Klienti přitvrdili

09. února 2012, 12:48 - Petra Pelantová
09. února 2012, 12:48

...Martinem Kosobudem

ČSOB přišla do Česka s konceptem privátního bankovnictví jako jedna z prvních bank. V současné době je jedničkou na tuzemském trhu, objem spravovaných aktiv ovšem nezveřejňuje. „Máme zhruba pět tisíc klientů s majetkem nad deset milionů korun,“ říká Martin Kosobud, šéf privátních bankéřů ČSOB. Krize prý s majetkem těch nejbohatších příliš nezamávala, tvrdí. Jak ale dodává, jsou více obezřetní a pesimističtější k tomu, jak se budoucí vývoj bude odehrávat.

Jak dopadá evropská dluhová krize na české privátní bankéře? Privátní bankéři ji pociťují zejména při jednání s klienty, změnila se úroveň jejich dialogu. Klienti se stále více vzdělávají v oblasti financí a investic, současně neustále rostou jejich zkušenosti. To s sebou nese větší množství detailnějších dotazů, připomínek či podnětů z jejich strany.

Je to vidět třeba i na tom, jaký objem majetku dávají klienti do správy privátním bankéřům? Nejmovitějších klientů se krize z pohledu jejich majetku a získávání dalších aktiv příliš nedotkla. Lidé jsou spíše více obezřetní, starají se o to, jak se do budoucna zajistit. Stejně jako v minulosti klienti neradi spekulují a neradi vyhledávají agresivní a rizikové investice. S tím rozdílem, že nyní jsou vystrašenější, pesimističtější k tomu, jak se budoucí vývoj bude odehrávat, což má vliv na jejich uvažování. Mnoho klientů je ale ochotno více diskutovat a uvažovat o příležitostech, které aktuálně přicházejí.

Kolik máte nyní bankéřů? V současné době je to kolem stovky a tento počet hodláme držet. Kvalitní privátní bankéř je velmi nedostatkové a ceněné zboží. Nyní je velkou módou soustředit se na byznys privátního bankovnictví, jenže pokud nemáte to nejpodstatnější, což jsou lidé, můžete si o tom nechat jenom zdát.

Myslíte si, že na českém trhu privátního bankovnictví přitvrdil konkurenční boj? Pouze registrujeme, že některé skupiny na trhu se zajímají o vybudování privátního bankovnictví v Česku. Z hlediska konkurenčního boje však nijak necítíme, že by se přitvrdilo. Klienti s námi chtějí spolupracovat dál. Kdo přitvrdil, jsou spíše právě klienti.

Je tedy profese privátního bankéře náročnější? Zcela určitě. Na bankéře začaly být zejména kvůli krizi kladeny enormní nároky při jednáních s klienty. Ne každý může tyto nároky ustát. Odolnost je tudíž více než kdy jindy dost podstatná vlastnost.

O kolik klientů se nyní vaši privátní bankéři starají? Máme zhruba pět tisíc klientů s majetkem nad deset milionů korun.

Máte nějaký plán, jak získávat další klienty? Naším cílem je jednak udržet si současnou klientskou základnu a růst s majetkem klienta. Z hlediska akvizic je naší výhodou fakt, že jsme součástí velké skupiny. Osvědčila se nám spolupráce například s korporátním a firemním segmentem ČSOB nebo se společností Patria Finance. Když například dochází k prodeji firem, snažíme se získané informace využít právě v oblasti akvizic a potenciálním klientům nabídnout naše služby.

Když porovnáte český trh privátního bankovnictví se zahraničím, kde vidíte největší nedostatky? Nejslabší místa jsou asi v oblasti neexistující možnosti správy aktiv pro budoucí generace v podobě institutu svěřeneckých fondů. V tomto smyslu se zatím nedokážeme postarat o velmi bohaté rodiny a myslím si, že čeští klienti by raději hledali tuto službu v Česku než v zahraničí, kde tato možnost existuje.

Jaký je váš názor na svěřenecké fondy, se kterými počítá novela občanského zákoníku? Jsou pro privátní bankovnictví oblastí, kde lze z pohledu byznysu velmi vyrůst? Jednoznačně.

Do čeho v loňském roce bohatí nejvíce investovali? Docházelo k přesunům v portfoliích privátních klientů? K nějakým změnám došlo, klienti v současné době preferují co možná nejkrátkodobější investice. Ať už jsou to spořicí účty nebo státní dluhopisy, kde jasně vidí, kolik dostanou v podobě úrokového výnosu a na jak dlouho investují. Český investor ale stále patří k těm nejkonzervativnějším. Pokud jde o konkrétní investice, úspěch zaznamenaly také korporátní dluhopisy. Velký zájem je o emise společností, jako je například ČEZ, České dráhy či ČD Cargo. Díky Hypoteční bance vydáváme hypoteční zástavní listy, což jsou rovněž instrumenty, které jsou pro klienty privátního bankovnictví velmi čitelné a jednoduché. Úspěch měla i emise českých státních dluhopisů pro domácnosti, kde ČSOB Privátní bankovnictví upsalo téměř stejný objem jako Česká spořitelna a Komerční banka dohromady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít