme rozdělit do tří skupin. První jsou exhibice, kde vás limitují pouze peníze. Pak si můžete vymyslet a udělat, co chcete. „Musíte splnit základní podmínky jako úroveň haly, hotelu, letiště. Pak záleží jen na domluvě,“ říká Karel Tejkal z České sportovní. Jeho agentura minulý týden přivezla do Česka dosud rekordní tenisovou exhibici Andre Agassiho a Steffi Grafové v ceně okolo 18 milionů korun.

Loňské zahajovací zápasy hokejové NHL přišly Českou sportovní na 100 milionů korun. „Jim je jedno, jestli jste z Německa nebo Skandinávie. Ale kdyby tu nestála O2 arena, žádná podobná akce by tu nebyla,“ dodává Tejkal. Vzápětí však přizná, že zápas basketbalové NBA zůstává i s ní bez šance. Na něj ještě Česko peníze nemá.

Klidně se ale může stát, že peníze by byly, jenže pár týdnů před chystanou akcí zmizí australský promotér a pořadatel může sbalit krám. Jako teď v případě plánované monstrózní červnové show FMX Freestylers na stadionu v Edenu.

Kdy se platí odměny a kdy startovné

Pak jsou tu jednotlivé podniky světových pohárů, sérií nebo pohárů. Musíte sice splnit určité podmínky, ale částečně máte volné pole pro vlastní iniciativu i pro prezentaci obchodních partnerů.

Sportovní akcí tohoto typu je třeba atletický mítink Zlatá tretra. „Držíme úroveň ale v určitých mantinelech. Kdybychom byli ihned v programu Diamantové ligy, Bolt by tu nikdy nemohl běžet netradiční trať 300 metrů,“ připomíná loňský rok Tejkal. Místo odměn platí startovné.

U menších sportů tvoří zásadní část nákladů povinné prize money sportovcům. Tak kupříkladu skokani v Harrachově dostali na cenách 2,8 milionu korun. Na každém ze čtyř tenisových challengerů inkasovali sportovci 100 tisíc dolarů, na pražském beach volejbalu 30 tisíc dolarů. Jinde jako u kanoistů na hladké vodě v Račicích nebo divoké v Praze-Troji platí pořadatel jen diety a náklady související se zajištěním pobytu.

Z jiného ranku je fotbalové utkání typu fotbalové Ligy mistrů. Nezáleží na vás, zda ho dostanete. Prostě se tam český klub probojuje a hotovo. Evropská federace UEFA ho pak na klíč postaví i zaplatí. Jen jste jí k ruce a plníte její pokyny. V Liberci v roce 2002, kdy místní Slovan hrál předkolo s AC Milán, museli dokonce ze sloupů na stadionu seškrabovat samolepky s reklamou lokálního rádia. I tahle šikana ale stála za to. Přestože liberecký klub do hlavní soutěže – byť těsně – nepostoupil. U fotbalových pohárů se dá vydělat i na prodeji práv na televizní přenosy.

Hokejisté se při pořádání mezistátní Euro Hockey Tour (EHT) o náklady dělí. „Sportovní věci jako pronájem haly a podobně zajišťuje svaz. My se staráme o reklamní partnery. Společně musíme složit čtvrtinu peněz na celkové prize money,“ říká Luboš Pázler z marketinkové agentury BPA, která pracuje i pro český hokej. Letošní EHT v Brně tak mohla stát mezi pěti až deseti miliony korun.

Jak se dostat na triko hvězdám

Do exhibic investují soukromé firmy i společnosti se státním podílem. Peníze od státních či polostátních firem nejsou neobvyklé ani v zahraničí. I ve světě platí mítinky nebo velké turnaje státní firmy jako Gaz de France.

Movití podnikatelé rádi přispějí na to, aby se pak mohli pochlubit fotkou, jak plácají světovou hvězdu po zádech. Kolik by museli přímo zaplatit Třinecké železárny za místo na hrudi Usaina Bolta? Díky sponzorství Zlaté tretry byly na startovním čísle, které si sprinter vzít musí. Anebo teď na Agassiho přispěla česká pobočka švýcarských hodinek Longines, která by se v Americe do stejného spojení za tuto cenu nikdy nedostala.

Na světové seriály už přispívají i místní rozpočty. „My jsme letos ty peníze nesehnali, proto v mistrovství světa nejsme,“ říká Václav Formánek, šéf holického automotoklubu pořádajícího závod mistrovství světa v motokrosu. Ten vyjde asi na 3,5 milionu korun. Domácí mistrovství na půl milionu.

Brněnský autodrom za jeden víkend mistrovství světa motocyklů potřebuje zaplatit poplatek 70 milionů korun. Pak akci za přibližně 20 milionů uspořádá. Ale loni zůstal celkově 15 milionů v minusu, přestože přivábil rekordní počet okolo 200 tisíc fanoušků. Od státu mu letošních 20 milionů (dalších 10 milionů od města a 8 milionů od kraje) prý nestačí.

Různou roli hraje příjem ze vstupného. Agassimu zajistil asi čtvrtinu rozpočtu. Na basketbalové Final Four klubů v Sazka Areně v roce 2006 se prodávala sedačka v první řadě bohatým Rusům a Izraelcům za 90 tisíc korun. „Pro Čecha se rozumná cena pohybuje okolo tisícovky,“ připomíná Tejkal ceny na NHL.

Zvláštní kategorii tvoří golfový turnaj Czech Open. Evropská úroveň za zhruba 100 milionů korun je mimo reálné české možnosti. Velká část financí plyne od zahraničních firem, které se většinou prezentují v celé sérii prostřednictvím jejího nadnárodního promotéra. Anebo od jejich českých poboček, které stejně velké reklamní plnění s televizním dopadem do světa v tomto případě pořídí mnohem levněji. Na čistě českou akci však nemají důvod přispět.

Nejdražší sportovní akce v Česku v roce 2011

Podnik MístoTermínRozpočet
Zimní olympiáda mládeže EYOWF Liberecúnor150 mil. Kč
Czech Open European tour golf Čeládnásrpen100 mil. Kč
GP MS silniční motocykly Brno Brnosrpen90 mil. Kč
Pražský maraton + 4 další běhy nejen Prahacelý rok90 mil. Kč
Část ME ve volejbale mužů (s Rakouskem) PrahaKarlovy Varyzáří62 mil. Kč
Exhibice Agassi-Grafová Prahačerven18 mil. Kč
SP v letech na lyžích Harrachovledenaž 15 mil. Kč
4x tenisové challengery Praha, Prostějovkvěten, červen4x přes 10 mil. Kč
SP v alpském lyžování ženšpindlerův Mlýnbřezen10 mil. Kč
Světový okruh beach volejbaluPrahakvětendo 10 mil. Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít