Kočičí vláda

07. listopadu 2012, 12:00 - Pavel Páral, Euro
07. listopadu 2012, 12:00

Kdyby se hodnotila schopnost přežití v nepřátelském prostředí, byl by Nečasův kabinet zřejmě nejlepší vládou na světě. Kus koaliční nohy utržen při korupčním výbuchu Věcí veřejných, průstřelů typu Drobil, Promopro, Casa, Šiška nepočítaně. Těžko se divit voličům, že se jim na tohohle válečného invalidu nechce už moc koukat. Navíc je jasné, že palba bude pokračovat a nějaká ta rána určitě ještě na bolestivé místo dopadne.

Lze očekávat, že premiér Nečas se ve svém devátém kočičím životě bude cítit silnější a provede zase nějakou obměnu kabinetu. Dojde na náhradu za Drábka a také ministr dopravy Dobeš to má spočítané, protože Karolína Peake je prostě šéfka koaliční strany a Nečas nyní nemá důvod jí nesplnit, co jí na očích uvidí.

Hodně se hovoří i o tom, že šuplíky si bude muset začít vyklízet i ministr obrany Alexandr Vondra, což ale bude mnohem zajímavější. Ani ne tak kvůli osobě Vondry, ale kvůli tomu, kdo si na jeho místo sedne.

Interpretace víkendového kongresu ODS se vesměs shodují na tom, že premiér je v obklíčení staré odéesácké party ve špičatých polobotkách a v tom případě by se to mělo projevit i při výběru ministra obrany. Pokud se tam objeví někdo z těch, byť jen v kuloárech, profláklých jmen, o nichž se mluvilo v nedávné minulosti (třeba ústecký exprimátor a nyní poslanec Jan Kubata), bude to jasný signál, že Nečas sice zůstal předsedou ODS, ale svou hru za její změnu a obnovu definitivně prohrál.

Nyní už totiž půjde jen o symboly. Na práci a reformy už síla dávno došla a nyní teprve nebude. Zbývá udržet stojedničku do konce roku, aby se podařilo přehlasovat veta Senátu a prezidenta na kritické zákony, protlačil se rozpočet, a hlavně církevní restituce, které zřejmě tmelí současný koaliční slepenec nějakými společnými zájmy. Jestli se i po Novém roce podaří našemu mistru světa v přežívání udržet na nohou, je otázkou. Pokud se ale zeptáme, zda to má vůbec ještě nějaký smysl, bude odpověď celkem jednoznačná.


Další komentáře Pavla Párala:

Banány zadarmo

Do Vyškova s ním

Sucho Babiše nevysuší


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít