Koho ohrožuje reforma veřejných financí?

29. září 2003, 00:00 - (aa)
29. září 2003, 00:00

Reformu velmi citelně pocítí drobní a střední podnikatelé. Pro některé z nich to bude možná znamenat i konec podnikání. Mezi podnikateli je ovšem dost takových, kteří pracují tzv. na černo, nevykazují žádný zisk a neodvádějí tedy žádné daně a odvody.

VLASTA PARKANOVÁ POSLANKYNĚ KDU-ČSL

Reformu velmi citelně pocítí drobní a střední podnikatelé. Pro některé z nich to bude možná znamenat i konec podnikání. Mezi podnikateli je ovšem dost takových, kteří pracují tzv. na černo, nevykazují žádný zisk a neodvádějí tedy žádné daně a odvody. Pro takové lidi je třeba stanovit, že budou platit alespoň minimální daň. Bohužel to ale postihne i ty, kteří se skutečně tak tak drží nad vodou. Je mi líto, že se nepodařilo nalézt účinný mechanizmus, který by dokázal rozlišit poctivé od nepoctivých. Přesto si nemyslím, že těch, které minimální daň „zruinuje“, bude enormní množství.

VOJTĚCH POPELKA MANAŽER JVP PRAHA, A. S. (výroba a lisování plastů, 80 zaměstnanců)

Reforma nemá takovou razanci, aby znamenala zřetelnější otřes v podnikání. Měla by být důraznější především ve snížení ceny práce, což by prospělo bez rozdílu všem podnikatelům. Především drobní podnikatelé na reformu však doplatí. Podnikatelů středních se bude týkat hlavně zdražení nákladů. Velkých soukromých podniků a podnikatelů by se reforma tolik dotknout neměla. Nevadí mi občas kritizované plánované zavedení povinné minimální daně pro živnostníky - určitá daňová povinnost by existovat měla. Pokud by však podnikatel daně odváděl, neměl by vést podvojné účetnictví.

VÁCLAV KRÁL SOUKROMÝ AUTOKLEMPÍŘ

Stát se prostřednictvím připravované reformy snaží házet klacky pod nohy drobným podnikatelům. Přitom od něj nechtějí ani korunu. Odbory křičí, že reforma je hrozbou především pro zaměstnance. Není to pravda. Ti sice platí větší odvody než OSVČ, mají ale nespočet výhod - placenou dovolenou, volné státní svátky, příplatky na stravu, slušně hrazenou nemocenskou… Podnikatelé si musejí na dovolenou ušetřit, svátky pro ně neexistují, nemoc je luxusem. Plánované zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění spolu srůstem nákladů v důsledku vyšší sazby DPH může mnohým zlomit vaz. n

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít