Klaus: Zkusme se nekrčit a neschovávat za druhé

05. ledna 2004, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
05. ledna 2004, 00:00

PRVNÍ NOVOROČNÍ PROJEV PREZIDENTA VÁCLAVA KLAUSE NAVAZOVAL PODLE POLITIKŮ A POLITOLOGŮ NA STYL, KTERÝM SE PREZIDENT ŘÍDÍ OD SVÉHO ZVOLENÍ. BYL SROZUMITELNÝ, VĚCNÝ, NADSTRANICKÝ A MÍRNĚ OPTIMISTICKÝ.Většina Klausových kritiků ocenila skutečnost, že projev byl natáčen živě.

PRVNÍ NOVOROČNÍ PROJEV PREZIDENTA VÁCLAVA KLAUSE NAVAZOVAL PODLE POLITIKŮ A POLITOLOGŮ NA STYL, KTERÝM SE PREZIDENT ŘÍDÍ OD SVÉHO ZVOLENÍ. BYL SROZUMITELNÝ, VĚCNÝ, NADSTRANICKÝ A MÍRNĚ OPTIMISTICKÝ.

Většina Klausových kritiků ocenila skutečnost, že projev byl natáčen živě. Jeho obsah však mnohé zklamal, neboť očekávali, že první prezidentovo novoroční vystoupení bude bouřlivé a strhující. Klaus se vyhnul kontroverzním otázkám. Spíše hovořil o pocitech, obavách a nadějích občanů. Nemoralizoval, nefilozofoval, snažil se lidi povzbudit k aktivitě a odpovědnosti za vlastní život. V souvislosti se vstupem do EU apeloval na jejich sebevědomí. Novoroční projev, tak jako i jiná Klausova veřejná vystoupení, se zřejmě zcela záměrně nesl v opačném duchu projevů bývalého prezidenta a letitého rivala Václava Havla. „Byl to velmi srozumitelný, čitelný projev. Bylo tam několik pasáží, které pokládám za velmi silné,“ řekl předseda ODS Mirek Topolánek. „Nebyl plytký a falešný,“ dodal Topolánek v narážce na to, jak hodnotil Klaus první Topolánkův projev v roli předsedy ODS. „Byl to standardní projev prezidenta zaměřený na to, aby uspokojil většinu posluchačů,“ řekl vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš. „Chyběla mi tam myšlenka, která by stála za pozornost,“ dodal. „Byl to svět viděný očima Václava Klause, nebyl to projev prezidenta, který by byl nestranný. Podle mě byl blízký politice ODS,“ prohlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Celkem smířlivý byl ke Klausovi předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. Řeč označil za vyváženou, v níž prezident zachytil „většinu důležitých témat“. Výhrady měl k tomu, že rok 2003 hodnotil Klaus jako rok bez mimořádných událostí, i když voliči řekli ano EU v červnovém referendu. Premiér nesouhlasí ani s Klausovým názorem na české postavení v Unii. Klaus řekl, že vstup do EU bude pro zemi znamenat ztrátu národní suverenity, zároveň zdůraznil, že členství je dobrou šancí a motivací. Místopředseda komunistů Miloslav Ransdorf vnímá letošní projev jako daleko věcnější a klidnější, než byla vystoupení Václava Havla. Nejvíce jej zaujala pasáž, v níž Klaus uvedl, že po bezmála 15 letech života ve svobodném a demokratickém státě by se lidé již neměli vymlouvat na dědictví minulosti. „Prezident Klaus pokračuje v politickém stylu, který si buduje od svého zvolení a úzkostlivě nezmiňuje vlastní podíl na komplikacích dneška,“ řekl Ransdorf. Analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát míní, že hlavním motivem Klausova projevu byla výzva vzít život do vlastních rukou a nespoléhat na ostatní, ať již prezident hovořil o soukromí lidí, problémech společnosti či vstupu do EU. Na rozdíl od Havla mluvil i o naprosto konkrétních věcech a rezortech, jako jsou problémy zdravotnictví či policejní akce. Novinkou podle něj byla i úvodní, hodně „lidská“ část projevu. Za kritický osten vůči ministru vnitra Stanislavu Grossovi je všeobecně považována poznámka o „okázalých“ policejních akcí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít