Koho ohrožuje reforma veřejných financí?

29. září 2003, 00:00 - (aa)
29. září 2003, 00:00

Reformu velmi citelně pocítí drobní a střední podnikatelé. Pro některé z nich to bude možná znamenat i konec podnikání. Mezi podnikateli je ovšem dost takových, kteří pracují tzv. na černo, nevykazují žádný zisk a neodvádějí tedy žádné daně a odvody.

VLASTA PARKANOVÁ POSLANKYNĚ KDU-ČSL

Reformu velmi citelně pocítí drobní a střední podnikatelé. Pro některé z nich to bude možná znamenat i konec podnikání. Mezi podnikateli je ovšem dost takových, kteří pracují tzv. na černo, nevykazují žádný zisk a neodvádějí tedy žádné daně a odvody. Pro takové lidi je třeba stanovit, že budou platit alespoň minimální daň. Bohužel to ale postihne i ty, kteří se skutečně tak tak drží nad vodou. Je mi líto, že se nepodařilo nalézt účinný mechanizmus, který by dokázal rozlišit poctivé od nepoctivých. Přesto si nemyslím, že těch, které minimální daň „zruinuje“, bude enormní množství.

VOJTĚCH POPELKA MANAŽER JVP PRAHA, A. S. (výroba a lisování plastů, 80 zaměstnanců)

Reforma nemá takovou razanci, aby znamenala zřetelnější otřes v podnikání. Měla by být důraznější především ve snížení ceny práce, což by prospělo bez rozdílu všem podnikatelům. Především drobní podnikatelé na reformu však doplatí. Podnikatelů středních se bude týkat hlavně zdražení nákladů. Velkých soukromých podniků a podnikatelů by se reforma tolik dotknout neměla. Nevadí mi občas kritizované plánované zavedení povinné minimální daně pro živnostníky - určitá daňová povinnost by existovat měla. Pokud by však podnikatel daně odváděl, neměl by vést podvojné účetnictví.

VÁCLAV KRÁL SOUKROMÝ AUTOKLEMPÍŘ

Stát se prostřednictvím připravované reformy snaží házet klacky pod nohy drobným podnikatelům. Přitom od něj nechtějí ani korunu. Odbory křičí, že reforma je hrozbou především pro zaměstnance. Není to pravda. Ti sice platí větší odvody než OSVČ, mají ale nespočet výhod - placenou dovolenou, volné státní svátky, příplatky na stravu, slušně hrazenou nemocenskou… Podnikatelé si musejí na dovolenou ušetřit, svátky pro ně neexistují, nemoc je luxusem. Plánované zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění spolu srůstem nákladů v důsledku vyšší sazby DPH může mnohým zlomit vaz. n

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít