Knihkupci se bojí daňové reformy

13. srpna 2007, 00:00 - (pb)
13. srpna 2007, 00:00

Svaz českých knihkupců a nakladatelů má obavy z plánovaného zvýšení DPH na knihy. Tvrdí, že tento krok poškodí český knižní trh. „Vzroste-li DPH, knížky zdraží a v konečném důsledku jich budou zákazníci kupovat méně,“ prohlašuje jeho tajemník Jiří Vedral.

„Většina zemí Evropské unie drží DPH na knihy ve snížených sazbách a Česká republika by měla následovat jejich příkladu,“ domnívá se tajemník svazu.

Zvýšení DPH je součástí balíčku reforem usilujícího o snížení schodku rozpočtu. Občanští demokraté se snaží prosadit myšlenku zvýšení nižší sazby DPH, která se vztahuje i na knihy, ze současných 5 až na 13 procent.

Přestože se pozorovatelé domnívají, že vládní koalice ODS a KDU-ČSL nakonec schválí mírnější variantu reformy, trvá Vedral na tom, že existují návrhy na přesun knih z kategorie s nižší DPH do základní a doplňuje, že toto opatření by zdražilo knihy téměř o 15 procent.

V Evropské unii DPH z knih začíná na nulové sazbě, jak je tomu například ve Velké Británii. V Dánsku si však stát z ceny knihy vezme 25 procent. Ve většině členských zemí je ale DPH čtyři až šest procent.

Spolumajitel a člen správní rady stejnojmenného řetězce knihkupectví Jan Kanzelsberger míní, že zvyšování daní je obecně špatný a v Evropě nepříliš rozšířený postup, a proto je považuje za nevhodný krok. „Na druhou stranu tvrdit, že zvyšování ceny povede k omezování zájmu o knihy, je demagogie. Unás jsou knihy pořád poměrně levné, je krátkozraké tvrdit, že mají stát pár korun,“ dodává Kanzelsberger.

Andreas Kaulfuss, generální ředitel společnosti Euromedia Group, největšího knižního nakladatele v Česku, říká: „Knižní trh považuji za stabilní. Jaký dopad však na dosavadní stabilitu bude mít avízované zvýšení DPH, nedokáži odhadnout.“

Kaulfuss dále připomněl, že toto zvýšení v jiných členských státech, jako je například Slovensko, kde DPH z prodeje knih dosahuje 19 procent, způsobilo nakladatelům a knihkupcům problémy. Ti se museli rozhodnout mezi zvýšením cen knih a hledáním způsobů, jak snížit náklady.

Pozorovatelé míní, že díky osmi tisícovkám nakladatelů, z nichž více než 500 vydalo v loňském roce alespoň jeden titul, panuje na českém trhu silná konkurence. Odhadují proto, že spíše než zvyšovat ceny se budou nakladatelé snažit najít možnosti, jak zredukovat náklady, aby si tak udrželi české, na cenu orientované zákazníky.

|DPH NA KNIHY V ZEMÍCH EU** Belgie 6 % Bulharsko 0 % Česká republika 5 % Dánsko 25 % Estonsko 5 % Finsko 8 % Francie 5,5 % Irsko 0 % Itálie 4 % Kypr 5 % Lotyšsko 5 % Litva 5 % Lucembursko 3 % Maďarsko 5 % Německo 7 % Nizozemí 6 % Rakousko 10 % Rumunsko 0 % Slovensko 19 % Slovinsko 8,5 % Velká Británie 0 % |

Pramen: SČKN

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít