Klimatická šance

23. října 2009, 16:26 - Čestmír Klos
23. října 2009, 16:26

Životní prostředí

Česko má potenciál každoročně snižovat emise skleníkových plynů o 28 milionů tun. To představuje zmenšení celkové zátěže o celou pětinu oproti roku 2005. Vyplývá to z aktualizovaného návrhu Politiky ochrany klimatu ČR, který minulý čtvrtek představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Podle podmínek Kjótského protokolu by v roce 2020 byly české emise dokonce až o 40 procent nižší než ve výchozím roce 1990. Nejpřekvapivějším zjištěním je to, že těchto žádoucích hodnot lze dosáhnout za přijatelných ekonomických nákladů a bez potřeby budovat nové jaderné zdroje.
V tom se politika ochrany klimatu dost výrazně liší od dříve zveřejněné energetické politiky, která nejenže na výstavbě nových jaderných elektráren stojí, ale dokonce počítá s prolomením těžebních limitů, chráněných od roku 1991 vládním usnesením. Zvýšení těžby uhlí by ovšem bylo proti duchu snižování emisí, čímž by energetická politika ohrožovala nejsledovanější výstup politiky klimatické. Přesto ministr Miko nevnímá návrh svého dokumentu konfrontačně. Spoléhá na to, že mnohá místa střetů vyřeší už meziresortní diskuse. Provázanost tematiky obou návrhů je tak zřetelná, že si Miko vůbec nepřipouští, že by o nich vláda mohla jednat odděleně. Na návrhu ministerstva průmyslu oceňuje Miko hledání české soběstačnosti ve využití zdrojů. Naproti tomu jeho ministerstvo předkládá koncept maximalizace úspor emisí. Kdyby tyto záměry měly jít proti sobě, bylo by to pro Česko kontraproduktivní. „Česká republika má historickou možnost vydat se cestou k efektivní ekonomice s nízkou spotřebou energií a především fosilních paliv. Pokud tuto možnost promarníme, může se velmi brzy stát, že si to budeme hořce vyčítat,“ připomněl Miko.
Optimistický pohled na celkové úspory emisí okamžitě utrpí, přepočítáme-li je na obyvatele. Česká republika za rok vyprodukuje čtrnáct tun skleníkových plynů na občana. To je dvaapůlkrát více než nejčastěji citovaný znečišťovatel – Čína. Česko přetrumflo evropský průměr o 35 procent!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start…
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Technologie
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít