Kníry se vrací, pomohou v boji proti rakovině

31. října 2011, 17:59 - Dalibor Dostál
31. října 2011, 17:59

Po celý listopad nebudou kníry pouze svébytnou ozdobou mužů, ale rovněž součástí charitativní kampaně zaměřené na boj s rakovinou prostaty. Právě knír je jejím ústřední motivem a odráží se i v jejím názvu. Ten odkazuje na dvě anglická slova: Mo, což je anglicky knír, a November, tedy listopad, kdy se akce realizuje.

Foto: Movember

Muži, které akce osloví, vyjadřují svoje sympatie ke kampani tím, že si po celý listopad pěstují pod nosem knír, případně nějakou originální variaci na toto téma. Tímto způsobem jednak šíří informaci o závažnosti této choroby a upozorní na důležitost prevence. Projekt, který se jako jeden z mála zabývá zdravím mužů, podpořila i celá řada českých celebrit. Zpěvák a herec Ondřej Brzobohatý, moderátor Vlasta Korec, režisér David Ondříček, muzikant Jan Muchow, kapela Wohnout a další. Muže s knírem podpořila i řada známých žen, například Dara Rolins, Lejla Abbasová, Renata Langmannová, Diana Kobzanová a další. Součástí kampaně je i vybírání finančních prostředků. V případě České republiky poputují všechny prostředky na konto ONKOLOGIE 21.století. Nicméně v v příštích letech chtějí pořadatelé nastavit legilsativní pravidla tak, aby aby  Český Movember byl nedílnou součástí celosvětové kampaně a prostředky putovaly na globální výzkum rakoviny prostaty.  

Každý muž, který chce kampaň podpořit, se prvního listopadu zaregistruje s vyholenou tváří na jejích webových stránkách. Po zbytek měsíce si pak pečlivě pěstují svůj knír jako symbol Movemberu. Každá odpověď na neodvratnou otázku („Co ho to s tím knírem napadlo?“) znamená rozšíření informace o Movemberu, a tedy i rizikách rakoviny prostaty.

V České republice je rakovina prostaty nejčastější formou rakoviny u mužů. V průběhu posledních 38 let se počet nakažených touto nemocí zvýšil šestkrát a počet úmrtí zdvojnásobil. Počet nových pacientů se každým rokem zvyšuje v průměru o 5000. Na rakovinu prostaty zemře ročně 1600 mužů.

Nápad Movemberu poprvé vznikl v roce 2003 u piva v Melbourne v Austrálii. Plán, míněný zpočátku také jako žert, měl vrátit na scénu knír a zároveň udělat něco pro mužské zdraví. V roce 2003 se nevybíraly žádné peníze, ale o rok později již 432 účastníků získalo 55 tisíc dolarů pro australskou nadaci na léčbu prostaty. Od té doby si Movemember našel cestu do Velké Británie, USA, Kanady, na Nový Zéland, Irska, Španělska, Jihoafrické republiky, Holandska, České republiky, Finska, Norska, Dánska a do Belgie.  Loni již tuto akci ve světě podpořilo 447 808 lidí a vybralo se na 55 milionů dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít