Kladivo na živnostníky: drahé pokladny

17. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
17. května 2004, 00:00

CO BY MĚLA UMĚT REGISTRAČNÍ POKLADNA A NA KOLIK PŘIJDE Socialistům se zatím daří tažení za dalším vyprázdněním kapes živnostníků. Vládní návrh zákona o registračních pokladnách totiž ve Sněmovně úspěšně prošel prvním čtením.

CO BY MĚLA UMĚT REGISTRAČNÍ POKLADNA A NA KOLIK PŘIJDE

Socialistům se zatím daří tažení za dalším vyprázdněním kapes živnostníků. Vládní návrh zákona o registračních pokladnách totiž ve Sněmovně úspěšně prošel prvním čtením.

Každá fyzická a právnická osoba, která provozuje na základě živnostenského oprávnění maloobchod nebo hostinskou činnost, bude muset vybavit svou provozovnu minimálně jednou registrační pokladnou. Pokud bude mít v jednom obchodě více prodejních míst, bude muset mít na každém z nich jednu pokladen. Pokladny si tak budou muset pořídit například všichni stánkoví prodejci nebo třeba novinové kiosky. Podnikatelům zatím zbývá na přípravu dostatek času. Registrační pokladny by podle představ poslanců měly zahájit svoji službu začátkem příštího roku. Těžko lze sice nyní poskytnout přesný návod, jakou pokladnu si pořídit a kolik to bude stát, protože zákon ještě mohou poslanci různě upravit. Není však na škodu se již teď podívat na to, co to bude zhruba obnášet.

CO BY MĚLA UMĚT Pokladna musí být viditelně označena jménem, příjmením, popřípadě dodatkem, obchodní firmou nebo jiným názvem firmy, s uvedením adresy bydliště nebo sídla, daňového identifikačního čísla a výrobního čísla registrační pokladny. Musí být opatřena upozorněním pro zákazníka na povinnost obchodníka vystavit za převzatou platbu pokladní blok nebo paragon a předat jej zákazníkovi. Zobrazovací zařízení (obrazovka nebo displej) registrační pokladny musí být snadno viditelné a čitelné z místa zákazníka. Prodávající, který je plátcem daně z přidané hodnoty, musí použít registrační pokladnu, která umožňuje rozlišení plateb za zdanitelná plnění podléhající příslušným sazbám daně z přidané hodnoty, za zdanitelná plnění osvobozená od daně z přidané hodnoty nebo plnění, která předmětem daně z přidané hodnoty nejsou. Žádná státní certifikace pokladen zatím není vyžadována. Provozovatel pokladny by si tedy měl ve vlastním zájmu sám ověřit, že právě ta pokladna, kterou si kupuje, uvedené podmínky splňuje. POČÍTAČ NEBO POKLADNA**

Obecně vzato existují dva modely registračních pokladen. První je klasická pokladna, která je vyrobena pouze pro tuto jedinou funkci. Variantou je pokladna zkonstruovaná na bázi stolního počítače. Klasické pokladny mají několik výhod - jsou snadno ovladatelné a stabilní. Nejsou náchylné k zamrznutí a k problémům vinou chybného softwaru. V jednom přístroji je rovnou zabudována nezbytná tiskárna paragonů a k lepším modelům jdou snadno připojit další zařízení jako je čtečka čárových kódů nebo připojení na centrální počítač. Pokladny postavené ze stolních počítačů nemusí být úplně stabilní a občas může jejich systém „spadnout“, jak to známe z běžného života kancelářských počítačů. Navíc to nejsou nejlevnější výrobky. K samotné ceně počítače je nutné připočítat náklady na další obrazovku, neboť praxe vyžaduje jednu pro pokladní a zákon druhou pro zákazníka, klávesnici na ovládání a samozřejmě licenci na operační program. Z původně levného stroje se může stát rázem drahá pokladna, kterou navíc může kdokoliv neodborným zásahem do softwaru poškodit. Při nákupu pokladny byste si také měli s prodejcem dohodnout, jak se bude řešit aktualizace programů v pokladně, aby bylo vše v souladu se zákonem. Dobrý prodejce by vám měl zaručit buď v rámci záruky zdarma nebo za příplatek, že vám vždy včas vše aktualizuje podle platných norem. Ceny pokladen se liší podle stupně výbavy. Ceny nejlevnějších pokladen začínají na cenách kolem pěti tisíc korun. Jde však o přístroje vhodné do velmi malých provozoven s malým počtem zákazníků, nebo úzkým sortimentem. Například pro novinové stánky. Je na nich sice veliký provoz, ale návrh zákona říká, že pokud prodávané zboží stojí méně než dvacet korun, lze zadávání do pokladny nahradit zaznamenáním jedné souhrnné denní platby. Pokladny se také liší například modelem tiskárny. Některé používají jehličkové, jiné termosublimační tiskárny. Důležitá je také otázka chování kasy v případě výpadku proudu. Lepší pokladny mají v sobě zabudované baterie, které umožňují dlouhý provoz bez elektřiny ze zásuvky. Zákon však tyto věci zatím neupravuje, a tak je na každém, jakou tiskárnu si pořídí. Pokladny pro větší obchody, jako jsou například potravinářské prodejny, stojí od patnácti tisíc korun výše.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít