KLDR: Co s ní?

12. února 2013, 18:06 - ful
12. února 2013, 18:06

Ještě v lednu 2013 se severokorejský diktátor Kim Čong-un tvářil, že chce dobré vztahy s Jižní Koreou a jejími západními spojenci. Kim volal po spojení obou Korejí a připravoval zemi pro zahraniční investice. Dnešní jaderný test ale jeho slova zrovna nepodpořil.

Státní představitelé jsou ve svých reakcích na severokorejský pokusný výbuch nezvykle jednotní. Od USA a Evropy, přes Rusko až po Čínu s testem nikdo nesouhlasí. Írán dokonce vyzval k celosvětovému jadernému odzbrojení.

Na území Severní Koreje se podle odhadů nachází přírodní bohatství za 6 bilionů dolarů, což je jistě pro potenciální investory zajímavé.

V tom, jakým způsobem ale severokorejský jaderný program zastavit, už ale úplná shoda nepanuje. Současná politika Spojených národů spočívá v mezinárodních sankcích vůči KLDR, které mají znesnadňovat režimu život. Podle deníku The New York Times by další sankce a následná destabilizace KLDR vedly ke sjednocení Korejí a ustanovení nového silného spojence USA ve východní Asii. Lze však předpokládat, že by ustavení proamerického režimu na celém Korejském poloostrově nevyhovovalo Číně. Z tohoto důvodu si Číňané podle Timesů nemohou dovolit kritizovat Severní Koreu příliš hlasitě. Ministerstvo zahraničí napsalo na svém webu, že čínská vláda vyjadřuje „zarytý nesouhlas“ s nukleárním testem a „silně nabádá“ KLDR, aby dodržovala svůj závazek atomového odzbrojení.

Zrušení sankcí jako alternetiva

Alternativním řešením korejského problému by mohlo být naopak zrušení sankcí vůči Severní Koreji a následné zahraniční investice do země, jak navrhuje Naomi Rovnicková ze zpravodajského portálu Quartz . „Sankce už odradily západní banky a těžařské firmy od financování zakázek v Severní Koreji“, píše Rovnicková. Dále uvádí příklad Colina McAskilla, londýnského finančního poradce, který se v minulosti pokoušel vytvořit fungující investiční fond, jež by byl zaměřen na Severní Koreu.

McAskill si je jist, že pokud by Spojené státy podporovaly investice do Severní Koreje, země by s jaderným zbrojením přestala. V současné době však zákony Spojených států jakékoli obchody se Severní Koreou zakazují. „Měli jsme v portfoliu mongolskou těžební firmu, která chtěla pracovat v Severní Koreji, západní vedení to ale odmítlo,“ řekl nejmenovaný manažer hedgeového fondu. Podle McAskilla se Američané obávají, že by všechny investice v KLDR nakonec skončily ve zbraních. „Kim Čong-un ale řekl, že se zaměřuje na zlepšování života svého lidu. A jedinou možností, jak toho docílit, je lid nasytit. Kim chce víc investic a konec sankcí,“ řekl Mc Askill.


Čtěte také:

Kimovo jaderné kočkování

Přípravy jaderného testu KLDR jsou v konečné fázi

KLDR test rakety nevyšel, hned po startu se zřítila


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít