Klid místo bouře

22. června 2011, 04:07 - Zina Plchová
22. června 2011, 04:07

Bydlím blízko magistrály i blízko tramvajových kolejí. Jsem zvyklá na to, že mě každé ráno budí houkající sanitky proplétající se mezi auty, případně že budík doplní pískot zatáčející tramvaje. Ve čtvrtek mě ovšem vzbudilo úplně něco jiného. Ticho. Žádné sanitky, žádné zácpy a žádné tramvaje.

Foto: Jakub Stadler

Jsem snad na venkově?“ napadlo mě. Ne, byla to Praha, Praha stávkující. Podle hřímajících odborářů a průzkumů veřejného mínění bych přitom čekala úplně jiné ráno. Mělo přijít probuzení plné protestů, troubících aut se zoufalými řidiči, kteří uvízli v živelných blokádách. Ulicemi měly procházet tisíce lidí protestující proti vládě a reformám. Nakonec to ale vypadalo jako víkendové ráno, bez dopravní špičky jen s větším nátřeskem na cyklostezkách.

Jako by odborářům během třídenního odkladu stávky došel dech. Postupně mírnili svou představu o protestu. Pod tlakem jednání se starosty a primátory ustoupili a v Praze, Brně i dalších městech některé spoje hromadné dopravy vyjely. Z blokád nezbylo nic, náměstí, kde se protestovalo, byla poloprázdná a jedno dvě letící rajčata nemohl brát vážně ani Miroslav Kalousek.

Češi se ke stávce postavili po svém. Zachovali zdravý rozum a vymysleli řešení. Ti, kteří mohli, z měst odjeli a prodloužili si víkend. Pokud do práce museli, sedli na kolo a do zaměstnání dojeli s použitím vlastních sil.

Proč protest neoslovil masy? Nad tím teď asi přemýšlí nejeden odborářský boss. Možná chybělo více alternativních návrhů reforem místo neadresné kritiky. Možná bylo i chybou to, že nejelo metro, a lidé, kteří by jinak protest podpořili, nedorazili. Možná je to i z toho důvodu, že Češi nejsou Francouzi.

Pro odborářské šéfy z této zkušenosti plyne jedno poučení. Až jejich další ohlášené protesty zase bude veřejnost podle průzkumů silně podporovat, je potřeba se zeptat, kolik z nich to přijde vyjádřit aktivně. Možná pak budou méně překvapení, že se místo města plného blokád a protestů postarali o klidnou oázu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít