Knihkupci se bojí daňové reformy

13. srpna 2007, 00:00 - (pb)
13. srpna 2007, 00:00

Svaz českých knihkupců a nakladatelů má obavy z plánovaného zvýšení DPH na knihy. Tvrdí, že tento krok poškodí český knižní trh. „Vzroste-li DPH, knížky zdraží a v konečném důsledku jich budou zákazníci kupovat méně,“ prohlašuje jeho tajemník Jiří Vedral.

„Většina zemí Evropské unie drží DPH na knihy ve snížených sazbách a Česká republika by měla následovat jejich příkladu,“ domnívá se tajemník svazu.

Zvýšení DPH je součástí balíčku reforem usilujícího o snížení schodku rozpočtu. Občanští demokraté se snaží prosadit myšlenku zvýšení nižší sazby DPH, která se vztahuje i na knihy, ze současných 5 až na 13 procent.

Přestože se pozorovatelé domnívají, že vládní koalice ODS a KDU-ČSL nakonec schválí mírnější variantu reformy, trvá Vedral na tom, že existují návrhy na přesun knih z kategorie s nižší DPH do základní a doplňuje, že toto opatření by zdražilo knihy téměř o 15 procent.

V Evropské unii DPH z knih začíná na nulové sazbě, jak je tomu například ve Velké Británii. V Dánsku si však stát z ceny knihy vezme 25 procent. Ve většině členských zemí je ale DPH čtyři až šest procent.

Spolumajitel a člen správní rady stejnojmenného řetězce knihkupectví Jan Kanzelsberger míní, že zvyšování daní je obecně špatný a v Evropě nepříliš rozšířený postup, a proto je považuje za nevhodný krok. „Na druhou stranu tvrdit, že zvyšování ceny povede k omezování zájmu o knihy, je demagogie. Unás jsou knihy pořád poměrně levné, je krátkozraké tvrdit, že mají stát pár korun,“ dodává Kanzelsberger.

Andreas Kaulfuss, generální ředitel společnosti Euromedia Group, největšího knižního nakladatele v Česku, říká: „Knižní trh považuji za stabilní. Jaký dopad však na dosavadní stabilitu bude mít avízované zvýšení DPH, nedokáži odhadnout.“

Kaulfuss dále připomněl, že toto zvýšení v jiných členských státech, jako je například Slovensko, kde DPH z prodeje knih dosahuje 19 procent, způsobilo nakladatelům a knihkupcům problémy. Ti se museli rozhodnout mezi zvýšením cen knih a hledáním způsobů, jak snížit náklady.

Pozorovatelé míní, že díky osmi tisícovkám nakladatelů, z nichž více než 500 vydalo v loňském roce alespoň jeden titul, panuje na českém trhu silná konkurence. Odhadují proto, že spíše než zvyšovat ceny se budou nakladatelé snažit najít možnosti, jak zredukovat náklady, aby si tak udrželi české, na cenu orientované zákazníky.

|DPH NA KNIHY V ZEMÍCH EU** Belgie 6 % Bulharsko 0 % Česká republika 5 % Dánsko 25 % Estonsko 5 % Finsko 8 % Francie 5,5 % Irsko 0 % Itálie 4 % Kypr 5 % Lotyšsko 5 % Litva 5 % Lucembursko 3 % Maďarsko 5 % Německo 7 % Nizozemí 6 % Rakousko 10 % Rumunsko 0 % Slovensko 19 % Slovinsko 8,5 % Velká Británie 0 % |

Pramen: SČKN

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít