Kočky s lidmi žijí už 6000 let

23. ledna 2006, 00:00 - admin
23. ledna 2006, 00:00

Ina Kolmanová, majitelka čtyř koček, z nichž dvě jsou mezinárodními šampiónkami, dá ročně za veterinární péči zhruba deset tisíc korun. Na veterinárním účtu se jí letos jako položky objevily očkování, speciální testy v souvislosti s chovem a prodejem koťat a také operace nádoru.

Koček podle odborných odhadů v Česku chováme kolem 1,1 milionu -přesné statistiky nejsou k dispozici, žádná evidence totiž neexistuje. Podle studie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno většina koček v tuzemsku žije v městských domácnostech a jsou obvykle takřka plnoprávnými „členy“ rodiny.

Naopak ve venkovských oblastech ještě stále převládá utilitární moment jejich chovu (to jest ochrana obydlí před hlodavci). Ve městech jsou ale kočky do jisté míry pány svých majitelů: volně využívají bytové prostory i jejich zařízení, spí v postelích, jejich „páni“ s nimi mluví, dokonce se jim svěřují se svými problémy a pořizují si jejich fotografie. Z hlediska pohlaví jsou více oblíbené kočičky, zhruba třetina jich přitom prošla kastrací. Dožívají se až patnácti let.

Soužití koček a lidí začalo už před šesti tisíci léty, ale do podoby, jakou má dnes, se dostalo až v 19. století. Podle některých názorů je také toto zvíře domestikováno teprve od té doby. Vzájemný poměr lidí a koček se lišil v závislosti na době i regionech. Například ve starověkém Egyptě byly kočky posvátné a symbolizovaly plodnost a mateřství. Naopak v křesťanské civilizaci byly, hlavně ve středověku a v jisté míře dodnes, pokládány za ztělesnění špatných lidských vlastností - proto se také v podstatě vůbec neobjevují ani v heraldice, ani ve středověkém výtvarném umění.

Jakkoli je dnes v mnoha českých domácnostech kočka středobodem veškerého jejich dění, jsou i smutné výjimky. Právě nedávno manželka zpěváka Paula Mc Cartneyho vyzvala Evropskou unii k zákazu výroby a prodeje psích a kočičích kožešin v Evropě s tím, že ty kvetou především u nás. „Domácí kočky jsou v České republice kradeny na ulicích,“ prohlásila McCartneyová. 

(s použitím studie „Výpovědi respondentů o kočkách v České republice“ autorů Baranyiové, Holuba, Volfové, Tyrlíka, Lučkové a Samkové)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít