Kocourku, hledej!

07. října 2011, 21:38 - Vadim Fojtík
07. října 2011, 21:38

Ministerstvo průmyslu a obchodu musí vymyslet plán, jak zajistit přísun hnědého uhlí pro teplárny i bez prolomení územních limitů

Nečasův kabinet s prolomením územních limitů na těžbu hnědého uhlí patrně již nepočítá. A to nejen ve svém funkčním období, ale ani výhledově v nadcházejících letech. Vláda totiž před několika dny schválila dokument, ve kterém pověřuje ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, aby zajistil dostatek uhlí pro tuzemské teplárny, aniž by bylo nutné prolomit již zmíněné limity. Ty udávají hranice, kam až se může hnědé uhlí těžit. Za limity přitom leží miliony tun kvalitní suroviny. To se týká především lomu ČSA, který patří firmě Czech Coal. „Vláda ukládá ministru průmyslu a obchodu navrhnout ve spolupráci s ministrem životního prostředí a místopředsedkyní vlády a předsedkyní Legislativní Rady vlády vládě do 31. prosince 2011 v rámci aktualizace Státní energetické koncepce a Surovinové politiky opatření zajišťující dostatečné množství uhlí pro systémy centrálního zásobování teplem v České republice, a to bez prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí,“ uvádí se v dokumentu, který má týdeník Euro k dispozici. V této souvislosti stojí za zmínku, že zatímco se vláda na tiskových konferencích a ve svých prohlášeních ráda chlubí svými usneseními a schválenými dokumenty, tenhle poněkud zapadl. Kabinet odsouhlasil výše uvedené již 21. září, rozhodnutí však zveřejnil s několikadenním zpožděním.

Teplárny se bojí o existenci Ale zpět k uhlí. V Česku se přes šedesát procent tepla vyrobí z hnědého uhlí, jehož zásoby postupně docházejí. Navíc v letech 2012 až 2020 většině teplárenských firem končí dlouhodobé smlouvy s těžařskými firmami na dodávky této klíčové suroviny. Ukončení dlouhodobých kontraktů postihne 37 velkých teplárenských subjektů. Přímá hrozba, že po roce 2020 budou bez dodávek tepla, tak hrozí zhruba 1,5 milionu českých domácností. Většina tepláren je závislá na dodávkách uhlí, které ve svých lomech vytěží společnost Czech Coal. Těžařská firma již dříve upozornila, že uhlí nebude pro všechny dostatek, což se odrazí v cenách suroviny. Společnostem, kterým již kontrakty na dodávky končí, nabízí nové s cenami minimálně o několik desítek procent vyššími, než tomu bylo dosud. Czech Coal požaduje za svoji surovinu platby, jež odpovídají osmdesáti procentům z ceny, za niž se na světových trzích prodává černé uhlí. Dle aktuálního stavu tak bez započtení dopravních nákladů požaduje zhruba 70 korun za gigajoule hnědého uhlí. Teplárny tvrdí, že taková nabídka je pro ně likvidační a jejich produkce bude v porovnání s ostatními zdroji tepla nekonkurenceschopná. Reálný není ani urychlený přechod na jiná paliva. Ten by byl totiž v tak krátkém časovém horizontu velmi drahý. Přestavět zařízení spalující uhlí na zemní plyn v případě velkých tepláren vyjde na několik miliard korun – mimo jiné jde o pořízení kotle, turbíny a dalšího zařízení. Dle předběžných odhadů by jeden gigajoule vyrobeného tepla přišel zhruba na 1100 až 1200 korun, což je v porovnání s dnešními průměrnými cenami zhruba trojnásobek. Obdobné by to bylo i s biomasou. Té se navíc v Česku vyprodukuje v porovnání s očekávanou poptávkou jen zlomek.

Czech Coal si připravuje půdu Některé zdroje týdeníku Euro ovšem tvrdí, že uhlí pro teplárny bude dost i v následujících letech. Odvolávají se přitom na plán Czech Coalu. Firma v současné době dodává zhruba sedm milionů tun uhlí ročně z lomu Vršany pro elektrárnu ČEZ v Počeradech. V následujících letech by objem dodávek měl klesnout na čtyři a půl až pět milionů tun. „Takto ušetřené kvalitní uhlí plánuje Czech Coal namíchat s tím méně kvalitním ze svého lomu ČSA. Surovinu může většina tepláren bez problému spálit a bude jí dost pro všechny,“ komentoval dobře informovaný zdroj. Současně dodal, že válka o ceny hnědého uhlí je součástí boje o ovládnutí tuzemského teplárenství. O to se v Česku snaží několik silných investičních a energetických skupin. Jednou z nich je i Czech Coal. „Teplárna bez zajištěných dodávek uhlí může být k mání za velmi příznivé ceny,“ naznačil zdroj. Czech Coal již dříve tuto informaci odmítl komentovat. A jak reaguje firma na informace o cenách nových kontraktů? „O budoucích dodávkách uhlí jedná skupina Czech Coal jak se svými stávajícími zákazníky, tak s dalšími zájemci,“ uvedla již dříve mluvčí skupiny Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová. Současně upozornila, že na trhu bude kvůli stále platným limitům těžby k dispozici méně uhlí. To se může odrazit v délce kontraktů, objemu dodávek, ceně i dalších smluvních podmínkách.
Možností, jak může ministr Kocourek zajistit dostatek uhlí pro teplárny je několik. Otázkou zůstává, která z nich je reálná. Již delší čas se například v kuloárech diskutuje o změně legislativy, jež by přinutila těžařské firmy, respektive Czech Coal, dodávat uhlí přednostně teplárenským firmám za přijatelné ceny. Situace je ale velmi složitá a natolik citlivá, že hledání řešení, které uspokojí všechny zúčastněné strany, je dlouhodobou záležitostí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít