Klid za pár stokorun ročně

17. září 2007, 10:49 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:49

Proti způsobení škody třetí osobě se lze levně pojistit

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla zná každý. Že se ale lze pojistit proti způsobení škody třetí osobě i v běžném životě, se často zapomíná. Pojištění odpovědnosti je přitom standardní neživotní pojistkou. Můžete si je pořídit buď jako samostatný produkt, případně jako volitelnou součást pojištění domácnosti. V rámci pojištění odpovědnosti existují tři základní kategorie škod – na zdraví, majetku a další majetkové (finanční). Častý je souběh všech tří typů škod najednou. Nevěříte? Uvedu jeden příklad, věřte, že není jen hypotetický. Při zalévání květin spadne jeden květináč z parapetu dolů. Jeho pád poraní chodce na hlavě, čímž vzniká škoda na zdraví. Ošetření sice zaplatí zdravotní pojišťovna, ovšem od vás může žádat bolestné. Pokud by šlo o cizince, kdy by celé ošetření nekryla jeho cestovní pojistka, přibyly by další náklady na ošetření a pobyt v nemocnici. Majetkovou škodu představuje zašpiněný kabát, jehož vyčištění také něco stojí. Dotyčný mohl také v danou chvíli telefonovat mobilem, který mu z leknutí upadl na zem a rozbil se. Opět by náhradu požadoval na vás, respektive na vaší pojišťovně. A protože se zraněný zdržel v nemocnici celý týden na pozorování, zda nemá vnitřní poranění hlavy, nemohl včas zrušit svůj dovolenkový zájezd a musí nyní platit storno poplatek. Ten představuje jinou majetkovou škodu. Platby při takovéto banální nehodě mohou lehce dosáhnout desetitisíců až statisíců. Výhodou pojištění odpovědnosti je i to, že se nevztahuje jen na osobu, která sjednala smlouvu, ale také na takzvané spolupojištěné osoby. Patří sem manžel či manželka (případně druh či družka), děti a zvířata. Sousedovo sklo rozbité při fotbalovém zápase s dětmi ze sousedství patří mezi nejběžnější škodu způsobenou potomky, zašpiněné oblečení kolemjdoucích zase zvířaty. A to v lepším případě, v tom horším je to náhrada bolestného, když váš pes někoho pokouše. Již mnohokrát se potvrdilo, že tento druh pojištění hraje důležitou roli v zabezpečení domácnosti proti živlům (voda, oheň). Může se lehce stát, že bez něj přijdete vlivem neočekávané události o všechno. Když uvážíte, jaké hloupé náhody se mohou stát - opravdu jste ještě nikdy neshodili nic z regálu v obchodě? Jistě mi dáte za pravdu, že těch pár stokorun ročně se vyplatí. Například pojistka odpovědnosti kryjící celoevropsky škody na zdraví až do dvou milionů korun, na majetku do milionu a jiné majetkové do půl milionu, přijde v tuzemských pojišťovnách na přibližně čtyři sta korun ročně, a to bez jakékoli spoluúčasti.

Box1: Modelová pojistka Limit pojistného plnění: 3 500 000 Kč
Škoda na zdraví 2 000 000 Kč
Škoda na věci 1 000 000 Kč
Finanční škoda 500 000 Kč
Spoluúčast: 0 Kč
Pojistné: 410 Kč ročně
Pramen: Česká pojišťovna

BOX 2 Na co se pojištění odpovědnosti také vztahuje • Škody způsobené při vedení domácnosti či vzniklé z provozu jejího zařízení - škody vzniklé sousedům vytopením vodou (netěsnící kohoutky, nepozornost při provozu automatické pračky), požárem (neopatrnost při kouření, při rozdělávání ohně) nebo nevhodně umístěné předměty, o které zakopne návštěva a zraní se. • Škody způsobené při rekreaci, rekreačních sportech a zábavě - veškerá neopatrná jednání při rekreačních sportech, například při lyžování, plavání, skocích do vody. Různé jiné škody způsobené jiným osobám na zdraví či na majetku, například na vybavení ubytovacího zařízení. Škody způsobené na návštěvách, například rozbití nádobí a jiných předmětů, polití koberce kávou, zranění hostitele.
• Škody způsobené pojištěným jako chodcem, cyklistou - dopravní nehody a z nich plynoucí škody na majetku či zdraví způsobené vběhnutím chodce do vozovky, vjetím cyklisty do dráhy vozidla nebo jízdou na kolečkových bruslích. • Škody způsobené pojištěným jako vlastníkem nebo opatrovatelem domácích a drobných hospodářských zvířat - pes se podhrabe pod plotem a zakousne sousedovi slepici, pes roztrhá návštěvě boty (jako kuriozitu možno uvést sežrání cestovního pasu návštěvě - cizinci), pokousání kolemjdoucího psem, zvíře vběhne do silnice a způsobí dopravní nehodu. • Škody způsobené při činnosti, kterou lze svým charakterem považovat za běžnou součást života - shození zboží v samoobsluze, škody způsobené dětmi, například požáry seníků a budov při manipulaci se sirkami či při kouření, náhodné trefy kamením do oken.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít