Klaus přibrzdil Rathův nástup

24. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
24. října 2005, 00:00

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ Ještě v polovině minulého týdne se zdálo, že cesta šéfa České lékařské komory Davida Ratha na uvolněný post ministra zdravotnictví je volná. Prezident republiky Václav Klaus jej však odmítl jmenovat kvůli souběhu ministerské funkce s řízením komory.

**MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ

Ještě v polovině minulého týdne se zdálo, že cesta šéfa České lékařské komory Davida Ratha na uvolněný post ministra zdravotnictví je volná. Prezident republiky Václav Klaus jej však odmítl jmenovat kvůli souběhu ministerské funkce s řízením komory.

Premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek oficiálně navrhl Davida Ratha ministrem zdravotnictví a požádal prezidenta republiky Václava Klause, aby nového člena vlády jmenoval. Klaus to však odmítl s tím, že souběh ministerské funkce se řízením České lékařské komory lze chápat jako střet zájmů a porušuje se prý ústavní právo.

„Prezident lékařské komory reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu. Jeho protějškem na straně státu je právě ministr zdravotnictví,“ shrnul Klaus důvody, které ho vedly k odmítnutí Rathova jmenování. Paroubek ale tvrdí, že výkon funkce prezidenta České lékařské komory ničemu nebrání. „Zákony neumožňují prezidentu republiky takový výklad a postup, který zvolil. Je to neuvážené rozhodnutí, které odporuje duchu postavení prezidenta republiky podle ústavy,“ uvedl Paroubek.

Samotný Rath tvrdí, že se místa prezidenta komory vzdát nehodlá. V případě jmenování ministrem je nicméně připraven působení ve vedení komory přerušit.

Vicepremiér Zdeněk Škromach, který je nyní pověřený řízením ministerstva zdravotnictví, reagoval na Klausův krok šalamounsky: Jmenoval Ratha prvním náměstkem ministerstva zdravotnictví s pověřením řídit úřad. Sám premiér Paroubek chce, aby ministerstvo nezůstávalo dlouho bez vedení. Klaus ale podle ústavy není vázán žádnou lhůtou, v níž má ministra jmenovat.

Premiér pokládá Klausovo chování za zahrávání s ústavní krizí. Přitom výhrady proti Rathovi nemá jen prezident Klaus, ale vedle řady lékařů například i koaliční partner sociálních demokratů - lidovci. „Bereme jmenování pana Ratha na vědomí, ale každý člen lékařské komory by měl mít právo vyjádřit se k tomu, že se stává součástí volební kampaně sociální demokracie,“ prohlásil šéf lidovců Miroslav Kalousek.

„David Rath je sedmým ministrem zdravotnictví v řadě, který nastupuje do problematického úřadu bez koncepce a jasné vize reforem. Je jako zimní král. Bojím se, aby po něm nenastala doba temna,“ myslí si stínový ministr zdravotnictví za občanskou demo-, kracii Tomáš Julínek. Bez ohledu na to, zda bude či nebude ministrem, už Rath spřádá své plány na řízení rezortu. chce především ustálit finanční situaci Všeobecné zdravotní pojišťovny, navrhnout změny v organizaci práce nemocnic řízených ministerstvem a vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat, chtěl by také „zachránit základní síť veřejných nemocnic a zabránit krajům v jejím úplném rozkladu“.

O finanční spoluúčasti pacientů Rath zatím neuvažuje, přestože je jejím zastáncem. „Já beru jako zadání program sociální demokracie, kde je napsáno, že v tomto volebním období spoluúčast nebude navyšována,“ řekl.

Lékaři a zdravotní pojišťovny se ale shodují v tom, že nedostane-li nástupce odvolané ministryně Milady Emmerové nové politické zadání, na krizi financování zdravotnictví se nic nezmění. Pouhé dodržení programu sociální demokracie prý změny neumožní.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít