Kníry se vrací, pomohou v boji proti rakovině

31. října 2011, 17:59 - Dalibor Dostál
31. října 2011, 17:59

Po celý listopad nebudou kníry pouze svébytnou ozdobou mužů, ale rovněž součástí charitativní kampaně zaměřené na boj s rakovinou prostaty. Právě knír je jejím ústřední motivem a odráží se i v jejím názvu. Ten odkazuje na dvě anglická slova: Mo, což je anglicky knír, a November, tedy listopad, kdy se akce realizuje.

Foto: Movember

Muži, které akce osloví, vyjadřují svoje sympatie ke kampani tím, že si po celý listopad pěstují pod nosem knír, případně nějakou originální variaci na toto téma. Tímto způsobem jednak šíří informaci o závažnosti této choroby a upozorní na důležitost prevence. Projekt, který se jako jeden z mála zabývá zdravím mužů, podpořila i celá řada českých celebrit. Zpěvák a herec Ondřej Brzobohatý, moderátor Vlasta Korec, režisér David Ondříček, muzikant Jan Muchow, kapela Wohnout a další. Muže s knírem podpořila i řada známých žen, například Dara Rolins, Lejla Abbasová, Renata Langmannová, Diana Kobzanová a další. Součástí kampaně je i vybírání finančních prostředků. V případě České republiky poputují všechny prostředky na konto ONKOLOGIE 21.století. Nicméně v v příštích letech chtějí pořadatelé nastavit legilsativní pravidla tak, aby aby  Český Movember byl nedílnou součástí celosvětové kampaně a prostředky putovaly na globální výzkum rakoviny prostaty.  

Každý muž, který chce kampaň podpořit, se prvního listopadu zaregistruje s vyholenou tváří na jejích webových stránkách. Po zbytek měsíce si pak pečlivě pěstují svůj knír jako symbol Movemberu. Každá odpověď na neodvratnou otázku („Co ho to s tím knírem napadlo?“) znamená rozšíření informace o Movemberu, a tedy i rizikách rakoviny prostaty.

V České republice je rakovina prostaty nejčastější formou rakoviny u mužů. V průběhu posledních 38 let se počet nakažených touto nemocí zvýšil šestkrát a počet úmrtí zdvojnásobil. Počet nových pacientů se každým rokem zvyšuje v průměru o 5000. Na rakovinu prostaty zemře ročně 1600 mužů.

Nápad Movemberu poprvé vznikl v roce 2003 u piva v Melbourne v Austrálii. Plán, míněný zpočátku také jako žert, měl vrátit na scénu knír a zároveň udělat něco pro mužské zdraví. V roce 2003 se nevybíraly žádné peníze, ale o rok později již 432 účastníků získalo 55 tisíc dolarů pro australskou nadaci na léčbu prostaty. Od té doby si Movemember našel cestu do Velké Británie, USA, Kanady, na Nový Zéland, Irska, Španělska, Jihoafrické republiky, Holandska, České republiky, Finska, Norska, Dánska a do Belgie.  Loni již tuto akci ve světě podpořilo 447 808 lidí a vybralo se na 55 milionů dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít