Kočkopes

16. prosince 2008, 15:41 - Ivan Pilný
16. prosince 2008, 15:41

Glosa postaršího technokrata

Kočička a pejsek se spolu moc nepřátelí. Možná jen v Čapkových pohádkách, kde spolu pečou i dort. Jak to dopadlo, mnozí z nás ještě pamatují. K jídlu to určitě nebylo. Podobný vztah, zdá se, spolu mají internet a televize. Televize se ještě nedávno do internetu zrovna nehrnuly. Obsluhují pasivní diváky, z angličtiny známé jako couch potatoes. Komerční televize se koncentrují na to, aby epizody nekonečných seriálů udržely tyto diváky u televizorů mezi reklamami, z nichž televize žijí. Od diváků nevyžadují žádnou aktivitu. Chtějí jen, aby se dívali, a tudíž aby peoplemetry zachytily sledovanost, od jejíž výše se odvíjejí miliony inkasované za televizní reklamu. Proč se tedy v poslední době projevuje zvýšený televizní zájem o internet? Jedním z vysvětlení může být takzvaný product placement, tedy „skrytá“ reklama propagující nějaký výrobek nebo službu. Televize jsou v této oblasti přísně regulovány, internet vůbec ne. Zatím tedy nelze vysílat televizní pořady, ve kterých je příběh záminkou k reklamě čehosi. Televize si na regulaci stěžují. Možná oprávněně, protože neexistují žádná objektivní pravidla a jsou spíše tresty za „zlobení“. Internet je v tomto směru pole neorané, střežené hlasitými odpůrci jakékoli regulace.
Televize si otevírají internetové stránky. Zatím jsou bohužel kopií reálné televize kombinované s půjčovnou odvysílaných pořadů. Ty jsou buď zadarmo nebo za poplatek. Webové stránky někdy doplňuje zpravodajství, na které se podle statistik přístupu mnoho lidí nedívá. Design stránek je horší nebo lepší podle toho, kolik tvůrce ví o pravidlech internetu. Občas se povede některý hodně sledovaný pořad doplnit webovou stránkou. To docela funguje, dají se tam doplnit drby, prvky bulváru a funguje i interaktivita, můžete vyjadřovat svoje názory nebo hlasovat. Tyhle stránky jsou ovšem spíše projektové než televizní.
Zpátky ke kočce a psovi. Ani obrácený gard, tedy pokusy o internetové televizní vysílání moc nefungují. Nemluvím teď o přijímání televizních pořadů přes internet, ačkoli ani tohle zatím díru do světa neudělalo. Pokusy vytvořit vlastní IPTV jsou ojedinělé. Na spočítání úspěšných by asi stačily celosvětově prsty jedné ruky.
Možná že zvrat přinese digitální televize. Dražší set top boxy a příslušný komunikační kanál otevřou možnosti okamžité reakce využitelné třeba ke koupi výrobku nebo služby, kterou jsem právě viděl. Na spekulace, zda tohle vybudí k aktivitě zmíněné couch potatoes, je asi ještě brzo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít