Kladivo na živnostníky: drahé pokladny

17. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
17. května 2004, 00:00

CO BY MĚLA UMĚT REGISTRAČNÍ POKLADNA A NA KOLIK PŘIJDE Socialistům se zatím daří tažení za dalším vyprázdněním kapes živnostníků. Vládní návrh zákona o registračních pokladnách totiž ve Sněmovně úspěšně prošel prvním čtením.

CO BY MĚLA UMĚT REGISTRAČNÍ POKLADNA A NA KOLIK PŘIJDE

Socialistům se zatím daří tažení za dalším vyprázdněním kapes živnostníků. Vládní návrh zákona o registračních pokladnách totiž ve Sněmovně úspěšně prošel prvním čtením.

Každá fyzická a právnická osoba, která provozuje na základě živnostenského oprávnění maloobchod nebo hostinskou činnost, bude muset vybavit svou provozovnu minimálně jednou registrační pokladnou. Pokud bude mít v jednom obchodě více prodejních míst, bude muset mít na každém z nich jednu pokladen. Pokladny si tak budou muset pořídit například všichni stánkoví prodejci nebo třeba novinové kiosky. Podnikatelům zatím zbývá na přípravu dostatek času. Registrační pokladny by podle představ poslanců měly zahájit svoji službu začátkem příštího roku. Těžko lze sice nyní poskytnout přesný návod, jakou pokladnu si pořídit a kolik to bude stát, protože zákon ještě mohou poslanci různě upravit. Není však na škodu se již teď podívat na to, co to bude zhruba obnášet.

CO BY MĚLA UMĚT Pokladna musí být viditelně označena jménem, příjmením, popřípadě dodatkem, obchodní firmou nebo jiným názvem firmy, s uvedením adresy bydliště nebo sídla, daňového identifikačního čísla a výrobního čísla registrační pokladny. Musí být opatřena upozorněním pro zákazníka na povinnost obchodníka vystavit za převzatou platbu pokladní blok nebo paragon a předat jej zákazníkovi. Zobrazovací zařízení (obrazovka nebo displej) registrační pokladny musí být snadno viditelné a čitelné z místa zákazníka. Prodávající, který je plátcem daně z přidané hodnoty, musí použít registrační pokladnu, která umožňuje rozlišení plateb za zdanitelná plnění podléhající příslušným sazbám daně z přidané hodnoty, za zdanitelná plnění osvobozená od daně z přidané hodnoty nebo plnění, která předmětem daně z přidané hodnoty nejsou. Žádná státní certifikace pokladen zatím není vyžadována. Provozovatel pokladny by si tedy měl ve vlastním zájmu sám ověřit, že právě ta pokladna, kterou si kupuje, uvedené podmínky splňuje. POČÍTAČ NEBO POKLADNA**

Obecně vzato existují dva modely registračních pokladen. První je klasická pokladna, která je vyrobena pouze pro tuto jedinou funkci. Variantou je pokladna zkonstruovaná na bázi stolního počítače. Klasické pokladny mají několik výhod - jsou snadno ovladatelné a stabilní. Nejsou náchylné k zamrznutí a k problémům vinou chybného softwaru. V jednom přístroji je rovnou zabudována nezbytná tiskárna paragonů a k lepším modelům jdou snadno připojit další zařízení jako je čtečka čárových kódů nebo připojení na centrální počítač. Pokladny postavené ze stolních počítačů nemusí být úplně stabilní a občas může jejich systém „spadnout“, jak to známe z běžného života kancelářských počítačů. Navíc to nejsou nejlevnější výrobky. K samotné ceně počítače je nutné připočítat náklady na další obrazovku, neboť praxe vyžaduje jednu pro pokladní a zákon druhou pro zákazníka, klávesnici na ovládání a samozřejmě licenci na operační program. Z původně levného stroje se může stát rázem drahá pokladna, kterou navíc může kdokoliv neodborným zásahem do softwaru poškodit. Při nákupu pokladny byste si také měli s prodejcem dohodnout, jak se bude řešit aktualizace programů v pokladně, aby bylo vše v souladu se zákonem. Dobrý prodejce by vám měl zaručit buď v rámci záruky zdarma nebo za příplatek, že vám vždy včas vše aktualizuje podle platných norem. Ceny pokladen se liší podle stupně výbavy. Ceny nejlevnějších pokladen začínají na cenách kolem pěti tisíc korun. Jde však o přístroje vhodné do velmi malých provozoven s malým počtem zákazníků, nebo úzkým sortimentem. Například pro novinové stánky. Je na nich sice veliký provoz, ale návrh zákona říká, že pokud prodávané zboží stojí méně než dvacet korun, lze zadávání do pokladny nahradit zaznamenáním jedné souhrnné denní platby. Pokladny se také liší například modelem tiskárny. Některé používají jehličkové, jiné termosublimační tiskárny. Důležitá je také otázka chování kasy v případě výpadku proudu. Lepší pokladny mají v sobě zabudované baterie, které umožňují dlouhý provoz bez elektřiny ze zásuvky. Zákon však tyto věci zatím neupravuje, a tak je na každém, jakou tiskárnu si pořídí. Pokladny pro větší obchody, jako jsou například potravinářské prodejny, stojí od patnácti tisíc korun výše.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít