Kolik dáme za bydlení?

11. srpna 2011, 08:04 - Renata Lichtenegerová
11. srpna 2011, 08:04

Na českém realitním trhu dochází k oživení poptávky. Také banky jsou opět vstřícnější k financování nákupu nemovitostí. Tento fakt leckde zastavil pokles cen bytů, v některých lokalitách ceny i rostou. Platí to především u starší cihlové zástavby.

Foto: Ekospol

Cihlová zástavba v Česku zdražuje. Mezi několik málo okresů, kde došlo za posledních šest měsíců k drobné korekci cen cihlových bytů směrem dolů, patří Blansko, Litoměřice, Most, Semily, Třebíč či Ústí nad Orlicí. „Důvod těchto poklesů je jednoduchý, nabídka je vyšší než poptávka. S nižší poptávkou po nákupu nemovitostí souvisí velmi často i obtížná situace na místním trhu práce,“ říká spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality Miroslav Jonáš. Ovšem v průměru za celou Českou republiku registruje růst cen v cihlové zástavbě až o tři procenta. „Pokud se v Česku hovoří o stále trvajícím poklesu cen, nejde o ceny skutečně realizovaných obchodů,“ upozorňuje Jonáš.

V případě panelových sídlišť ceny bytů v průměru stagnují. Mírně se snížily v Blansku, ale i v Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě, Chomutově, Kroměříži, Prachaticích, Rokycanech, Semilech, Ústí nad Labem a ve Žďáru nad Sázavou. Ve zbytku republiky někde i rostly, ale jen mírně. „Ceny panelových bytů šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o 40 procent. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu – propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se byty v panelu staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými,“ konstatuje Jonáš.

Dražší než v Německu

Potenciál pro pokles cen tak podle Jonáše mají už jen byty v novostavbách. Zde do konce letošního roku odhaduje analýza realitní kanceláře M&M Reality propad cen ve výši 10 procent. „Nepředpokládáme, že zvýšení DPH oživí zájem kupujících o stále výrazně předražené nové developerské projekty. Ty jsou jen pro zajímavost v Česku ve srovnání s podobnými projekty v Německu dokonce dražší,“ říká Jonáš.

V otázce dalšího letošního vývoje cen novostaveb se ale lidé z oboru rozcházejí. Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce budou cenové relace nových bytů do konce roku stagnovat, případně mírně porostou. „Ceny vždy závisí na poptávce, a ta již osm čtvrtletí za sebou mírně roste. Vlivem zvyšování dolní sazby DPH v následujících dvou letech očekáváme prudký nárůst zájmu o nové byty především na podzim a v zimě letošního roku, kdy se budou klienti snažit koupit byt ještě se starou DPH,“ říká Korec. Příští rok už se podle něho v cenách projeví zvýšení DPH a nové byty zdraží nejméně o tři procenta.

Podobně vidí situaci obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner. „Vzhledem k navýšení DPH počátkem roku 2012 na 14 procent a v roce 2013 na 17,5 procenta předpokládáme v roce 2011 stabilní ceny a výrazný meziroční nárůst prodejů. V dalších dvou letech z důvodu postupného navyšování DPH může dojít k selektivnímu nárůstu cen a k poklesu prodejů,“ říká.

Žádné chodby navíc

V Praze je v segmentu novostaveb třikrát větší nabídka než poptávka. „Na trhu jsou volné byty postavené a zkolaudované již více než před rokem, o něž trh i přes zásadní snížení ceny nejeví zájem,“ říká Miloš Červenka, obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny. Na trhu jsou i projekty ve fázi výstavby, jejichž dokončení se bohužel prodlužuje z důvodu špatných prodejů. „A také jsou tu opět nové projekty, které se přizpůsobily dění a aktuální situaci,“ pokračuje Červenka.

Aby se jejich byty dobře prodávaly, musí developeři reagovat na měnící se poptávku. „Jako příklad můžu uvést současné zvýšení počtu velkých bytů v obchodní nabídce společnosti. Reagujeme tak na nárůst poptávky po větších bytech, které v době hospodářské krize nebyly příliš žádány,“ přibližuje Jiří Vajner z Central Group.

Takový trend potvrzuje i Evžen Korec. Ještě v loňském roce podle něho platilo, že se prodávaly především menší byty o dispozicích 1+kk a 2+kk. Důraz přitom klienti kladli na praktickou využitelnost prostoru, požadovali optimalizované dispozice. „Byty s příliš velkými chodbami, zádveřími či s atypickými půdorysy měly najednou problémy s odbytem, protože za zbytečné metry navíc žádný klient platit nechce,“ popisuje Korec. Počátkem letošního roku pak společnost Ekospol zaznamenala oživování poptávky i po větších bytech 3+kk a 4+kk. Podmínkou jsou ale stále optimalizované dispozice.

 

Příklady cen bytů v Praze

LokalitaPanelák Starší cihlová zástavbaNovostavba
Braník 38 tisíc korun/m2 40 až 45 tisíc korun/m2 45 až 55 tisíc korun/m2
Holešovice 40 tisíc korun/m2 45 až 50 tisíc korun/m2 50 až 70 tisíc korun/m2
Strašnice 35 až 40 tisíc korun/m2 40 až 45 tisíc korun/m2 50 až 55 tisíc korun/m2

Zdroj: RSČS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít