Klienty paragrafy nezatěžujeme

30. června 2009, 13:53 - Eva Jarešová
30. června 2009, 13:53

Vladimírou Glatzovou

Když právnička Vladimíra Glatzová vzpomíná na své porevoluční začátky, vybavuje se jí především to, jak se až v zahraničí učila tržní principy. „Nás ve škole vedli jen k tomu, abychom měli důkladně nastudovanou teorii,“ říká. „Klienti ale chtějí řešení, na teorii a paragrafy není nikdo zvědavý,“ je přesvědčena zakladatelka společnosti Glatzová & Co. Její firma byla nedávno v Londýně vyhodnocena jako nejlepší domácí advokátní kancelář v Česku. Renomovaná agentura Chambers Partners jí udělila ocenění Chambers Europe Awards for Excellence 2009.

EURO: Jak pociťuje vaše advokátní kancelář dopady finanční krize? GLATZOVÁ: Zatím jen minimálně. Ještě ale samozřejmě nejsme na konci. Spíš je vidět změna ve struktuře práce. Díky tomu, že nejsme úzce zaměření na jednu oblast, máme možnost vyplnit výpadky v jedné právní oblasti jinou činností. Když ubude akvizic a fúzí, přibude restrukturalizací, insolvencí a soudních sporů. Je i více práce z oblasti pracovního práva. Práce se spíš přelévá z jedné oblasti do druhé.

EURO: Změní se podle vás český advokátní trh? GLATZOVÁ: Myslím, že ovlivní zejména zahraniční kanceláře, jež od počátku roku výrazně snižují stavy. Je možné, že se z českého trhu i některé další stáhnou, to je obecný dlouhodobý trend. Začínají pod drobnohledem sledovat, co se jim opravdu vyplácí, kde být, a kde ne. Česko je relativně malý trh a velké zahraniční kanceláře se vracejí k modelu spolupráce na „best friend basis“. Mít v každé zemi jednu až dvě kanceláře, s nimiž v případě potřeby spolupracují, je někdy efektivnější než vlastní pobočka.

EURO: Myslíte, že dojde ke zmenšení „advokátek“, jak globálně, tak i v Česku? GLATZOVÁ: Londýnské megakanceláře, které mají tisíce právníků, existovat nepřestanou. Své stavy sníží řádově o deset dvacet procent. Nedojde ale k tomu, že by se trh úplně rozložil. V Česku je situace trochu jiná. Velikost advokátní kanceláře je daná i dobou její existence. Uplynulo zhruba 18 let od chvíle, kdy se po revoluci mohlo začít, a je určitá mez, kam až za tu dobu můžete vyrůst. Kdo vyroste příliš rychle, neudrží kvalitu.

EURO: Těsně po revoluci jste odešla studovat a pracovat do Londýna a pak do Frankfurtu, žila jste i v Paříži. V čem byla vaše startovní čára jinde oproti dnešním absolventům? GLATZOVÁ: Úplně ve všem. Především jsme neměli tušení o tržních principech. Takže jsem s obdivem a široce otevřenýma očima sledovala, jak v Londýně posuzují záležitosti pragmaticky a berou v úvahu komerční hledisko. My jsme byli vedení k tomu, abychom měli důkladně nastudovanou teorii, ale nikdo nás neučil brát v úvahu, jaké budou mít naše rady ekonomické dopady.

EURO: Jak hodnotíte úroveň dnešních absolventů práv, kteří se k vám hlásí? GLATZOVÁ: Dnešní mladí lidé už sice stačili tržní principy jakž takž nasát, ale pořád je vychovali učitelé a rodiče, kteří vyrostli za totality. Jsou ale podstatně lepší než ti, již se hlásili před deseti lety. To je dáno i tím, že naše kancelář v mezidobí získala reputaci a hlásí se k nám nejlepších deset procent absolventů. V posledních pěti letech k nám ale proniká jiný fenomén, který je ve světě někdy označován za fenomén „generace X Plus“. Absolventům škol, zejména těm nejlepším, chybí pokora. Chtějí zajímavou práci na velkých transakcích, kvalitní vedení ze strany nadřízených, dobré pracovní podmínky, zaměstnanecké výhody, hodně peněz a pracovní dobu od devíti do šesti. Je to odraz rostoucího blahobytu, který západní civilizace v posledních desítkách let prožívala. Snad nás ta finanční krize trochu srovná, abychom se naučili vážit si práce a nemít přemrštěné nároky. Jinak naše civilizace zajde na dekadenci jako Římská říše.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít