Klagenfurt, město ve znamení draka

12. listopadu 2010, 08:16 - Johanka Mrázová
12. listopadu 2010, 08:16

Česky se mu říká Celovec, ale známější je pod jménem Klagenfurt am Wörthersee. Ať mu budete říkat tak či onak, v každém případě je to malebné město v srdci Korutan, které v sobě dovedně snoubí dva rozdílné světy – středoevropský a středomořský. Uprostřed vzdušných arkádových nádvoří můžete totiž snadno zapomenout, že jste stále ještě v Rakousku.

Foto: Wikimedia.org

Klagenfurt (odvozeno z Furt der Klagen čili „brod nářků“) byl založen ve 12. století. Onen zvláštní punc středomořského vzezření dostalo město ale až po požáru v 15. století, kdy se na jeho nové výstavbě podíleli přední italští architekti. Jejich dílo můžete obdivovat dodnes. V centru se nachází přes 50 přístupných arkádových nádvoří, ale za vidění stojí i další památky.

Město na jezeře

Dojem z Klagenfurtu umocňuje hlavně průzračně čisté jezero Wörthersee, jehož vody díky teplým pramenům přesahují teplotu 25 °C a jež se svou rozlohou řadí na páté místo v celém Rakousku. Jezero i jeho okolí dýchají osobitou atmosférou, kterou si prostě musíte zamilovat. Koneckonců zdejší krajina učarovala mnoha známým osobnostem, pozemky na březích jezera jsou velmi lukrativní a nacházejí se tu luxusní vily a hotely.

Wörthersee je s Klagenfurtem spojeno nejen jménem, ale od roku 1588 také vodní stokou s názvem Lendkanal, po které se v turistické sezoně můžete svézt výletní lodí (vyplouvá každé dvě hodiny), v zimě si tu naopak můžete zabruslit. Zimní radovánky si budete užívat také v areálu Schleppe Alm, který je vzdálen od centra města pouhých pár minut.

Jezero k městu neodmyslitelně patří – v létě slouží místním jako obrovské koupaliště, mimochodem zdejší lido patří k největším svého typu v Evropě. Na vodní hladině (i pod ní) se provozují rozličné vodní sporty a samozřejmě nechybí výlety na lodích. Velmi rozšířená je i cykloturistika, k využití se nabízí více než 120 km cyklotras. Kromě cyklistů potkáte na procházce kolem jezera také běžce a bruslaře brázdící zdejší udržované stezky na in-linech.

Klagenfurt
Je to nejjižnější město Rakouska, považuje se za metropoli rakouské spolkové země Korutany. Žije tu téměř 100 tisíc obyvatel. Od Prahy je Klagenfurt vzdálen 376 kilometrů. Město leží u jezera Wörthersee, vlastní tak největší jezerní koupaliště v Evropě. K jezeru vede přímo z centra vodní kanál. V letní sezoně tu vyplouvá ekologická výletní loď každé dvě hodiny. Za zhlédnutí stojí Staré náměstí s radnicí, Dračí kašna nebo barokní farní kostel svatého Jiljí, odkud je krásná vyhlídka na celé město. Jak se tam dostanete Do Klagenfurtu můžete vyrazit autem – nejlepší je trasa přes Brno a Vídeň a dále po dálnici A2. Další pohodlnou možností je vlak. Přímý vlak v kvalitě EC vás na místo určení doveze za 8,5 hodiny. Doporučujeme koupit si dopředu výhodnou jízdenku eTiket, cesta z Prahy do Klagenfurtu vás přijde na 39 eur. Více informací najdete na www.cd.cz v sekci Vlakem do zahraničí. Kde se ubytovat Ve městě si bez problémů najdete takový standard ubytování, který vám bude vyhovovat. Webové stránky turistické centrály nabízejí obsáhlý přehled hotelů a penzionů, ve kterých se v Klagenfurtu můžete ubytovat. Podívejte se na stránky www.klagenfurt-tourismus.at, ubytování si tu můžete rovnou i rezervovat.

Procházka po městě

Prohlídku města můžete začít na Novém náměstí, v jehož středu se nachází velká kašna s bájným drakem Lindwurmem. Náměstí je docela rozlehlé a poměrně živé. Od 20. listopadu se tu konají tradiční adventní trhy, na které jsou místní právem pyšní. Vyhlášené předvánoční trhy si nechá ujít jen málokdo. Navíc jsou vždy doprovázeny mnoha představeními a výstavami.

Z Nového náměstí se můžete vydat po Krammergasse, jedné z nejstarších ulic ve městě, která se v roce 1961 stala zároveň vůbec první pěší zónou v celém Rakousku. Ulice vás přivede na Staré náměstí, které tvoří nejstarší městskou část. Najdete tu výstavní renesanční domy a krásné arkádové dvory. Před Starou radnicí se tyčí sloup sv. Trojice, který netypicky zdobí kříž a půlměsíc. O tyto atributy byl původně morový sloup obohacen po vítězství nad Turky u Vídně (1683).

Nedaleko Starého náměstí se nachází budova zvaná Landhaus. Zasedá tu korutanská zemská vláda, ale turisty sem láká především Erbovní sál, kde je vymalováno 665 erbů korutanských zemských stavů. Zajímavé jsou rovněž fresky na stropě sálu, které se vám mění před očima v závislosti na tom, odkud je zrovna pozorujete.

Vzhůru na výlet

Za návštěvu stojí i barokní farní kostel sv. Jiljí, z jehož věže, vysoké 91 metrů, budete mít celý Klagenfurt jako na dlani. Z dalších církevních památek zmiňme benediktinský kostel Panny Marie nebo katedrálu sv. Petra a Pavla. A když už jsme u těch kostelů – určitě si udělejte i výlet do vesničky Maria Wörth a navštivte zdejší kostel z 9. století, který se tyčí na poloostrůvku vybíhajícím do jezera Wörthersee. Atmosféra je příjemně komorní a výhled nádherný. Ale pokud vám to nestačí a potřebujete ještě větší rozhled, vydejte se na vyhlídkovou věž Pyramidenkogel. Z nejvyššího patra se vám naskytne pohled do kraje z výšky 905 metrů.

Klagenfurt a jeho okolí toho nabízí ještě mnohem více, vřele doporučuji sednout do auta nebo si naplánovat cestu vlakem a vyrazit na prodloužený víkend. Věřím, že nebudete zklamáni. Já rozhodně nebyla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít