Knihkupci se bojí daňové reformy

13. srpna 2007, 00:00 - (pb)
13. srpna 2007, 00:00

Svaz českých knihkupců a nakladatelů má obavy z plánovaného zvýšení DPH na knihy. Tvrdí, že tento krok poškodí český knižní trh. „Vzroste-li DPH, knížky zdraží a v konečném důsledku jich budou zákazníci kupovat méně,“ prohlašuje jeho tajemník Jiří Vedral.

„Většina zemí Evropské unie drží DPH na knihy ve snížených sazbách a Česká republika by měla následovat jejich příkladu,“ domnívá se tajemník svazu.

Zvýšení DPH je součástí balíčku reforem usilujícího o snížení schodku rozpočtu. Občanští demokraté se snaží prosadit myšlenku zvýšení nižší sazby DPH, která se vztahuje i na knihy, ze současných 5 až na 13 procent.

Přestože se pozorovatelé domnívají, že vládní koalice ODS a KDU-ČSL nakonec schválí mírnější variantu reformy, trvá Vedral na tom, že existují návrhy na přesun knih z kategorie s nižší DPH do základní a doplňuje, že toto opatření by zdražilo knihy téměř o 15 procent.

V Evropské unii DPH z knih začíná na nulové sazbě, jak je tomu například ve Velké Británii. V Dánsku si však stát z ceny knihy vezme 25 procent. Ve většině členských zemí je ale DPH čtyři až šest procent.

Spolumajitel a člen správní rady stejnojmenného řetězce knihkupectví Jan Kanzelsberger míní, že zvyšování daní je obecně špatný a v Evropě nepříliš rozšířený postup, a proto je považuje za nevhodný krok. „Na druhou stranu tvrdit, že zvyšování ceny povede k omezování zájmu o knihy, je demagogie. Unás jsou knihy pořád poměrně levné, je krátkozraké tvrdit, že mají stát pár korun,“ dodává Kanzelsberger.

Andreas Kaulfuss, generální ředitel společnosti Euromedia Group, největšího knižního nakladatele v Česku, říká: „Knižní trh považuji za stabilní. Jaký dopad však na dosavadní stabilitu bude mít avízované zvýšení DPH, nedokáži odhadnout.“

Kaulfuss dále připomněl, že toto zvýšení v jiných členských státech, jako je například Slovensko, kde DPH z prodeje knih dosahuje 19 procent, způsobilo nakladatelům a knihkupcům problémy. Ti se museli rozhodnout mezi zvýšením cen knih a hledáním způsobů, jak snížit náklady.

Pozorovatelé míní, že díky osmi tisícovkám nakladatelů, z nichž více než 500 vydalo v loňském roce alespoň jeden titul, panuje na českém trhu silná konkurence. Odhadují proto, že spíše než zvyšovat ceny se budou nakladatelé snažit najít možnosti, jak zredukovat náklady, aby si tak udrželi české, na cenu orientované zákazníky.

|DPH NA KNIHY V ZEMÍCH EU** Belgie 6 % Bulharsko 0 % Česká republika 5 % Dánsko 25 % Estonsko 5 % Finsko 8 % Francie 5,5 % Irsko 0 % Itálie 4 % Kypr 5 % Lotyšsko 5 % Litva 5 % Lucembursko 3 % Maďarsko 5 % Německo 7 % Nizozemí 6 % Rakousko 10 % Rumunsko 0 % Slovensko 19 % Slovinsko 8,5 % Velká Británie 0 % |

Pramen: SČKN

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít