Kohoutkovou, prosím

08. března 2011, 17:47 - Táňa Králová
08. března 2011, 17:47

Poměry v tuzemských restauracích se jen málo lepší, voděvzdorné jsou hlavně pizzerie

Připadáte si trapně, ale někdy přece jen najdete odvahu a požádáte číšníka, aby vám k jídlu donesl sklenici nebo džbánek obyčejné vody z vodovodu? Stejný pocit má čtvrtina z 1557 lidí hlasujících v anketě webu vodovoda.cz, který popularizuje pití vody z kohoutku a mapuje „vodní“ poměry v českých restauracích. Třicet procent odpovídajících nemá s přáním o kohoutkovou vodu nejmenší problém. Devětadvacet procent účastníků ankety se přiznává k lehké trémě, kterou ovšem překoná a zeptá se. Jen šestnáct procent hlasujících to nikdy nezkusilo a ani nemíní zkoušet. Nebudou mít tu čest poznat, jak umí odvážlivce zpražit personál mnohých zdejších restaurací. Obsluha se obvykle vymlouvá: „Majitel si to nepřeje. Z hygienických důvodů to nejde.“ Však také pětkami, které restaurace dostávají za svou zarputilou „voděvzdornost“, se to na seznamu téměř 350 podniků hodnocených na www.vodovoda.cz jen hemží. Nedostatečnou obdrželo 137 pohostinství.

Vysvědčení za točenou

Známkuje se jako ve škole. Mezi testovanými je čtyřicet jedničkářů. Nejlepší známku si zasloužily restaurace, kde vám vodu z kohoutku přinesou automaticky, nebo se obsluha sama zeptá, jestli si ji přejete. Točenou vodu vám nebude účtovat, maximálně ji zahrne do kuvertu. Nejvíce – 152 – je dvojkařů, kteří ochotně vyhoví přání o vodu z vodovodu a nic si za ni neúčtují.
Matkou webu vodovoda, zrozeného na podzim 2008, je lékařka a odbornice na výživu Václava Kunová. Doporučuje pít vodu z vodovodu, protože je to zdravé, ekologické a ekonomické. „Neexistuje jediný důkaz, že by pití balené vody přinášelo nějaký zdravotní benefit,“ říká Kunová. K dalšímu způsobu propagace „vodovody“ se lékařka nechala inspirovat v kanadském Torontu. „Chceme vytvořit celorepublikovou mapku míst, kde jsou veřejná pítka. Podle toho, kde se zrovna nacházíte, si je jednoduše najdete v mobilu,“ představuje připravovanou novinku. K popularizaci obyčejné vody se přidali také dobrovolníci kampaně Česko pije vodovodu, zaštítěnou mezinárodní iniciativou Challenge Europe, která probíhá pod organizací British Council. „Rozdáváme nálepky restauracím vstřícným vůči hostům, kteří si přejí vodu z kohoutku,“ říká vedoucí projektu Zuzana Cabejšková. Jak zdůrazňuje, primárním důvodem pro pití vodovody není ušetřit peníze, ale přírodu. A také přiblížit české pohostinství světové úrovni.

Karafy do 400 podniků

Host by měl mít na výběr. Tím opodstatňuje svou kampaň Čerstvá kohoutková? Stačí říct! společnost Veolia Voda. S propagací začala předloni v létě. „Akce se ujala, alespoň v některých restauracích či barech si lidé mohou vybrat, jakou vodu chtějí pít,“ říká mluvčí společnosti Veolia Voda Marcela Dvořáková. Gastronomickým zařízením, která chtějí točit kohoutkovou pod patronací Veolie, dodává vodárenská společnost karafy se svým logem. V Praze je má 210 hotelů a restaurací, dohromady v celé republice přes čtyři sta. „Z hlavního města jsme projekt postupně rozšířili do regionů, kde vodovody a kanalizace provozují společnosti ze skupiny Veolia Voda,“ uvádí Dvořáková. Šanci, že narazí na karafy vyrobené speciálně pro Veolii, mají hosté restaurací v Hradci Králové, Plzni a okolí, v celých severních Čechách, na Příbramsku, v Českém Brodě, Kladně, Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Slaném, Rakovníku, v obcích kolem západního okraje Prahy, v Olomouci, Zlíně a okolí. „Je na majitelích restaurací, zda budou vodu v karafě nabízet zdarma, nebo ji zpoplatní,“ říká mluvčí. Ujišťuje, že kampaň není namířena proti minerálním vodám. Jejich výrobci jsou ale jiného mínění. „Dokonce obcházejí restaurace a nabádají je, aby vodu z kohoutku neservírovaly,“ poznamenává Dvořáková.
Češi se mnohdy stydí říct o džbánek s vodou, aby nebyli za „socky“, nebo si myslí, že balená voda je prostě lepší. Při slepých testech, které při různých akcích po republice organizovala česká odnož iniciativy Challenge Europe, to ale nepoznají. „Dali jsme lidem ochutnat tři vzorky – vodovodu, balenou pitnou vodu a balenou pramenitou vodu. Výsledek naboural zažitý předsudek, že vodovoda není tak dobrá jako balená voda,“ říká Zuzana Cabejšková. Jak upřesňuje, v anonymních testech se strefil jen každý pátý. Tři čtvrtiny lidí daly vodovodě lepší nebo stejnou známku jako baleným vodám. Čtyřicet procent náhodných degustátorů si myslelo, že to, co jim chutná nejméně, je voda z kohoutku. Mýlili se.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít