Kladivo na kartely: omilostnění

08. července 2009, 14:20 - Vladimíra Glatzová
08. července 2009, 14:20

K harmonizaci postupů ÚOHS s evropskými soutěžními orgány chybí v ČR legislativa

Antimonopolní úřady ve světě mají účinný bič na kartely. Nástroj leniency (česky omilostnění nebo shovívavost) skýtá možnost každému účastníkovi kartelové dohody získat beztrestnost nebo aspoň snížení pokuty. Pokud své jednání oznámí a umožní postih ostatních účastníků kartelu. Jde o velmi účinnou zbraň. Účastníci kartelových dohod nevědí dne ani hodiny, kdy se někdo z nich rozhodne ostatní udat. Pokuty mohou být v řádech set milionů korun.

Po česku…

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím zaznamenal téměř deset případů leniency. Při jejich šetření postupuje dle takzvaného leniency programu, který teoreticky vychází z evropských předpisů. Bohužel jen teoreticky. K praktické harmonizaci postupů ÚOHS s evropskými soutěžními orgány totiž chybí legislativní rámec. Leniency program je pouhé oznámení na webových stránkách ÚOHS, které nemá oporu v žádném zákoně.
Základním předpokladem pro uplatňování leniency je důvěra žadatelů, že si podáním žádosti neuškodí. Jednou z podmínek takové důvěry je, že se účastníci kartelu od soutěžního orgánu nedozví, který z nich jednání oznámil – alespoň nikoli ve fázi vyšetřování. To by ho totiž mohlo značně poškodit. Evropská komise (EK) na dodržování tohoto principu velmi dbá. Proto je také leniency v rámci Evropské unie častým a účinným nástrojem.
České zákony však utajení identity žadatele neumožňují. ÚOHS po podání žádosti o leniency zahájí vyšetřování ostatních účastníků kartelu. Zatímco v jiných jurisdikcích lze toto vyšetřování uskutečnit před zahájením správního řízení, ÚOHS musí od počátku postupovat dle správního řádu. Ten sice dává účastníkům mnohá práva, jsou však se smyslem a účelem leniency neslučitelná.

Právo nahlížet do spisu

Prvním takovým právem je nahlížení do spisu. Jeho součástí je i žádost o udělení leniency – tedy samo udání. Ostatní účastníci kartelu se tudíž okamžitě po zahájení řízení dozvědí, kdo o leniency požádal. A ve velké míře i informace, jimiž ÚOHS disponuje. To jim umožní přizpůsobit vlastní obranu. Mohou například společně označit žadatele za iniciátora kartelu nebo za toho, kdo je nutil v něm setrvávat. V takovém případě žadatel právo na prominutí pokuty nemá.
Správní řád umožňuje, aby žadatel označil některé informace uložené ve spise za obchodní tajemství. Platí to však pouze pro informace, jež vyhovují zákonné definici obchodního tajemství – které přesně to jsou, je však sporné. Desky s utajovanými dokumenty jsou navíc zcela absurdně označené popiskem, jenž uvádí, o čí obchodní tajemství jde, a že bylo poskytnuto v souvislosti s leniency řízením. Při zastupování klientů jsme o nutnosti takového popisku i o otázce rozsahu zpřístupňovaných informací vedli s ÚOHS rozsáhlé diskuse a intervenovali v tomto smyslu u EK. Výsledkem je kompromis. Spisy budou označovány neutrálně a žádost o udělení leniency bude považovaná za součást obchodního tajemství.
ÚOHS se však ocitá v „křížové palbě“. Na jedné straně je žadatel, který požaduje úplné utajení všech informací, aby řízení neodporovalo principům leniency. Žadatelem bývá většinou globální společnost, která zahájila řízení ve více zemích zároveň a šokuje ji odlišný postup v Česku. Na druhé straně jsou ostatní účastníci kartelu, kteří se domáhají svého zákonného práva – nahlížet do spisu v největší možné míře. Oběma hrozí stamilionové pokuty a nebudou váhat napadat rozhodnutí ÚOHS pro nezákonnost a požadovat náhradu škody.

Rovné postavení účastníků

Další mezerou v zákonné úpravě leniency je povinnost ÚOHS respektovat rovné postavení účastníků řízení a postupovat vůči nim nestranně. Z čeho tedy vyplývá právo žadatele na prominutí pokuty? A právo či povinnost ÚOHS tuto pokutu prominout? Z ničeho. Jen z oznámení na webových stránkách ÚOHS, které v tomto ohledu odporuje zákonu. Správní soudy tedy mohou dospět k názoru, že zvýhodnění žadatele o leniency oproti ostatním účastníkům kartelu je neplatné. A rozhodnutí ÚOHS zrušit. Žadatel o leniency by potom dostal stejnou pokutu jako ostatní. Pokud se proti němu ostatní účastníci kartelu dohodnou a označí ho za iniciátora, může být jeho pokuta ještě vyšší.
Z toho vyplývá, že správní řízení v České republice není na podobný druh vyšetřovacího nástroje stavěné. Kvůli tomu může v konečném důsledku nastat, že podání žádosti o leniency žadateli prakticky uškodí.

Řešení

Světové antimonopolní úřady zavádějí do boje proti kartelům i jiné nástroje. Patří mezi ně i narovnání. Jeho účelem je urychlení procesu rozhodování o kartelech a finanční úspora jejich účastníků. Ti doznají účast na protiprávním jednání a akceptují právní kvalifikaci antimonopolního úřadu, popřípadě předloží dodatečné důkazy. Výměnou za to jim bude snížena pokuta až o 50 procent. ÚOHS již několikrát narovnání aplikoval. Poprvé v roce 2008 v případu Kofola a nyní v kauze RWE Transgas. Narovnání však stejně jako leniency nemá v českém právním řádu oporu. I při něm tedy může vzniknout spor, zda ÚOHS byl oprávněn snížit některému z účastníků kartelu pokutu.
Místopředseda ÚOHS Robert Neruda se nedávno vyjádřil v Hospodářských novinách, že kartel je největším zločinem proti trhu. S tím lze jen souhlasit. Otázkou, nakolik je leniency etickým nástrojem, se světové antimonopolní úřady nezabývají. V boji proti kartelům je třeba využít jakýchkoli prostředků. Tento může být velmi účinný. Proto by bylo na čase přijmout odpovídající zákonnou úpravu, aby tento nástroj mohl řádně fungovat.

Předpoklad

Základním předpokladem pro uplatňování leniency je důvěra žadatelů, že si podáním žádosti neuškodí.
Jednou z podmínek takové důvěry je, že se účastníci kartelu od soutěžního orgánu nedozvědí, který z nich jednání oznámil – alespoň nikoli ve fázi vyšetřování. To by ho totiž mohlo značně poškodit.

Situace

České zákony utajení identity žadatele neumožňují.
ÚOHS po podání žádosti o leniency zahájí vyšetřování ostatních účastníků kartelu.
Zatímco v jiných jurisdikcích lze toto vyšetřování uskutečnit před zahájením správního řízení, ÚOHS musí od počátku postupovat dle správního řádu.
Ten sice dává účastníkům mnohá práva, některá však jsou se smyslem a účelem leniency neslučitelná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít