Kolik dáme za bydlení?

11. srpna 2011, 08:04 - Renata Lichtenegerová
11. srpna 2011, 08:04

Na českém realitním trhu dochází k oživení poptávky. Také banky jsou opět vstřícnější k financování nákupu nemovitostí. Tento fakt leckde zastavil pokles cen bytů, v některých lokalitách ceny i rostou. Platí to především u starší cihlové zástavby.

Foto: Ekospol

Cihlová zástavba v Česku zdražuje. Mezi několik málo okresů, kde došlo za posledních šest měsíců k drobné korekci cen cihlových bytů směrem dolů, patří Blansko, Litoměřice, Most, Semily, Třebíč či Ústí nad Orlicí. „Důvod těchto poklesů je jednoduchý, nabídka je vyšší než poptávka. S nižší poptávkou po nákupu nemovitostí souvisí velmi často i obtížná situace na místním trhu práce,“ říká spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality Miroslav Jonáš. Ovšem v průměru za celou Českou republiku registruje růst cen v cihlové zástavbě až o tři procenta. „Pokud se v Česku hovoří o stále trvajícím poklesu cen, nejde o ceny skutečně realizovaných obchodů,“ upozorňuje Jonáš.

V případě panelových sídlišť ceny bytů v průměru stagnují. Mírně se snížily v Blansku, ale i v Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě, Chomutově, Kroměříži, Prachaticích, Rokycanech, Semilech, Ústí nad Labem a ve Žďáru nad Sázavou. Ve zbytku republiky někde i rostly, ale jen mírně. „Ceny panelových bytů šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o 40 procent. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu – propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se byty v panelu staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými,“ konstatuje Jonáš.

Dražší než v Německu

Potenciál pro pokles cen tak podle Jonáše mají už jen byty v novostavbách. Zde do konce letošního roku odhaduje analýza realitní kanceláře M&M Reality propad cen ve výši 10 procent. „Nepředpokládáme, že zvýšení DPH oživí zájem kupujících o stále výrazně předražené nové developerské projekty. Ty jsou jen pro zajímavost v Česku ve srovnání s podobnými projekty v Německu dokonce dražší,“ říká Jonáš.

V otázce dalšího letošního vývoje cen novostaveb se ale lidé z oboru rozcházejí. Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce budou cenové relace nových bytů do konce roku stagnovat, případně mírně porostou. „Ceny vždy závisí na poptávce, a ta již osm čtvrtletí za sebou mírně roste. Vlivem zvyšování dolní sazby DPH v následujících dvou letech očekáváme prudký nárůst zájmu o nové byty především na podzim a v zimě letošního roku, kdy se budou klienti snažit koupit byt ještě se starou DPH,“ říká Korec. Příští rok už se podle něho v cenách projeví zvýšení DPH a nové byty zdraží nejméně o tři procenta.

Podobně vidí situaci obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner. „Vzhledem k navýšení DPH počátkem roku 2012 na 14 procent a v roce 2013 na 17,5 procenta předpokládáme v roce 2011 stabilní ceny a výrazný meziroční nárůst prodejů. V dalších dvou letech z důvodu postupného navyšování DPH může dojít k selektivnímu nárůstu cen a k poklesu prodejů,“ říká.

Žádné chodby navíc

V Praze je v segmentu novostaveb třikrát větší nabídka než poptávka. „Na trhu jsou volné byty postavené a zkolaudované již více než před rokem, o něž trh i přes zásadní snížení ceny nejeví zájem,“ říká Miloš Červenka, obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny. Na trhu jsou i projekty ve fázi výstavby, jejichž dokončení se bohužel prodlužuje z důvodu špatných prodejů. „A také jsou tu opět nové projekty, které se přizpůsobily dění a aktuální situaci,“ pokračuje Červenka.

Aby se jejich byty dobře prodávaly, musí developeři reagovat na měnící se poptávku. „Jako příklad můžu uvést současné zvýšení počtu velkých bytů v obchodní nabídce společnosti. Reagujeme tak na nárůst poptávky po větších bytech, které v době hospodářské krize nebyly příliš žádány,“ přibližuje Jiří Vajner z Central Group.

Takový trend potvrzuje i Evžen Korec. Ještě v loňském roce podle něho platilo, že se prodávaly především menší byty o dispozicích 1+kk a 2+kk. Důraz přitom klienti kladli na praktickou využitelnost prostoru, požadovali optimalizované dispozice. „Byty s příliš velkými chodbami, zádveřími či s atypickými půdorysy měly najednou problémy s odbytem, protože za zbytečné metry navíc žádný klient platit nechce,“ popisuje Korec. Počátkem letošního roku pak společnost Ekospol zaznamenala oživování poptávky i po větších bytech 3+kk a 4+kk. Podmínkou jsou ale stále optimalizované dispozice.

 

Příklady cen bytů v Praze

LokalitaPanelák Starší cihlová zástavbaNovostavba
Braník 38 tisíc korun/m2 40 až 45 tisíc korun/m2 45 až 55 tisíc korun/m2
Holešovice 40 tisíc korun/m2 45 až 50 tisíc korun/m2 50 až 70 tisíc korun/m2
Strašnice 35 až 40 tisíc korun/m2 40 až 45 tisíc korun/m2 50 až 55 tisíc korun/m2

Zdroj: RSČS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít