Klimatizace pro kancelář

12. července 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
12. července 2004, 00:00

Správná teplota místnosti má velký vliv na pracovní výkon zaměstnanců. Podle řady výzkumů by se měla celoročně pohybovat kolem 20 °C. Teplotní regulace v létě s využitím klimatizace se však dlouho považovala za zbytečný luxus.

Správná teplota místnosti má velký vliv na pracovní výkon zaměstnanců. Podle řady výzkumů by se měla celoročně pohybovat kolem 20 °C. Teplotní regulace v létě s využitím klimatizace se však dlouho považovala za zbytečný luxus.

V zahraničí jsou klimatizační jednotky již dlouhou dobu standardním vybavením kanceláří. U nás se začaly prosazovat až poté, co do České republiky zamířili zástupci cizích firem.

Nově stavěné administrativní budovy dnes už s klimatizací počítají. Problém nastává ve starších budovách, kde si vybudování klimatizace žádá větší či menší stavební úpravy. Na trhu ale existuje několik druhů klimatizačních jednotek, které se dají přizpůsobit daným prostorám.

PEVNÁ, NEBO MOBILNÍ?

Podle architekta Karla Urbana, který se zabývá navrhováním vnitřního uspořádání kanceláří, je nejnešťastnějším řešením koupit v hypermarketu nejlevnější klimatizaci a čekat od ní, že zajistí příjemné klima.

„Obecně lze říci, že klimatizaci je možné zavést prakticky v každé kanceláři, je však třeba vybrat odpovídající typ a správně ho nainstalovat,“ říká Urban. Důležitým kritériem pro výběr vhodné klimatizace je zejména počet lidí, kteří se v kanceláři pohybují, i počet elektrických přístrojů, které mohou vzduch v kanceláři ohřívat (zejména počítače a jejich příslušenství). Velkou roli hraje i poloha kanceláře, její rozměry a zastínění proti přímému slunci.

PEVNÁ JE ÚČINNĚJŠÍ

Základní dělení klimatizačních jednotek dostupných na českém trhu je na pevné a mobilní. Pevné klimatizační jednotky jsou, pokud jde o jejich funkci, účinnější, jejich zabudování však nemusí být zrovna snadné, zejména ve starších administrativních budovách. V takových případech je možné použít mobilní klimatizaci, která je poměrně univerzální a umožňuje snadné přemístění podle potřeby z jedné kanceláře do druhé.

Nejpoužívanějším druhem pevné klimatizace u nás je chladicí systém Split, který vedle ochlazování vzduchu obvykle

umožňuje i jeho filtraci a zvlhčování. Tyto jednotky mají vysokou účinnost, jejich nevýhodou je, že vzduch pouze cirkulují, ale nevyměňují. Okenní klimatizační jednotky namontované na okenní rámy nasávají vzduch zvenčí, čímž provádějí i jeho výměnu v místnosti. V českých kancelářích se moc nepoužívají.

Mobilní klimatizační jednotky jsou k dostání v celé řadě variant, některé se svým výkonem i funkcemi blíží parametrům pevných klimatizací. Ve srovnání s pevnými jednotkami jsou poněkud hlučnější.

KLIMATIZACE UMÍ I TOPIT Nejen pro kanceláře jsou využitelné klimatizační jednotky, které umí vzduch i ohřívat. Nepředpokládá se sice, že by plně nahradily jiné zdroje tepla, mohou se však hodit například v chladných dnech mimo topnou sezónu na mírné ohřátí vzduchu v místnosti. Cena těchto jednotek závisí na jejich výkonu a počtu funkcí. Zatímco jednoduché mobilní klimatizační jednotky vhodné pro kanceláře se dají sehnat zhruba od 15 tisíc korun, hodnota pevných klimatizačních jednotek začíná na téměř 50ti tisících korunách a u multifunkčních klimatizací se může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Pokud jde o další funkce klimatizačních jednotek, důležité je, aby uměly vzduch čistit, případně zvlhčovat. Samotné ochlazování totiž vzduch výrazně vysušuje, což se může negativně projevit na zdraví lidí v kanceláři. Doplňkem klimatizace, která neumí vzduch zvlhčovat, by měl být samostatný zvlhčovač. Do některých typů klimatizačních jednotek lze rovněž aplikovat esenciální vonné látky. KLIMATIZACE NENÍ LEDNICE Při použití klimatizace by rozdíl venkovní a vnitřní teploty neměl být nikdy větší než šest až osm stupňů Celsia. Větší rozdíly teploty mohou při přechodu z vnějšího prostředí do vnitřního a opačně způsobovat podchlazení organizmu nebo tepelný šok. Větší rozdíl teploty také organizmus vnímá jako nepříjemný. Asi 30 procent populace z různých důvodů klimatizované prostředí nesnáší vůbec - i při dodržování výše uvedených pravidel se u nich mohou projevit zdravotní problémy. Klimatizace je také poměrně finančně náročná investice nejen pokud jde o její nákup. Zejména pevné jednotky disponují velkým výkonem a tedy nemalou spotřebou energie. V této souvislosti je také dobré připomenout, že klimatizaci by mělo doplnit vhodné zastínění místnosti. VÝHODY A NEVÝHODY KLIMATIZACE**

+ pomáhá zajistit příjemné pracovní prostředí + zajistí optimální teplotu v místnosti po celý rok +napomůže vyššímu pracovnímu výkonu

+ multifunkční klimatizace zajistí i vytápění či filtraci vzduchu

- poměrně vysoká pořizovací cena

- možnost zdravotních potíž

- hlučnost některých jednotek

- složitá montáž pevných jednotek

Druh klimatizace Cena Pozitiva Negativa

Mobilní jednotky 15-25 tisíc Kč levnější cena menší výkon bez nutnosti stav. úprav větší hluk větši mobilita méně funkcí

Okenní jednotky 25-30 tisíc Kč snadná montáž méně funkcí, menší výkon

Pevné jednotky od 50 tisíc Kč vysoký výkon, více funkcí složitá montáž, vysoká cena

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít