Koho zláká krkonošský ležák?

02. dubna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
02. dubna 2007, 00:00

JILEMNICKÝ PIVOVAR Město Jilemnice leží v západním podhůří Krkonoš ve výšce 464 metrů nad mořem. Ozdobou města je místní zámek, cennou stavbu představuje i sousední pivovar. Dnes je sice ve špatném stavu, ale po rekonstrukci může být zajímavým komerčním objektem.Jilemnický pivovar stojí v centru města, hned vedle zámku a zámecké zahrady.

JILEMNICKÝ PIVOVAR Město Jilemnice leží v západním podhůří Krkonoš ve výšce 464 metrů nad mořem. Ozdobou města je místní zámek, cennou stavbu představuje i sousední pivovar. Dnes je sice ve špatném stavu, ale po rekonstrukci může být zajímavým komerčním objektem.

Jilemnický pivovar stojí v centru města, hned vedle zámku a zámecké zahrady. Je to rozlehlá barokní stavba, na níž se vztahuje částečná památková ochrana.Vinou dlouholetého zanedbávání a teprve nedávno ukončených restitučních sporů je však dnes ve velmi zuboženém stavu a potřebuje celkovou rekonstrukci.

Město Jilemnice, které je vlastníkem areálu, se rozhodlo část budov opravit z vlastních zdrojů a část objektů nabídnout k prodeji za 10 milionů korun. Případný zájemce musí městu doručit písemnou nabídku nejpozději do 30. června letošního roku a uvést termín, do něhož požadovanou sumu uhradí. Bližší informace je možné získat na městském úřadě.

Z PIVOVÁRKU PIVOVAR Jilemnice vznikla na počátku 14. století jako hospodářské centrum rozsáhlého štěpanického panství. Mnoho informací z této doby se ale nedochovalo, protože město podlehlo ve středověku několika požárům.

Není ani známé, kdy vznikl zdejší pivovar. Bylo to ale ještě před rokem 1542, kdy se jako jeho vlastníci uvádějí Arnošt, Jan a Václav Jilemničtí z Újezdce. K dalším majitelům patřili například páni z Ronova, z Valdštejna či z Polžic, nejvýznamnějším vlastníkem byl ale bezpochyby šlechtický rod Harrachů.

František Bonaventura hrabě Harrach získal Jilemnici koncem 19. století a roku 1897 celý pivovar zmodernizoval a přestavěl. Z malého šlechtického pivovárku se tak stal významný regionální podnik.

STOP RESTITUCI

Harrachové vlastnili Jilemnické panství i s pivovarem až do roku 1945, kdy jim byl majetek na základě Benešových dekretů zabaven. Podnik nějaký čas spravovalo město a roku 1950 ho získal národní podnik Severočeské pivovary. Pivo se zde ale vařilo jen do roku 1957. Poté byla výroba ukončena a objekty sloužily už jen jako sklady, kanceláře a byty.

Další změna nastala teprve po roce 1989, kdy začal o navrácení majetku usilovat potomek původních vlastníků Ernst Harrach. Spor se vlekl až do loňského roku, soud ale nakonec Harrachovy požadavky zamítl a definitivně přiřkl bývalý pivovar městu. To už mezitím stihlo opravit jednu z pivovarských budov (bývalý správní objekt č. p. 1) a umístilo do něj výstavní síň. Ze zbytku jsou dnes byty nebo skladovací prostory, které zatím čekají na nové využití.

POPIS OBJEKTU název Jilemnický pivovar místo Jilemnice kraj Liberecký lokace střed města typ pivovar stav zchátralý využití částečné kult. památka od roku 1958 vlastník město Jilemnice cena 10 milionů Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít