Kočky s lidmi žijí už 6000 let

23. ledna 2006, 00:00 - admin
23. ledna 2006, 00:00

Ina Kolmanová, majitelka čtyř koček, z nichž dvě jsou mezinárodními šampiónkami, dá ročně za veterinární péči zhruba deset tisíc korun. Na veterinárním účtu se jí letos jako položky objevily očkování, speciální testy v souvislosti s chovem a prodejem koťat a také operace nádoru.

Koček podle odborných odhadů v Česku chováme kolem 1,1 milionu -přesné statistiky nejsou k dispozici, žádná evidence totiž neexistuje. Podle studie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno většina koček v tuzemsku žije v městských domácnostech a jsou obvykle takřka plnoprávnými „členy“ rodiny.

Naopak ve venkovských oblastech ještě stále převládá utilitární moment jejich chovu (to jest ochrana obydlí před hlodavci). Ve městech jsou ale kočky do jisté míry pány svých majitelů: volně využívají bytové prostory i jejich zařízení, spí v postelích, jejich „páni“ s nimi mluví, dokonce se jim svěřují se svými problémy a pořizují si jejich fotografie. Z hlediska pohlaví jsou více oblíbené kočičky, zhruba třetina jich přitom prošla kastrací. Dožívají se až patnácti let.

Soužití koček a lidí začalo už před šesti tisíci léty, ale do podoby, jakou má dnes, se dostalo až v 19. století. Podle některých názorů je také toto zvíře domestikováno teprve od té doby. Vzájemný poměr lidí a koček se lišil v závislosti na době i regionech. Například ve starověkém Egyptě byly kočky posvátné a symbolizovaly plodnost a mateřství. Naopak v křesťanské civilizaci byly, hlavně ve středověku a v jisté míře dodnes, pokládány za ztělesnění špatných lidských vlastností - proto se také v podstatě vůbec neobjevují ani v heraldice, ani ve středověkém výtvarném umění.

Jakkoli je dnes v mnoha českých domácnostech kočka středobodem veškerého jejich dění, jsou i smutné výjimky. Právě nedávno manželka zpěváka Paula Mc Cartneyho vyzvala Evropskou unii k zákazu výroby a prodeje psích a kočičích kožešin v Evropě s tím, že ty kvetou především u nás. „Domácí kočky jsou v České republice kradeny na ulicích,“ prohlásila McCartneyová. 

(s použitím studie „Výpovědi respondentů o kočkách v České republice“ autorů Baranyiové, Holuba, Volfové, Tyrlíka, Lučkové a Samkové)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít