Klipy prezidentských kandidátů jsou pro experty zklamáním

29. prosince 2012, 19:33 - čtk
29. prosince 2012, 19:33

Víceméně kriticky ohodnotili oslovení mediální experti oficiální spoty devíti prezidentských kandidátů, které začala vysílat Česká televize na svém zpravodajském kanálu ČT24. Politologovi Zdeňku Zbořilovi celkově spoty připadaly kultivovanější, než třeba podobné výtvory před sněmovními volbami.

Profesor Jan Jirák z Centra pro mediální studia řekl, že spoty jsou prázdné a bez nápadu a je na nich vidět, že nejsou důležitou částí volební kampaně. „Je znát, že jsou dělané z povinnosti,“ míní Jirák.

„Použité postupy jsou bez nápadu, jakoby všechny spoty dělala jedna agentura,“ dodal Jirák. Není mu jasné, proč se ve spotech objevuje třeba téma sportu, jako je tomu u bývalého úřednického premiéra Jana Fischera.

Až na dvě výjimky jsou klipy zklamáním pro Daniela Köppla, šéfredaktora týdeníku Marketing&Media. Zaujaly ho jen spoty bývalého premiéra Miloše Zemana a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera. U Zemana se mu líbí promyšlený postup ve stylu „se mnou bude dobře“, spoty Dienstbiera jsou podle něj sice trochu patetické, ale současně i nejvíc civilní.

Zbořila překvapilo, že straničtí kandidáti, s výjimkou Dienstbiera, nemají ve svých spotech žádné kolegy ze stran, jejichž zákonodárci je nominovali. „Nedovolili jim vystoupit. Ukazuje se, že se prezidentští kandidáti obávají toho, že by je měli představovat zástupci strany,“ uvedl. Například místopředseda Senátu a kandidát ODS Přemysl Sobotka vystupuje ve svém spotu zcela sám. Zbořila v pozitivním slova smyslu zaujal také Zemanův klip a ze skupiny ženských kandidátek se mu líbil spot europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL).

Poněkud nešťastné a ne úplně důvěryhodné připadá Zbořilovi využívání sportovců a umělců, jako to je například v klipu šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Zbořil míní, že ministr zahraničí to alespoň „zachraňuje“ svým charismatem. Umělec Vladimír Franz patrně udělal to nejlepší, co mohl, když ve spotu nemluvil, míní Zbořil.

Podle něj byl nejméně působivý Fischerův spot. Ten se nezamlouval ani Köpplovi, protože tento styl může podle něj působit možná jen v USA.

Köppl podrobil větší kritice i spoty Roithové a herečky Táni Fischerové, které jakoby se podle něj vrátily do 90 let. Vidí u nich zcela nevyužitý potenciál. Zbořilovi připadá zvláštní, že někteří kandidáti, jako třeba šéfka Suverenity Jana Bobošíková, mluví jen o sobě a nijak se neobrací k voličům.

Köppl celkově vnímá spoty s rozpaky. Jsou podle něj jako celá prezidentská volba - nikdo vlastně neví, proč to celé.

První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna. V následujících dnech se budou klipy objevovat v ČT. Spoty pro voliče začne vysílat i Český rozhlas.


Čtěte také:

Prezidentská volební kampaň graduje: spoty kandidátů ode dneška vysílá ČT

Okamurovu ústavní stížnost dostane na starost Rychetský

Zeman dohnal Fischera. Šance na vítězství v prvním kole volby jsou vyrovnané


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít