Article, show

Klokaní miliony

08. dubna 2011, 16:59 - Ondřej Hergesell
08. dubna 2011, 16:59

Bohemians 1905 musí do konkurzu vrátit práva na lukrativní fotbalisty – reprezentanty

Kauza tří fotbalových Bohemek se po šesti letech sporů začíná alespoň trochu rozmotávat. První dubnový den totiž Městský soud v Praze rozhodl, že klub Bohemians 1905, v současnosti hrající 1. ligu, získal nástupnická práva po zkrachovalých FC Bohemians Praha neprávem. Poražený klub ihned oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá k Vrchnímu soudu, ale již nyní je jisté, že takzvaná fanouškovská Bohemka čelí velkému problému. Konkurzní správce zkrachovalých FC Bohemians totiž požaduje nejen navrácení práv k hráčům a soutěžím, kromě jiného na lukrativní fotbalisty Morávka a Kadlece, ale zároveň uplatňuje škodu ve výši 21 milionů korun. Celkově by klub Bohemians 1905 mohl přijít o sumu blížící se stovce milionů korun.

Junioři za hubičku

Podstatou celého sporu je krach FC Bohemians Praha, tehdy jediného fotbalového klubu v Česku využívající název Bohemians (dnes jsou již tři). Na přelomu let 2004 a 2005 upadl klub, majoritně vlastněný podnikatelem Michalem Vejsadou a s dluhy odhadovanými na 35 až 40 milionů korun, do konkurzu. V dubnu roku 2005 pak nově založený klub AFK Vršovice, dnes vystupující pod názvem Bohemians 1905, odkoupil z konkurzní podstaty část aktiv zkrachovalé Bohemky (EURO 25/2010).
Tehdejší správce konkurzní podstaty Vladimír Huml prodal „nové Bohemce“ za přibližně 1,5 milionu korun lukrativní aktiva – práva k soutěžím v Českomoravském fotbalovém svazu (ČMFS), a především práva na celou mládežnickou základnu, čítající zhruba pět stovek nadějných fotbalistů. Vejsada dnes tvrdí, že jen podle tabulek ČMFS měli junioři hodnotu přinejmenším dvanáct milionů korun. Vše následně stvrdil fotbalový svaz, který uznal Bohemians 1905 jako nástupce zkrachovalé Bohemky, a dokonce klubu přidělil registrační číslo původního týmu.

Třetí správce úřaduje

Proti tomu se začal bouřit nejen Vejsada, ale i v pořadí třetí konkurzní správce Jan Draslar. Rozhořelo se několik sporů jak na půdě ČMFS, tak i u klasického soudu a situace se ještě zkomplikovala vstupem třetího klokana „na scénu“, tedy klubu FC Střížkov Praha. Ten patří podnikateli Karlu Kaprovi, který si od tělovýchovné jednoty TJ Bohemians (hlavního vlastníka ochranné známky) pronajal název a logo s klokanem, a přejmenoval se na FK Bohemians Praha. Jako klíčové z hlediska budoucího vývoje se ukázalo rozhodnutí správce Draslara, který do konkurzní podstaty zpětně zapsal práva k hráčům a soutěžím a po Bohemians 1905 začal vymáhat přibližně 17milionovou sumu jako odškodnění za neoprávněné nakládání s majetkem. Loni v květnu soud uložil „fanouškovské Bohemce“ povinnost zaplatit tuto sumu, načež klub podal vylučovací žalobu, přesněji tedy žalobu na vyloučení majetkových hodnot z konkurzní podstaty úpadce, kterou na konci předminulého týdne Městský soud v Praze zamítl.

Zpátky do konkurzní podstaty

„K datu prodeje majetku FC Bohemians Praha neexistoval řádný soupis majetku, pouhý výpis hráčů od ČMFS za to nelze považovat. Vzhledem k tomu nebyl původní konkurzní správce (Vladimír Huml – pozn. red.) oprávněn takový majetek prodat. Smlouva o prodeji je tedy neplatná nejen pro neexistenci soupisu, ale i proto, že byl prodán samostatnou smlouvou, k čemuž nebyl vydán souhlas konkurzního soudu,“ vysvětluje Vendelín Mihalik, právní zástupce Jana Draslara.
Tisková mluvčí Městského soudu v Praze (MS) Martina Lhotáková upozorňuje, že nabude-li rozsudek právní moci, znamená to, že sporná práva jsou v konkurzní podstatě úpadce (tedy FC Bohemians Praha) pojata oprávněně a jedinou osobou oprávněnou s nimi disponovat je správce konkurzní podstaty. „Bohemians 1905 tedy budou muset aktiva, převedená neplatnou smlouvou, vrátit do konkurzu,“ řekla Lhotáková týdeníku EURO. Otázku následné přeregistrace hráčů soud neřešil, tyto záležitosti dle mluvčí MS spadají do působnosti Českomoravského fotbalového svazu. Mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář minulý týden ve středu uvedl, že svaz zatím nebude na rozhodnutí soudu reagovat, neboť není přímým účastníkem tohoto řízení a vyčká na písemné vyhotovení rozsudku.

Zamrzlé miliony

Kauza Bohemians se sice tváří jako fotbalový spor, ale primárně jde o peníze, a rozhodně ne zanedbatelné. Vedle přibližně 21milionové sumy, kterou správce Draslar aktuálně vyžaduje po Bohemians 1905 za neoprávněné nakládání s majetkem, jsou ve hře další desítky milionů za dva nadějné mladíky, dnes již české reprezentanty, Jana Morávka a Václava Kadlece. Prvně jmenovaného prodala fanouškovská Bohemka v létě roku 2009 do německého klubu Schalke 04 za více než dva miliony eur, přičemž Němci se zalekli právních sporů a na účet Bohemians 1905 poslali jen první splátku 300 tisíc eur. Výplatu dalších částek pozastavili do urovnání problému mezi klokany. Vedle těchto „zamrzlých“ více než 50 milionů si konkurzní správce Draslar brousí zuby na budoucí provizi z přestupu Václava Kadlece do zahraničí. Předloňský prodej z Bohemians 1905 do Sparty totiž obsahuje i dodatek, podle kterého klokani inkasují 20 procent ze sumy, kterou Letenští obdrží po Kadlecově odchodu do ciziny. Odhadem by se mohlo jednat přibližně o 20 milionů korun, které Bohemka získá – ať jedna nebo druhá. Celkově je tedy ve hře téměř sto milionů korun, současných i budoucích, o které mohou Bohemians 1905 přijít, pokud neuspějí s odvoláním u Vrchní soudu v Praze. Ani současná vyhrocená situace však nepřiměla majoritního vlastníka fanouškovské Bohemky, společnost CIFI Football, uvažovat o řešení smírem, tedy dohodou s Draslarem a Vejsadou, jakožto majoritním vlastníkem FC Bohemians Praha. „Rozhodnutí Městského soudu je prvoinstanční, proto jej nemůžeme považovat za konečné, a je nutné počkat na finální verdikt soudu. Veškeré záležitosti ohledně strategie a dalšího postupu bude řešit představenstvo klubu,“ řekl týdeníku EURO Ondřej Oravec ze společnosti CTY Group, pod kterou CIFI Football patří.
Přitom o dohodu všech zainteresovaných stran se snaží jak ČMFS, především místopředseda Jindřich Rajchl, tak i Vejsada. „Pohledávky FC Bohemians Praha v současnosti výrazně převyšují závazky. Kdyby všechny subjekty uzavřely dohodu, musí Schalke uvolnit zbývající peníze, ty bohatě postačí na uspokojení věřitelů a celá kauza skončí,“ tvrdí Vejsada.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít