Kinský vs. stát

07. července 2003, 00:00 - Petr Bým
07. července 2003, 00:00

Hned tři české soudy měly v průběhu minulého týdne rozhodnout o majetkových nárocích knížete Františka Oldřicha Kinského, ale ani v jednom případě se tak nestalo.Jeho několik předchozích vyhraných soudních pří totiž vyvolalo v české společnosti úplnou paniku.

Hned tři české soudy měly v průběhu minulého týdne rozhodnout o majetkových nárocích knížete Františka Oldřicha Kinského, ale ani v jednom případě se tak nestalo.

Jeho několik předchozích vyhraných soudních pří totiž vyvolalo v české společnosti úplnou paniku. Podle Deníků Moravia se mnozí domnívají, že se nezávislé soudy nepřípustně zalekly politického tlaku. Do boje vytáhl ministr Dostál, podle kterého František Oldřich Kinský nemá nárok na vrácení majetku. V souvislosti s rozhodnutím soudu v Ústí nad Orlicí o vrácení 1,5 hektaru pozemku v Újezdě hovoří o prolomení Benešových dekretů. Kinský se však v dalších 157 žalobách domáhá dalšího majetku za 40 miliard korun. Večerník Praha v těchto souvislostech upozorňuje na Kinského tvrzení, že ho k boji o rodinný majetek podnítil rozhovor s prezidentem Havlem v roce 1996. Hrad to ale poněkud zmírňuje. Podle Martina Krafla o případu Kinský s prezidentem konkrétně nejednal. „Pan Kinský mu předestřel svou kauzu a požádal ho o radu a pan prezident mu sdělil, ať se nebojí a obrátí se na české soudy, neboť se poté, co je Česká republika právním státem, může domoci práva před řádným soudem,“ tvrdí však Kinského advokát Jaroslav Čapek. Jan Macháček v MFD se pozastavuje nad tím, jak často se v cauze šermuje Benešovými dekrety. Hrabě Kinský, který údajně byl kolaborant, totiž zemřel v roce 1938, tedy před válkou, mj. také v době, kdy K. Henlein byl řádným poslancem československého parlamentu. I kdyby to byl „zrádce a kolaborant“, jakým právem zabavovat rodinný majetek potomkům zločinců, třeba vrahů? Macháček se ptá, zda potomci odpovídají za své rodiče, a proč podle téže logiky nepotrestat stejně tak syny a dcery komunistů - členů KSČ. LN se pozastavuje nad jednáním parlamentních stran o rozhodnutí soudu, které stanoví, že František Oldřich Kinský je vlastníkem majetku, který mu Československo po válce zabavilo. Každé takové jednání je nemístné a zpochybňuje podobu české demokracie. V pátek večer ČTK informovala o krocích premiéra Špidly, který chystá ústavní změnu k restitucím a dekretům. Premiér pověřil experty, aby neprodleně vypracovali ústavní novelu, která by zabránila chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít