Klíč k úspěchu na Východě

01. června 2012, 14:48 - Hana Čekalová
01. června 2012, 14:48

Rusko je pro investory zemí mnoha příležitostí. Bez pečlivé přípravy a respektování některých specifik ale mohou pohořet

Když v minulém roce naši kolegové v Moskvě a Londýně pomohli uvést ruskou společnost Yandex (známý internetový vyhledávač) na burzu, rovnalo se její úvodní ocenění neuvěřitelnému 500násobku ceny, kterou za ni v roce 2000 zaplatil Baring Vostok Capital Partners, jeden z jejích nejvýznamnějších akcionářů. Nebo když jsme asistovali České exportní bance při financování výstavby nákupního centra v ruské Rjazani, prováděné společností PSJ, jednalo se o velmi komplexní projekt, svou velikostí významný i pro Rusko (projekt je nyní spravován PPF Real Estate). V obou těchto případech jde o velmi úspěšné investice v Rusku. Úspěch ale nepřichází jednoduše. Identifikace a realizace investic, které přinesou nadstandardní zisky, vyžaduje rozmyšlenou investiční strategii, pečlivé strukturování a každodenní monitoring. Zde je několik komerčních a právních tipů, jak dosáhnout úspěchu:

Zacílit na spotřebitele

Většina investorů v Rusku se vyhýbá sektorům se strategickým významem pro stát, například energetice. Namísto toho se zaměřte na investice do středně velkých rostoucích podniků v odvětvích orientovaných na spotřebitele. Vyhnete se tak legislativním restrikcím a zatažení do politiky Kremlu. Mezinárodní firmy totiž často uvádějí nedostatek transparentnosti jako důvod, proč v Rusku neinvestovat. Očekává se, že Rusko se během následujících deseti let stane největším spotřebním trhem v Evropě, a čeští podnikatelé – stejně jako světoví hráči – si nemohou dovolit tento region ignorovat.

Trpělivost s byrokracií

Provádějte důkladné due diligence k včasné identifikaci problémů, které je možné napravit nebo se jim vyhnout. Zajistěte si veškerá povolení či schválení úřadů potřebná pro projekt. Proces získávání povolení je časově náročný a poměrně složitý a podmínky pro získání povolení se v jednotlivých sektorech a pro jednotlivé druhy podnikání mohou výrazně lišit. Nezbytná proto bude asistence lokálního právníka, který zná specifika daného oboru podnikání. V této souvislosti pamatujte na to, že v důsledku březnových voleb dojde ke změnám na všech úřadech, a to včetně úřadů na lokální úrovni.

Nejlépe přes offshore

Investujte prostřednictvím offshorové holdingové společnosti. Díky výhodným daňovým smlouvám s Ruskem jsou častou volbou Kypr, Lucembursko a Nizozemsko. Tyto jurisdikce nabízejí rozvinuté korporátní právo a flexibilní formy obchodních společností. V kombinaci s použitím anglického práva tak zajistíte, že vaše vyjednaná práva budou snáze vymahatelná. Smlouvy uzavřené podle anglického práva nesmějí být samozřejmě v rozporu s jakýmikoli mandatorními ustanoveními místního právního řádu. Například akcionářské smlouvy, dříve neplatné a nevymahatelné, jsou od července 2009 upraveny v ruském právu. Stále se však vedou diskuse, zda by ruské soudy akceptovaly cizí právo či arbitrážní doložku v takových smlouvách.
Řídí-li se vaše smlouvy ruským právem (např. zajišťovací dokumentace), je třeba se obrnit trpělivostí při jejich vyjednávání a angažovat kreativního právníka, neboť ne všechny běžně používané instituty budou v Rusku fungovat (zde lze zmínit subordinaci pohledávek nebo zajištění pohledávek z účtů). V současné době navíc dochází k významnější změně zákona upravujícího zástavní právo, jeho registraci a vymáhání.

Kontrola nutná

Udržujte si kontrolu nad equitní investicí a pečlivě monitorujte použití prostředků při financování. Vyžadujte, aby vámi určená osoba, typicky v roli finančního ředitele nebo finančního kontrolora společnosti, měla podpisová práva k výdajům nad předem dohodnutou mez. Tato kontrola se může překrývat s vašimi právy veta ohledně schvalování obchodního plánu a dalších důležitých rozhodnutí. V případě financování můžete získat kontrolu nad účty a cash flow dlužníka prostřednictvím dohody o převodu peněz z účtu (Соглашение о списании средств с заранее данным акцептом) uzavřenou s bankou dlužníka. Vyjednejte si možnost vyměnit vyšší management. Jako nejzazší řešení tak můžete tlačit na právo vyměnit generálního ředitele a další členy vrcholového managementu v případě, že nebude dosaženo určitých klíčových výkonových ukazatelů. Přestože dosáhnutí takového ujednání bude těžké, může se jednat o nejúčinnější způsob, jak napravit směr nefungující investice.

Pomoc zastupitelství

Využijte podpory, kterou vám poskytne česká ambasáda v Moskvě. Profesionální vedení této ambasády si je vědomo významu ruského trhu pro české exportéry a investory.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít