Klaus spěchat nebude

16. dubna 2010, 14:07 - Petra Pelantová
16. dubna 2010, 14:07

Česká národní banka

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma (49) minulý týden nečekaně rezignoval. Z funkce plánuje odejít na konci června. První muž centrální banky měl původně ve funkci skončit až 12. února příštího roku, tedy po uplynutí svého druhého šestiletého mandátu. V tu dobu končí mandát i dalším třem členům bankovní rady – Pavlovi Řežábkovi, Miroslavu Singerovi a Robertu Holmanovi. Předčasný odchod Tůma vysvětlil tím, že bude pro ČNB lepší, pokud bude výměna guvernéra časově oddělena od střídání ostatních členů bankovní rady. Toto rozhodnutí bylo překvapivé.

Nabídky se pohrnou Jelikož Tůma odchází ke konci června, je jasné, že jeho krok neovlivnila politika. Oznámení rezignace odstartovalo úvahy, zda Tůma nemá políčeno na jiný lukrativní post v bankovním sektoru. Jedna ze spekulací uvádí, že guvernér by mohl nahradit Josefa Tošovského ve funkci šéfa Institutu pro finanční stabilitu (IFS), který spadá pod Banku pro mezinárodní vyrovnávání plateb se sídlem ve Švýcarsku. Tošovský vede IFS od prosince 2000 a letos v prosinci mu končí druhý pětiletý mandát. Právě v prosinci přitom Tůmovi vyprší lhůta, kterou má uvedenou v konkurenční doložce. Podle ní nesmí pět měsíců pracovat na postu, který by přímo kolidoval s činností ČNB. V úvahu však přichází také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), kde už Tůma dříve pracoval. Na konci července se zde uvolní pozice viceguvernéra. Spekuluje se i o postu v Evropské centrální bance.
Guvernér tvrdí, že zatím nemá žádný termín, kdy by měl někde nastoupit. Za dobu působení v ČNB si vybudoval pověst respektovaného experta a je považován za schopného manažera. Časopis Global Finance ho zařadil mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za uplynulý rok. Podle komentátorů tudíž není pochyb o tom, že bude o Tůmu velký zájem.

ZA VŠÍM HLEDEJ PORADCE O tom, že by mohl Tůma skončit ve funkci guvernéra ještě před vypršením mandátu, se mluvilo už loni na podzim v souvislosti s výběrem vhodného kandidáta na post českého eurokomisaře. Byl favoritem premiéra Jana Fischera, jenže Tůma nebyl přijatelný pro ODS. O rok dříve se zase o Tůmovi spekulovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta EBRD.
Tůmova nástupce vybere prezident Václav Klaus. Také v této souvislosti se skloňuje několik jmen. Jde především o dlouholetého Klausova kancléře Jiřího Weigla nebo současné viceguvernéry Singera či Mojmíra Hampla. Ten se stal středem zájmu především kvůli svým kritickým výrokům na adresu Mezinárodního měnového fondu (MMF), které jsou mimochodem podobné s názory Klause. Některé komentáře spekulují, zda se Hampl nechtěl svými výroky při výběru nového guvernéra Klausovi „připomenout“. Není to vyloučené, ale šance mladého Hampla jsou malé.
Jisté ale je, že Tůmovi přišly nedávné výroky viceguvernéra Hampla na adresu MMF pro rakouský deník Der Standard vhod. Jenže Hampl se podobně vyjadřoval již loni v září v rozhovoru pro The New York Times, přesto jeho slova v Česku nikomu nevadila. O to, aby radikální názory Hampla otištěné v Der Standardu pořádně rozvířil český tisk, se prý zasadili poradci premiéra Fischera. Proto se spekuluje o tom, zda by bývalý šéf Českého statistického úřadu, který má s prezidentem Klausem dobré vztahy, nemá po volbách políčeno na post guvernéra ČNB.
Jelikož Klaus nikdy neměl ve zvyku jmenovat nikoho dlouho dopředu, očekává se, že jméno nástupce Tůmy se veřejnost dozví i tentokrát zhruba den předtím, než guvernér z funkce definitivně odejde.

BOX
Odchod po téměř deseti letech Na post guvernéra centrální banky nastoupil Zdeněk Tůma v prosinci 2000. V únoru 2005 mu prezident Václav Klaus prodloužil mandát na další šestileté období. Než se stal prvním mužem ČNB, pracoval jako výkonný ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). V letech 1993 až 1995 Tůma působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít