Koaliční bitva nad společným prohlášením

16. srpna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
16. srpna 2004, 00:00

NOVÁ VLÁDA Programové prohlášení nové vlády, které mělo původně šedesát stránek, se zatím nepodařilo zkrátit. Gross koncem minulého týdne prohlásil, že se text bude ještě dolaďovat. Už z přípravné verze je ale jasné, že se dočkáme zase jen vágních slibů.

NOVÁ VLÁDA Programové prohlášení nové vlády, které mělo původně šedesát stránek, se zatím nepodařilo zkrátit. Gross koncem minulého týdne prohlásil, že se text bude ještě dolaďovat. Už z přípravné verze je ale jasné, že se dočkáme zase jen vágních slibů. Připravené vládní prohlášení sice podpořila v pátek většina špiček ČSSD, jenže proti se postavily dvě zbylé koaliční strany. Premiér Gross nicméně oznámil, že prohlášení projde koaličními špičkami už počátkem tohoto týdne, aby s ním kabinet mohl 24. srpna předstoupit před Poslaneckou sněmovnu. Spokojený ale nebyl ani ministr financí Sobotka. Kabinet se v prohlášení zavazuje, že do roku 2006 nepřekročí schodek státního rozpočtu již dohodnutá 4 %, a tento slib bude těžko plnit. PŘEKLAD BY SE HODIL V přípravné verzi prohlášení se významná část týká podmínek pro podnikání, a to jak legislativního, tak administrativního charakteru. Bohužel právě v pasáži slibující očistu právního řádu se čtenář mohl dočíst pouze to, že vláda hodlá „přezkoumat sladěnost podmínek pro podnikání, tak jak jsou zpracovány v jednotlivých právních řádech“. Vláda v kapitole neuvádí, jakým způsobem toho chce dosáhnout a jaké nástroje přitom hodlá použít. Má sice navrhnout opatření „směřující ke způsobu práce obchodního rejstříku, srovnatelnému se státy s vyspělou ekonomikou“, ale ipod tímto zcela vágním slovním spojením si lze představovat cokoli. JEDEN KONKRÉTNÍ KROK Z návrhů, které již vláda zveřejnila, lze pochválit opětné zřízení Hospodářské rady vlády. Po zřízení vládního ekonomického sboru volá poslední dobou i Hospodářská komora České republiky. Věří, že jeho činnost nijak neohrozí již existující radu pro zlepšení podnikatelského prostředí při ministerstvu průmyslu a obchodu. Vláda hodlá rovněž pokračovat v politice investičních pobídek. Za posun v jejich strategii lze považovat změnu akcentu z přímých zahraničních investic na domácí podniky, „Investiční pobídky mají být využívány zejména ve směru vyššího zhodnocení práce především podporou vzniku nových technologických center a rozvoje strategických služeb,“ píše se v přípravné verzi programového prohlášení. TISÍCKRÁT SLIBOVANÁ Podpora malého a středního podnikání má sloužit vládě jako jedna ze stěžejních podmínek při zajišťování snad nejambicióznější vládní priority v ekonomické oblasti, a tou je vytvoření sta tisíc pracovních míst. Vláda se ale nezmiňuje o tom, o kolik by měla reálně poklesnout dnešní desetiprocentní nezaměstnanost - tedy zda nově vytvořená pracovní místa povedou i ke snížení nezaměstnanosti v absolutních číslech. Podnikatele by mělo uspokojit, že vláda ve svém programovém prohlášení uvažuje i o snížení povinných odvodů na zaměstnance-absolventy. To by ale také měla být jediná daňová úleva. NOVÉ TVÁŘE ČESKÉ VLÁDY

Martin Jahn, místopředseda vlády pro ekonomiku 34 let. Po ukončení Vysoké školy ekonomické v Praze nástup do vládní agentury Czechinvest, která má podporovat podnikání, kde se postupně (od roku 1999) vypracoval až na jejího generálního ředitele. Bezpartijní. (rozhovor viz strana 21) František Bublan, ministr vnitra 53 let, narozen v Třebíči. Absolvent Cyrilometodějské fakulty UK. Po podpisu Charty 77 přišel jako farář o státní souhlas. Do roku 1990 pracoval v dělnických profesích. Od roku 1991 působí v bezpečnostních složkách, naposledy jako ředitel civilní rozvědky. Bezpartijní. Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví 60 let, narozena v Plzni, kde v roce 1967 vystudovala Lékařskou fakultu. V Poslanecké sněmovně je od roku 1996, postupně v ní působila jako místopředsedkyně a od roku 2002 předsedkyně zdravotního a sociálního výboru. Členka ČSSD od roku 1994, předtím KSČ. Jiří Paroubek**, ministr pro místní rozvoj 52 let, po ukončení VŠE v roce 1976 pracoval jako ekonom v podnikové sféře. V roce 1990 byl ústředním tajemníkem ČSSD, v letech 1991-1996 podnikal. Od roku 1998 je ekonomickým náměstkem pražského primátora.

(rozhovor viz strana 18)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít