Klaus odmítl jmenovat soudce

04. dubna 2005, 00:00 - admin
04. dubna 2005, 00:00

hlasy čtenářů (reakce na zprávu, že prezident republiky Václav Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů do funkce soudce kvůli tomu, že jsou mladší třiceti let) Tak se nám soudci ozvali, že jim vadí současné právní prostředí, kdy se zákony a předpisy každou chvíli mění a kdy vláda něco slíbí a pak to nesplní.

hlasy čtenářů

(reakce na zprávu, že prezident republiky Václav Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů do funkce soudce kvůli tomu, že jsou mladší třiceti let) Tak se nám soudci ozvali, že jim vadí současné právní prostředí, kdy se zákony a předpisy každou chvíli mění a kdy vláda něco slíbí a pak to nesplní. Bohužel se ozvali až v době, kdy se jich to přímo týká. V jiných případech, trápících podnikatele, se nejenže neozvou, ale často dokonce ochotně šikanují nevědomé lidi za to, že se neorientují v neustálých novelách zákonů. Tak doufejme, že jejich výkřik teď nebude poslední. Když už se od soudců nedočkáme veřejných protestů proti stavu právního prostředí jako celku, tak snad alespoň budou více než dosud soudit na základě citu (podpořeného samozřejmě zákony), než JEN na základě doslovného znění zákona.

JUDr. Lacina

Kdo je blbec, zůstane blbcem i v pětapadesáti. Na té věkové hranici sice něco je, ale proč není i pro jiná povolání? Proč vydáváme řidičáky už osmnáctiletým lidem, kteří jsou evidentně nezralí a mohou někoho na silnici zabít? Proč by i oni nemohli až do třiceti let jezdit někde jen jako asistenti, prostě někde nanečisto… Totéž platí o ředitelích škol nebo o předsedovi vlády… Jako silnější zájem vidím zrychlení dosud velice pomalých soudních řízení. A k tomu nám pomohou jedině noví soudci, i když možná nezkušení. Narozdíl od zmíněných řidičů je nad nimi vždycky ještě někdo, kdo jejich případné omyly napraví.

Houdek, advokát

Zaplatíte i za vlastní obrázek

(reakce na článek z Profitu č. 10/2005 o povinném poplatku za autorská práva z každé kopie a kopírovacího zařízení) Sám zastávám názor, že na kopírce zákazníkům rozmnožím vše a neměl bych nic číst, natož pátrat po původu předlohy. Ale obsluha není stroj, a tak asi na 99 % pozná, je-li dotyčný dokument vhodný k zaplacení práv, či ne. Osobně z devadesáti procent kopíruji pro „normální lidi“ a studenty Tak to pan Pavel bude asi nejlepší český autorskoprávní odborník, gratuluji! V praxi se v některých složitějších případech vedou akademické disputace, dělají se odborné posudky, ale on jenom koukne a je mu jasno. Předpokládám, že pan Pavel vysekne náležitosti autorskoprávní ochrany, jak vyplývají z autorského zákona, kdykoliv klidně i pozpátku.

Vtip vsak spočívá v tom, ze zmiňovaná náhradní autorská odměna se nemá vybírat jenom z rozmnoženin autorských děl. Už proto, ze jde o takzvanou „neadresnou“ odměnu. čtenář Westlake Zákony by měly být srozumitelné (alespoň jejich základní zásady) i pro středoškolsky vzdělaného člověka. Pokud zákonodárci dělají zbytečně složité normy, ať se pak nediví, že jim nikdo nerozumí a nikdo se jimi neřídí, ani kdyby chtěl.

Myslím, že je velice jednoduché rozpoznat (alespoň zhruba), jedná-li se o dílo chráněné autorskými právy. Zápisy ze studentské přednášky nebo vlastní autorská tvorba (například vlastnoručně nakreslený obrázek) to zcela jistě nejsou. Otázkou navíc je, proč vůbec platit autorské poplatky, když si někdo chce pro vlastní potřebu okopírovat třeba pět stran své oblíbené knihy.

No ale chápu, že je jistě jednodušší takto paušálně předem každého trestat za porušování autorských práv, než důsledně pátrat po lidech, kteří na kopírování cizích autorských děl skutečně vydělávají. Navrhuji to rozšířit třeba i na řidiče. Dejte automaticky pokutu každému, kdo vyjede na silnici. Proč si lámat hlavu kontrolou dodržování předpisů!

Vintířy

Foto popis| přednášky, různé smlouvy pro notáře a podobně - tam si přece nikdo nemůže nijaká autorská práva nárokovat! čtenář Pavel

Foto autor| ilustrační foto: Profit - Jiří Př íhonský

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít