Klíč k úspěchu na Východě

01. června 2012, 14:48 - Hana Čekalová
01. června 2012, 14:48

Rusko je pro investory zemí mnoha příležitostí. Bez pečlivé přípravy a respektování některých specifik ale mohou pohořet

Když v minulém roce naši kolegové v Moskvě a Londýně pomohli uvést ruskou společnost Yandex (známý internetový vyhledávač) na burzu, rovnalo se její úvodní ocenění neuvěřitelnému 500násobku ceny, kterou za ni v roce 2000 zaplatil Baring Vostok Capital Partners, jeden z jejích nejvýznamnějších akcionářů. Nebo když jsme asistovali České exportní bance při financování výstavby nákupního centra v ruské Rjazani, prováděné společností PSJ, jednalo se o velmi komplexní projekt, svou velikostí významný i pro Rusko (projekt je nyní spravován PPF Real Estate). V obou těchto případech jde o velmi úspěšné investice v Rusku. Úspěch ale nepřichází jednoduše. Identifikace a realizace investic, které přinesou nadstandardní zisky, vyžaduje rozmyšlenou investiční strategii, pečlivé strukturování a každodenní monitoring. Zde je několik komerčních a právních tipů, jak dosáhnout úspěchu:

Zacílit na spotřebitele

Většina investorů v Rusku se vyhýbá sektorům se strategickým významem pro stát, například energetice. Namísto toho se zaměřte na investice do středně velkých rostoucích podniků v odvětvích orientovaných na spotřebitele. Vyhnete se tak legislativním restrikcím a zatažení do politiky Kremlu. Mezinárodní firmy totiž často uvádějí nedostatek transparentnosti jako důvod, proč v Rusku neinvestovat. Očekává se, že Rusko se během následujících deseti let stane největším spotřebním trhem v Evropě, a čeští podnikatelé – stejně jako světoví hráči – si nemohou dovolit tento region ignorovat.

Trpělivost s byrokracií

Provádějte důkladné due diligence k včasné identifikaci problémů, které je možné napravit nebo se jim vyhnout. Zajistěte si veškerá povolení či schválení úřadů potřebná pro projekt. Proces získávání povolení je časově náročný a poměrně složitý a podmínky pro získání povolení se v jednotlivých sektorech a pro jednotlivé druhy podnikání mohou výrazně lišit. Nezbytná proto bude asistence lokálního právníka, který zná specifika daného oboru podnikání. V této souvislosti pamatujte na to, že v důsledku březnových voleb dojde ke změnám na všech úřadech, a to včetně úřadů na lokální úrovni.

Nejlépe přes offshore

Investujte prostřednictvím offshorové holdingové společnosti. Díky výhodným daňovým smlouvám s Ruskem jsou častou volbou Kypr, Lucembursko a Nizozemsko. Tyto jurisdikce nabízejí rozvinuté korporátní právo a flexibilní formy obchodních společností. V kombinaci s použitím anglického práva tak zajistíte, že vaše vyjednaná práva budou snáze vymahatelná. Smlouvy uzavřené podle anglického práva nesmějí být samozřejmě v rozporu s jakýmikoli mandatorními ustanoveními místního právního řádu. Například akcionářské smlouvy, dříve neplatné a nevymahatelné, jsou od července 2009 upraveny v ruském právu. Stále se však vedou diskuse, zda by ruské soudy akceptovaly cizí právo či arbitrážní doložku v takových smlouvách.
Řídí-li se vaše smlouvy ruským právem (např. zajišťovací dokumentace), je třeba se obrnit trpělivostí při jejich vyjednávání a angažovat kreativního právníka, neboť ne všechny běžně používané instituty budou v Rusku fungovat (zde lze zmínit subordinaci pohledávek nebo zajištění pohledávek z účtů). V současné době navíc dochází k významnější změně zákona upravujícího zástavní právo, jeho registraci a vymáhání.

Kontrola nutná

Udržujte si kontrolu nad equitní investicí a pečlivě monitorujte použití prostředků při financování. Vyžadujte, aby vámi určená osoba, typicky v roli finančního ředitele nebo finančního kontrolora společnosti, měla podpisová práva k výdajům nad předem dohodnutou mez. Tato kontrola se může překrývat s vašimi právy veta ohledně schvalování obchodního plánu a dalších důležitých rozhodnutí. V případě financování můžete získat kontrolu nad účty a cash flow dlužníka prostřednictvím dohody o převodu peněz z účtu (Соглашение о списании средств с заранее данным акцептом) uzavřenou s bankou dlužníka. Vyjednejte si možnost vyměnit vyšší management. Jako nejzazší řešení tak můžete tlačit na právo vyměnit generálního ředitele a další členy vrcholového managementu v případě, že nebude dosaženo určitých klíčových výkonových ukazatelů. Přestože dosáhnutí takového ujednání bude těžké, může se jednat o nejúčinnější způsob, jak napravit směr nefungující investice.

Pomoc zastupitelství

Využijte podpory, kterou vám poskytne česká ambasáda v Moskvě. Profesionální vedení této ambasády si je vědomo významu ruského trhu pro české exportéry a investory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít