Klaus spěchat nebude

16. dubna 2010, 14:07 - Petra Pelantová
16. dubna 2010, 14:07

Česká národní banka

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma (49) minulý týden nečekaně rezignoval. Z funkce plánuje odejít na konci června. První muž centrální banky měl původně ve funkci skončit až 12. února příštího roku, tedy po uplynutí svého druhého šestiletého mandátu. V tu dobu končí mandát i dalším třem členům bankovní rady – Pavlovi Řežábkovi, Miroslavu Singerovi a Robertu Holmanovi. Předčasný odchod Tůma vysvětlil tím, že bude pro ČNB lepší, pokud bude výměna guvernéra časově oddělena od střídání ostatních členů bankovní rady. Toto rozhodnutí bylo překvapivé.

Nabídky se pohrnou Jelikož Tůma odchází ke konci června, je jasné, že jeho krok neovlivnila politika. Oznámení rezignace odstartovalo úvahy, zda Tůma nemá políčeno na jiný lukrativní post v bankovním sektoru. Jedna ze spekulací uvádí, že guvernér by mohl nahradit Josefa Tošovského ve funkci šéfa Institutu pro finanční stabilitu (IFS), který spadá pod Banku pro mezinárodní vyrovnávání plateb se sídlem ve Švýcarsku. Tošovský vede IFS od prosince 2000 a letos v prosinci mu končí druhý pětiletý mandát. Právě v prosinci přitom Tůmovi vyprší lhůta, kterou má uvedenou v konkurenční doložce. Podle ní nesmí pět měsíců pracovat na postu, který by přímo kolidoval s činností ČNB. V úvahu však přichází také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), kde už Tůma dříve pracoval. Na konci července se zde uvolní pozice viceguvernéra. Spekuluje se i o postu v Evropské centrální bance.
Guvernér tvrdí, že zatím nemá žádný termín, kdy by měl někde nastoupit. Za dobu působení v ČNB si vybudoval pověst respektovaného experta a je považován za schopného manažera. Časopis Global Finance ho zařadil mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za uplynulý rok. Podle komentátorů tudíž není pochyb o tom, že bude o Tůmu velký zájem.

ZA VŠÍM HLEDEJ PORADCE O tom, že by mohl Tůma skončit ve funkci guvernéra ještě před vypršením mandátu, se mluvilo už loni na podzim v souvislosti s výběrem vhodného kandidáta na post českého eurokomisaře. Byl favoritem premiéra Jana Fischera, jenže Tůma nebyl přijatelný pro ODS. O rok dříve se zase o Tůmovi spekulovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta EBRD.
Tůmova nástupce vybere prezident Václav Klaus. Také v této souvislosti se skloňuje několik jmen. Jde především o dlouholetého Klausova kancléře Jiřího Weigla nebo současné viceguvernéry Singera či Mojmíra Hampla. Ten se stal středem zájmu především kvůli svým kritickým výrokům na adresu Mezinárodního měnového fondu (MMF), které jsou mimochodem podobné s názory Klause. Některé komentáře spekulují, zda se Hampl nechtěl svými výroky při výběru nového guvernéra Klausovi „připomenout“. Není to vyloučené, ale šance mladého Hampla jsou malé.
Jisté ale je, že Tůmovi přišly nedávné výroky viceguvernéra Hampla na adresu MMF pro rakouský deník Der Standard vhod. Jenže Hampl se podobně vyjadřoval již loni v září v rozhovoru pro The New York Times, přesto jeho slova v Česku nikomu nevadila. O to, aby radikální názory Hampla otištěné v Der Standardu pořádně rozvířil český tisk, se prý zasadili poradci premiéra Fischera. Proto se spekuluje o tom, zda by bývalý šéf Českého statistického úřadu, který má s prezidentem Klausem dobré vztahy, nemá po volbách políčeno na post guvernéra ČNB.
Jelikož Klaus nikdy neměl ve zvyku jmenovat nikoho dlouho dopředu, očekává se, že jméno nástupce Tůmy se veřejnost dozví i tentokrát zhruba den předtím, než guvernér z funkce definitivně odejde.

BOX
Odchod po téměř deseti letech Na post guvernéra centrální banky nastoupil Zdeněk Tůma v prosinci 2000. V únoru 2005 mu prezident Václav Klaus prodloužil mandát na další šestileté období. Než se stal prvním mužem ČNB, pracoval jako výkonný ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). V letech 1993 až 1995 Tůma působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 byl hlavním ekonomem Patria Finance.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít